Ptak_Waw_CTR_2024

Dodatkowe pół miliarda złotych na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców

15 lipca 2020
Dodatkowe pół miliarda złotych na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców

Kolejne pół miliarda złotych ze środków unijnych przekazanych przez minister funduszy i polityki regionalnej przeznaczy Bank Gospodarstwa Krajowego na pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój. To już drugie zwiększenie kwoty przeznaczonej na te pożyczki. Instytucje finansujące współpracujące z BGK ruszają z nowymi naborami wniosków pożyczkowych od przedsiębiorców.

Zwiększenie kwoty to efekt ogromnego zainteresowania przedsiębiorców. Łącznie pula przekazanych środków na pożyczki płynnościowe sięgnęła 1 miliarda złotych.
 
- Część środków z nowej puli trafi do instytucji finansujących, które w kwietniu i maju otrzymały wnioski na kwotę kilkukrotnie przekraczającą środki przyznane im na ten cel. Nowe środki wesprą zatem firmy, które nie dostały pożyczki z powodu wyczerpania środków. Część pieniędzy – około 200 mln zł - zostanie przekazana nowym instytucjom finansującym, które uruchomiają właśnie nowe nabory - mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK.
 
- Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują takiego wsparcia, jakie oferujemy im w ramach Funduszu Pożyczkowego Wsparcia Płynności. W odpowiedzi na potrzeby firm zwiększyliśmy wartość tego instrumentu od początkowych 400 milionów złotych do ponad 1 miliarda złotych. Zakładamy, że łącznie ze wsparcia w formie pożyczek płynnościowych ze środków Programu Inteligentny Rozwój skorzysta ponad tysiąc polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Liczę na to, że nowi pośrednicy niezwłocznie przystąpią do przyjmowania wniosków o pożyczki od przedsiębiorców  oraz szybko i sprawnie przeprowadzą proces ich oceny i wypłaty środków przedsiębiorcom – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
 
Pożyczki płynnościowe są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich  dla mikro-, małych i średnich firm. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pieniądze można przeznaczyć, np. na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego. Pożyczkę można spłacać do 6 lat z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych czy też 6-miesięcznej karencji.
 
Dotychczas w całym kraju przedsiębiorcy złożyli blisko 2 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld złotych. O pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój ubiegają się głównie małe (45 proc. złożonych wniosków) i mikro przedsiębiorstwa (33 proc. złożonych wniosków).
 
Aktualna lista instytucji udzielających pożyczek w poszczególnych województwach znajduje się na stronie BGK (https://www.bgk.pl/pakietpomocy/pozyczki-plynnosciowe-poir/).

 

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

Biuro prasowe BGK


POWIĄZANE

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę