Drób: azjatycki protekcjonizm

14 czerwca 2022
Drób: azjatycki protekcjonizm

Władze Malezji podtrzymały zapowiadaną w maju decyzję o wprowadzeniu od czerwca zakazu eksportu kurczaków. Wstrzymanie wysyłek malezyjskich kurczaków na rynki zagraniczne największy niepokój wywołało u importerów z Singapuru. Singapur około jedną trzecią drobiu sprowadza właśnie z Malezji. Azjatyckie media donoszą, że wstrzymanie dostaw z Malezji wywołało panikę wśród konsumentów, którzy zaczęli pospiesznie wykupywać mięso drobiowe z półek sklepowych.

Sprzedawcy kurczaków przewidują, że koszt schłodzonego kurczaka może wzrosnąć nawet o 30%, powodując gwałtowny wzrost cen dań z kurczaka. W prasie pojawiły się jednak doniesienia, że jeden z singapurskich dystrybutorów żywności, zawarł już umowę z tajskim dostawcą schłodzonego mięsa kurczaków, co zwiększy podaż w kraju. Firma CS Tay jest jedynym lokalnym dystrybutorem w Singapurze upoważnionym do sprzedaży schłodzonego mięsa z kurczaka z Tajlandii. Singapur zaczął zezwalać na import schłodzonego mięsa drobiu z Tajlandii dopiero w listopadzie 2020 roku. Malezyjskie władze poza ustanowieniem zakazu sprzedaży eksportowej, zniosły pozwolenia na import kurczaków i innych produktów żywnościowych. Wcześniej, rząd przyznał dotacje dla producentów drobiu, aby wesprzeć ich działalność w obliczu rosnących cen pasz. 

W ostatnich miesiącach Azja została zaatakowana przez falę protekcjonizmu, a Malezja jest kolejnym krajem, który ograniczył sprzedaż eksportową żywności, aby chronić społeczeństwo przed jeszcze większymi podwyżkami cen żywności, a w najgorszym scenariuszu przed jej brakiem. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach Indonezja wstrzymała eksport oleju palmowego, Indie wprowadziły zakaz eksportu pszenicy, a Tajlandia i Wietnam rozważają zawarcie paktu, który zwiększy ich siłę przetargową i pomoże złagodzić rosnące koszty produkcji. Rządy dążą do protekcjonizmu uznając, że ceny żywności są ważną kwestią gospodarczą i polityczną. Wśród ekspertów pojawiają się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście interwencje rynkowe przynoszą korzyści obywatelom i czy zbyt duże interwencje na rynku nie pogarszają sytuacji…

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka w sprawie potencjalnych ograniczeń...

Kolejny wakacyjny tydzień 2022 roku przyniósł wyraźną korektę cen paliw na polsk...

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę