biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Drób: azjatycki protekcjonizm

14 czerwca 2022
Drób: azjatycki protekcjonizm

Władze Malezji podtrzymały zapowiadaną w maju decyzję o wprowadzeniu od czerwca zakazu eksportu kurczaków. Wstrzymanie wysyłek malezyjskich kurczaków na rynki zagraniczne największy niepokój wywołało u importerów z Singapuru. Singapur około jedną trzecią drobiu sprowadza właśnie z Malezji. Azjatyckie media donoszą, że wstrzymanie dostaw z Malezji wywołało panikę wśród konsumentów, którzy zaczęli pospiesznie wykupywać mięso drobiowe z półek sklepowych.

Sprzedawcy kurczaków przewidują, że koszt schłodzonego kurczaka może wzrosnąć nawet o 30%, powodując gwałtowny wzrost cen dań z kurczaka. W prasie pojawiły się jednak doniesienia, że jeden z singapurskich dystrybutorów żywności, zawarł już umowę z tajskim dostawcą schłodzonego mięsa kurczaków, co zwiększy podaż w kraju. Firma CS Tay jest jedynym lokalnym dystrybutorem w Singapurze upoważnionym do sprzedaży schłodzonego mięsa z kurczaka z Tajlandii. Singapur zaczął zezwalać na import schłodzonego mięsa drobiu z Tajlandii dopiero w listopadzie 2020 roku. Malezyjskie władze poza ustanowieniem zakazu sprzedaży eksportowej, zniosły pozwolenia na import kurczaków i innych produktów żywnościowych. Wcześniej, rząd przyznał dotacje dla producentów drobiu, aby wesprzeć ich działalność w obliczu rosnących cen pasz. 

W ostatnich miesiącach Azja została zaatakowana przez falę protekcjonizmu, a Malezja jest kolejnym krajem, który ograniczył sprzedaż eksportową żywności, aby chronić społeczeństwo przed jeszcze większymi podwyżkami cen żywności, a w najgorszym scenariuszu przed jej brakiem. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach Indonezja wstrzymała eksport oleju palmowego, Indie wprowadziły zakaz eksportu pszenicy, a Tajlandia i Wietnam rozważają zawarcie paktu, który zwiększy ich siłę przetargową i pomoże złagodzić rosnące koszty produkcji. Rządy dążą do protekcjonizmu uznając, że ceny żywności są ważną kwestią gospodarczą i polityczną. Wśród ekspertów pojawiają się jednak wątpliwości, czy rzeczywiście interwencje rynkowe przynoszą korzyści obywatelom i czy zbyt duże interwencje na rynku nie pogarszają sytuacji…

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę