aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dzień bez toreb foliowych

3 lipca 2023
Dzień bez toreb foliowych

Sprawdź, jak ograniczyć zużycie toreb foliowych w codziennym życiu

Foliówka. Jej produkcja trwa zaledwie sekundę. Przeciętnie korzystamy z niej około 25 minut, a porzucona w lesie czy na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Pomimo że w porównaniu do ubiegłych lat używa się obecnie znacznie mniej tych nieekologicznych opakowań, to problem nadal jest duży. Dlatego właśnie obchodzony 3 lipca Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych jest niezwykle ważnym świętem, podczas którego warto zastanowić się, jak każdy może ograniczyć wykorzystanie „reklamówek”.

Dane zgromadzone przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) wskazują, że w 2020 roku tylko mieszkańcy Europy zużyli około 39 miliardów torebek foliowych. Nie dziwi więc, że raport Programu Środowiskowego ONZ zakłada, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. To sprawia, że tak istotna jest edukacja i natychmiastowe działania, o czym przypomina Międzynarodowy Dzień Bez Toreb Foliowych.

Święto obchodzone 3 lipca ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię używania jednorazowych opakowań z plastiku i ich negatywnego wpływu na przyrodę. Jest to doskonała okazja, aby pochylić się nad znaczeniem tego problemu oraz poszukać alternatywnych rozwiązań, które każdy z nas już teraz może wprowadzić do swojego codziennego życia.

Problem nie znika

Obecnie w wielu częściach świata, także w Unii Europejskiej i Polsce, podejmuje się działania, które zmierzają do znaczącego ograniczenia produkcji i zużycia „foliówek”. Nad Wisłą już od ponad 5 lat, od początku 2018 r. obowiązuje opłata recyklingowa. W ten sposób za dostępne w sklepach plastikowe torby należy zapłacić, co skutecznie ogranicza też ich wykorzystanie. Wprowadzone przepisy przyniosły poprawę – przed zmianami w legislacji przeciętny Polak zużywał około 300 toreb plastikowych rocznie. Teraz ta liczba jest ponad 30 razy mniejsza i wynosi 9, jak podawał resort klimatu i środowiska w 2021 roku. To jednak nie oznacza końca problemów.

 

Plastikowa torba, porzucona w środowisku naturalnym, staje się niebezpieczną pułapką. Niepozorna torebka po kanapce z łatwością zwabi swoim zapachem czułe nosy np. małych ssaków. Niestety skutki takiego znaleziska kończą się tragiczne. Zwierzęta zwykle zaplątują się w nią i nie potrafią się uwolnić. Często także zjadają z resztkami jedzenia kawałki plastiku, którymi zapychają swoje przewody pokarmowe i trawienne – zauważa Felice Scoccimarro, lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock i prezes Amest Otwock Sp. z o.o.

Dlatego szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy chętnie spędzamy czas na łonie natury, nie zapominajmy o tym, by po sobie posprzątać. Nasze działania mają znaczenie nie tylko dla estetyki otoczenia, ale przede wszystkim dla życia zwierząt, które są bezradne wobec wcześniej nieznanych im pułapek. Dbajmy o naszą przyrodę, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe miejsce dla wszystkich żyjących w niej istot.

Przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ostrzeżono bowiem, że jeśli plastik wciąż będzie stosowany na tak masową skalę, to w 2050 roku w oceanach będzie go więcej pod względem wagi niż ryb. Problem ten dotyczy nie tylko odległych krajów. Ostatnie badania naukowców z Polski, Niemiec, Szwecji, Litwy i Estonii udowodniły, że co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź pływający w Morzu Bałtyckim ma w sobie mikroskopijne ilości plastiku.

Jak świętować?

Najlepiej codziennie. Nasze wybory i nawyki mają ogromy wpływ na przyszłość planety, dlatego warto od razu podjąć działania. Oto kilka rad, które możemy od razu wprowadzić do naszego codziennego życia:

  • Na zakupy wybieraj się z własną torbą wielokrotnego użytku lub plecakiem;
  • Owoce i warzywa pakuj do woreczków wielokrotnego użytku;
  • Jeśli masz taką możliwość to rób zakupy w sklepach, w których produkty sprzedawane są na wagę. Umożliwi to np. pakowanie sera w pudełka wielokrotnego użytku.

Te praktyczne wskazówki, wcielone w życie, sprawią że nasze otoczenie będzie znacznie mniej narażone na problemy związane z zanieczyszczeniem plastikiem.

oprac e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę