aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić?

8 czerwca 2015
Uciążliwy katar, ciągłe napady kichania, łamanie w kościach i ból głowy – to nie musi oznaczać przeziębienia. Możesz być uczulony na pyłki. Jak odróżnić jedną dolegliwość od drugiej i rozpocząć właściwe leczenie?

„Pomylenie alergii z przeziębieniem to częsty przypadek, ponieważ początkowe symptomy są podobne” – mówi serwisowi infoWire.pl dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML. Jakie są różnice? Katar alergiczny zwykle jest wodnisty, podczas gdy ten infekcyjny po kilku dniach gęstnieje i zanika. Kaszel alergika jest suchy, a osoby przeziębionej – mokry. Alergii czasami towarzyszą ponadto duszności, świąd i zapalenie spojówek. Najlepiej udać się do lekarza, by ten postawił diagnozę i dobrał odpowiednie medykamenty.

Nieleczenie alergii może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. „Jeżeli zły stan organizmu się przedłuża i do tego mamy podwyższoną temperaturę ciała, mogło dojść do nadkażenia bakteryjnego” – informuje ekspertka. Niekiedy dolegliwości alergiczne prowadzą także do zapalenia zatok czy powikłań w dolnych drogach oddechowych.

W Polsce aż 60% społeczeństwa ma problemy z alergią. Najczęściej uczulają trawy i zboża, głównie od marca do września. Aby łagodzić objawy alergii, można – oczywiście – sięgać po leki antyhistaminowe. Wcześniej jednak powinno się zrobić testy alergiczne.

POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę