BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

ARR: Można starać się o dopłaty do mleka dla uczniów

6 października 2004

W ramach programu "Mleczna droga do szkoły" polskie placówki oświatowe, a także spółdzielnie mleczarskie oraz dostawcy mogą starać się o dopłaty z funduszy unijnych do mleka dla uczniów - przypomniał rzecznik Agencji Rynku Rolnego Radosław Iwański.

Szkoły, przedszkola i żłobki, które chcą wziąć udział w programie "Mleczna droga do szkoły" i skorzystać z dopłat do mleka w swoich placówkach, powinny zgłaszać się do Agencji Rynku Rolnego.

Dofinansowanie z funduszy unijnych pokrywa ponad 50 proc. wartości szklanki mleka. Oznacza to, iż brakującą kwotę - ok. 18 gr dziennie na jedno dziecko - muszą dopłacić rodzice, samorządy bądź inni sponsorzy - wyjaśniła Halina Szczepanek-Osińska z Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Przypomniała, że dopłaty do mleka w szkołach zostały uruchomione wraz z momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak dotąd w województwie mazowieckim do programu przystąpiły jedynie 64 szkoły, 47 żłobków i 308 przedszkoli.

W ocenie Szczepanek-Osińskiej, jest to bardzo mało i należy zwiększyć akcję informacyjną o programie. "Obecnie w szkołach za mało czyni się dla zdrowia dzieci" - podkreśliła.

Prof. Stanisław Berger z Fundacji "Mleko dla szkół, mleko dla zdrowia", przypominając o konieczności spożywania mleka przez dzieci, zaznaczył, że w naszym kraju nie ma merytorycznej i skutecznej popularyzacji tego napoju. "Nie ma innego produktu, który może dostarczyć dzieciom tyle cennych składników pokarmowych co mleko" - powiedział prof. Berger.


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

W czwartym odcinku podcastu Doing Good Mateusz Ciasnocha przedstawił swoją wizję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę