aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Edukacja ponad granicami

26 marca 2004

Uniwersytet Rzeszowski oraz uczelnie ze Słowacji i Węgier pracują nad powstaniem konsorcjum. Parafowano już umowę, która zakłada, że studenci będą mogli uczyć się w Polsce i u naszych południowych sąsiadów.

O nowej uczelnianej inicjatywie piszą „Nowiny”. Dziennik informuje, że uniwersytety z Rzeszowa, Koszyc, Preszowa i Godollo zdecydowały się zawrzeć umowę o powołaniu wspólnego konsorcjum akademickiego.

Zawarte porozumienie otwiera studentom nowe możliwości rozwoju. W ramach umowy żacy z uczelni uczestniczących w konsorcjum bez problemu i zbędnych formalności będą mogli przez rok odbywać zajęcia w Rzeszowie, a przez kolejne lata np. na Słowacji.

Międzyuczelniana umowa przewiduje również powołanie wspólnego kierunku - europeistyki. „Będą to studia podyplomowe prowadzone w Polsce i na Słowacji dla osób, które uzyskały już licencjat, bądź chcą zdobyć drugi fakultet” – wyjaśnia w rozmowie z „Nowinami” prof. dr hab. Stanisław Sagan, prorektor ds. współpracy z zagranicą Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Z informacji gazety wynika, że być może studia na transgranicznej europeistyce uda się rozpocząć już w lutym przyszłego roku. Zajęcia odbywały będą się w języku angielskim i narodowym.

Ponadto, utworzenie Konsorcjum Uniwersytetów, pozwoli na uzyskanie pieniędzy na sfinansowanie powstającego kierunku przez Unię Europejską, z nowopowstałego programu Erasmus Mundus. Twórcy porozumienia liczą także na dodatkowe środki z Funduszu Wyszehradzkiego. W przyszłości chcieliby stworzyć w ramach Erasmus Mundus wspólne, europejskie studia magisterskie.

Rektorzy wchodzących w skład konsorcjum uczelni, jednogłośnie oceniają, iż jest to krok ku zjednoczeniu Europy. Inicjatywa ta da możliwość porównania poziomu szkolenia w poszczególnych krajach oraz poznania przez studentów kultury innych narodów.


POWIĄZANE

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...

Esperal, potocznie nazywany wszywką alkoholową, to lek zawierający substancję cz...

Pracownicy, którzy chcą pracować tymczasowo lub sezonowo w USA w rolnictwie, pow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę