Adama_Spyrale_1-31.05.21

Edukacja uporządkowana

23 października 2003

36 leśników wzięło udział w szkoleniu dla osób odpowiedzialnych za edukację w nadleśnictwach krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, które odbyło się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Birczańskie".

- Edukacją leśną młodzieży i dorosłych leśnicy zajmują się od lat, ale do tej pory była to działalność spontaniczna, nie mająca uregulowań prawnych - powiedział Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Obecnie będzie prowadzona zgodnie z zarządzeniem wydanym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Miejscem nauki mają być "Leśne Kompleksy Promocyjne", łączące funkcje gospodarcze, ochronne i społeczne. - Ludzie muszą mieć możliwość poznawania zależności występujących w przyrodzie i przekonania się, że las jest w dobrych rękach - stwierdził Edward Marszałek, dodając że najlepiej przekazywać wiedzę o lesie - w lesie.

Na terenach podległych RDLP w Krośnie istnieje 50 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, 3 ośrodki edukacji leśnej, 2 izby leśne, 10 stałych ekspozycji. Czternaście nadleśnictw prowadzi stałe zajęcia z dziećmi i młodzieżą, w 19 prowadzone są prelekcje i pogadanki, 6 zorganizowało konkursy związane z leśnictwem. Dotychczas edukacją zajmowało się na bieżąco blisko 120 pracowników RDLP. Związanym z nią zajęciom poświęcali oni około 10 procent czasu pracy. Najbardziej aktywnymi w tej dziedzinie nadleśnictwami były Baligród, Bircza, Dukla i Lesko.

W ubiegłym roku z edukacji leśnej skorzystali uczniowie 160 szkół podstawowych, 56 gimnazjów i 27 szkół średnich, a ponadto różne instytucje, ośrodki wychowawcze, uczelnie, organizacje. Młodzież uczestniczyła w zajęciach "zielonych szkół", korzystała z leśnych klasopracowni, ścieżek i ośrodków edukacyjnych, przygotowywanych specjalnie dla niej wydawnictw, prelekcji i wykładów oraz spotkań z leśnikami w terenie.


POWIĄZANE

Regulowanie aktywności układu odpornościowego, działanie przeciwbakteryjne, prze...

Każdego roku, 15 maja, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazj...

Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę