aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Edukacja uporządkowana

23 października 2003

36 leśników wzięło udział w szkoleniu dla osób odpowiedzialnych za edukację w nadleśnictwach krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, które odbyło się w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Birczańskie".

- Edukacją leśną młodzieży i dorosłych leśnicy zajmują się od lat, ale do tej pory była to działalność spontaniczna, nie mająca uregulowań prawnych - powiedział Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Obecnie będzie prowadzona zgodnie z zarządzeniem wydanym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Miejscem nauki mają być "Leśne Kompleksy Promocyjne", łączące funkcje gospodarcze, ochronne i społeczne. - Ludzie muszą mieć możliwość poznawania zależności występujących w przyrodzie i przekonania się, że las jest w dobrych rękach - stwierdził Edward Marszałek, dodając że najlepiej przekazywać wiedzę o lesie - w lesie.

Na terenach podległych RDLP w Krośnie istnieje 50 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, 3 ośrodki edukacji leśnej, 2 izby leśne, 10 stałych ekspozycji. Czternaście nadleśnictw prowadzi stałe zajęcia z dziećmi i młodzieżą, w 19 prowadzone są prelekcje i pogadanki, 6 zorganizowało konkursy związane z leśnictwem. Dotychczas edukacją zajmowało się na bieżąco blisko 120 pracowników RDLP. Związanym z nią zajęciom poświęcali oni około 10 procent czasu pracy. Najbardziej aktywnymi w tej dziedzinie nadleśnictwami były Baligród, Bircza, Dukla i Lesko.

W ubiegłym roku z edukacji leśnej skorzystali uczniowie 160 szkół podstawowych, 56 gimnazjów i 27 szkół średnich, a ponadto różne instytucje, ośrodki wychowawcze, uczelnie, organizacje. Młodzież uczestniczyła w zajęciach "zielonych szkół", korzystała z leśnych klasopracowni, ścieżek i ośrodków edukacyjnych, przygotowywanych specjalnie dla niej wydawnictw, prelekcji i wykładów oraz spotkań z leśnikami w terenie.


POWIĄZANE

Ze względu na brak realizacji zakładanych celów, Narodowe Centrum Badań i Rozwoj...

fot. Marek Borawski/KPRP Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy...

Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę