Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ekonomia obowiązkowa w szkołach

14 lutego 2006
By obudzić w Europejczykach ducha przedsiębiorczości, Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek rekomendacje, by uczniowie od najmłodszych lat uczyli się w szkołach, jak zakładać własne firmy.

Aż 60 proc. Europejczyków nie myśli o założeniu własnej firmy – ubolewał na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz odpowiedzialny za przemysł Guenter Verheugen. Nie uporamy się z bezrobociem w Europie, jeśli nie będzie więcej małych i średnich przedsiębiorstw – przekonywał, wskazując na obecną tendencję do podnoszenia produktywności przez duże firmy przy zmniejszaniu zatrudnienia. Pamiętając, że edukacja leży w kompetencjach państw członkowskich, Komisja zaapelowała, by już od wczesnych lat szkolnych pokazywać dzieciom, że posiadanie firmy może być opcją na przyszłość. KE chce, by nauka przedsiębiorczości znalazła się w programach szkół podstawowych, średnich i wyższych. Te ostatnie powinny - zdaniem KE - nauczać jej zwłaszcza na kierunkach naukowo- technicznych.

Verheugen oraz komisarz ds. edukacji Jan Figel przekonywali wspólnie, że aż 20 proc. uczniów szkół średnich, którzy uczestniczyli w programie "miniprzedsiębiorstwo", potem założyło własne firmy. W programie tym, wspieranym przez Komisję, uczestniczyło dotychczas 200 tys. uczniów z całej UE.

KE zachęca, by do programu "miniprzedsiębiorstwo", w którym dotychczas wzięło udział 200 tys. uczniów, dołączyły pozostałe szkoły. Zaleca również współpracę między placówkami szkolnymi a firmami lokalnymi. Jako przykład do naśladowania KE wskazała Luksemburg, gdzie nauka przedsiębiorczości odbywa się we wszystkich szkołach podstawowych w formie zabawy z udziałem znanych postaci z komiksów.


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Głośne chrapanie i częste wybudzenia w nocy, a w dzień przewlekłe zmęczenie, ból...

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Stowarzyszenie Krajowa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę