OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Najdroższe - najsłabsze

28 stycznia 2004

Szkoły, które są najdroższe w utrzymaniu, najczęściej mają też bardzo słabe wyniki kształcenia - czyli są pod każdym względem źle zarządzane. To główny wniosek z analizy sytuacji ekonomicznej szczecińskiej oświaty, którą przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To drugi w ciągu tygodnia raport o stanie oświaty. Poprzedni dotyczył efektów kształcenia. Oba pojawiają się w momencie, kiedy planowana jest likwidacja części szkół, ale urzędnicy zastrzegają, że decyzje nie mogą być tylko prostym przełożeniem wniosków z obu raportów.

Analizę przygotowano po to by ci, którzy decydują o likwidacji szkół mogli posługiwać się konkretnymi danymi. Średnio do jednego ucznia miasto dopłaca 5 tysięcy złotych, ale w jednej ze szkół ta kwota jest trzy razy wyższa. Ekonomiści proponują konkretne rozwiązania. Przede wszystkim nowy podział kosztów, który oznacza, że za każdym uczniem poszłyby do szkoły takie same pieniądze. Tam, gdzie zabrakłoby na utrzymanie - miasto mogłoby dołożyć pewną kwotę lub oczekiwać, że szkoła albo ograniczy koszty, albo sama znajdzie pieniądze. Zdaniem niektórych ekspertów, można by wtedy zaoszczędzić miliony złotych. Inna sprawa, że do szczecińskich szkół chodzą uczniowie z ościennych gmin, które nie płacą za ich kształcenie. Subwencja będzie coraz mniejsza, bo do 2030 roku będzie coraz mniej dzieci rozpoczynających naukę.


POWIĄZANE

Firma Siluflora, producent kory, torfu i podłoży ogrodniczych, ogłasza start kam...

Od 29 kwietnia do 13 maja 2025 r. można się ubiegać o wsparcie z Krajowego Planu...

Oświadczenie Sekretarz Rollins w sprawie dobrowolnego usunięcia sztucznych barwn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę