Przygotować młodych do zawodu

25 listopada 2002

Projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku, dotyczący przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, został przyjęty przez rząd 12 listopada 2002 roku. Projekt dostosuje przepisy do zmian wynikających z reformy ustroju szkolnego oraz do tych wprowadzonych w ustawie o rzemiośle. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.

Zaproponowane rozporządzenie narzuca pewne obowiazki na rzemieślnika, który zatrudnia młodocianego na przygotowanie zawodowe. Pierwszy z nich to zawiadomienie o tym izby rzemieślniczej, która dzięki temu będzie miała możliwość sprawowania nadzoru nad przygotowaniem. Również o wypowiedzeniu młodocianemu umowy o pracę w celu nauki zawodu, pracodawca musi powiadomić Izbę, jest to konieczne by młodociany mógł kontynuować naukę u innego rzemieślnika.  

Nowelizacja przewiduje, że młodociany po przerwaniu nauki zawodu będzie mógł podjąć ją ponownie (w tym samym lub pokrewnym zawodzie), ale pod warunkiem, że przerwa nie trwała dłużej niż 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że młodociany może podjąć naukę ponownie nawet wówczas gdy przekroczył 18 rok życia. Do tej pory istniały w tej sprawie utrudnienia, bowiem pracodawcy nie byli zainteresowani przyjęciem na dokończenie przygotowania zawodowego osób pełnoletnich. Nowy przepis rozszerzono również na młodocianych, którzy rozpoczęli naukę zawodu na innej podstawie niż umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, lecz tej nauki nie ukończyli.

Do tej pory istniała możliwość przedłużenia okresu przyuczenia o 18 miesięcy, projekt nowelizacji wydłuża ten okres do maksymalnie 22 miesięcy. Dzięki temu zmniejszy się liczba osób nie posiadających pełnych kwalifikacji zawodowych wśród poszukujących pracy oraz opóźni się o jeden rok wejście na rynek pracy uczestników OHP.

Wynagrodzenie młodocianych oraz składkę na ubezpieczenie społeczne refunduje Fundusz Pracy. Wprowadzone zmiany nie spowodujš skutków finansowych dla Funduszu.


POWIĄZANE

W dniu 10 października Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ...

Szanowni Państwo, Nauczyciele i Pracownicy szkół rolniczych Dzień Edukacji Narod...

Należąca do Milkiland mleczarnia boryka się z coraz poważniejszymi kłopotami. Lo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę