GUS_230920_750x100_stat

Spółdzielcza edukacja

3 grudnia 2015
Krajowa Rada Spółdzielcza realizuje ogólnopolski projekt pt. „Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej”. Koszty realizacji projektu refundowane są do 100% ze środków UE w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” PROW2007-2013, wdrażanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – VI edycja konkursów.

Szkolenia w ramach projektu będą realizowane w okresie: luty 2014 - kwiecień 2014 oraz październik 2014 - kwiecień 2015Są one kontynuacją dotychczasowych, intensywnych w ciągu ostatnich 7 lat działań szkoleniowo doradczych i wydawniczych KRS, w zakresie gospodarczego organizowania się rolników, w szczególności poprzez tworzenie i rozwijanie grup producentów w formie spółdzielni.

Zrealizowane dotychczas działania, w tym szkolenia, organizowane głównie przy współpracy z bankami spółdzielczymi oraz związkami i spółdzielniami rolniczymi, a także izbami rolniczymi, ośrodkami doradztwa rolniczego, urzędami marszałkowskimi i samorządem terytorialnym (wójtami, starostami), przyczyniły się do znaczącego podniesienia wiedzy i świadomości w zakresie potrzeby odbudowy spółdzielczości rolniczej i uzyskania jej właściwego miejsca w gospodarce kraju – na wzór spółdzielni rolników w krajach Zachodniej Europy. Potwierdzają to dane dotyczące liczby tworzonych grup producentów w formie spółdzielni w ostatnich latach, średnio 80 spółdzielni rocznie (łączna ich liczba wynosiła
w połowie listopada 2013 r. ponad 400 - głównie producenci trzody chlewnej, ziarna zbóż i/lub nasion roślin oleistych, drobiu, ale także mleka i bydła mięsnego). Działanie na rynku poprzez prowadzenie wspólnego, większego podmiotu gospodarczego, przyczynia się do uzyskiwania pozycji partnera na tymże rynku oraz poprawy dochodowości produkcji rolnej członków spółdzielni.

Głównymi działaniami obecnego projektu są: przygotowanie materiałów szkoleniowych, tj. broszury szkoleniowo-informacyjnej pt.„Działalność spółdzielni rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej” oraz zorganizowanie i przeprowadzenie 140 dwudniowych szkoleń na terenie całego kraju, dotyczących podniesienia wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej  i marketingowej.


POWIĄZANE

16 października br. obchodziliśmy 41. Światowy Dzień Żywności. Ustanowione w 197...

Urszula Bogusiewicz zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na Najlepszego...

Rozpoczęcie edukacji czy powrót do szkoły po wakacjach bywa dla dziecka trudny. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę