aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szkołę wybieraj z głową

28 maja 2004

Przed złożeniem podania do szkoły ponadgimnazjalnej warto dokładnie sprawdzić, jakich przedmiotów i ile godzin tygodniowo trzeba będzie się uczyć.

Szkoły przyjmują podania już od 17 maja, ale w sekretariatach ruch jest na razie niewielki. Uczniowie czekają na wyniki egzaminu gimnazjalnego. - Znając je będę mogła w przybliżeniu policzyć sobie punkty i nie będę startować zupełnie w ciemno - tłumaczy Karolina Drobek z Opola.

Dziewczyna chciałaby dostać się do liceów "dwójki" lub "trójki", ale jeśli zabraknie jej punktów, nie będzie sobie szarpać nerwów i od razu pójdzie gdzie indziej. Dlatego na razie czeka.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego będą znane 8 czerwca. - I od tego momentu spodziewamy się napływu kandydatów - mówi Michał Paterak, dyrektor II LO w Opolu. Teraz jest więc jeszcze czas na zastanowienie nad wyborem typu szkoły i profilu kształcenia.

- Wybierając profil klasy nie wystarczy kierować się nazwą, często bardzo atrakcyjną - radzi dyrektor Paterak. - Trzeba sprawdzić, co się kryje pod tym opakowaniem i zwrócić uwagę na przedmioty rozszerzone w stosunku do podstawowej siatki godzin. Informacja o tym, jakich przedmiotów i ile godzin tygodniowo trzeba będzie się uczyć, powinna być najistotniejsza dla kandydata.

Nauczyciele podkreślają, że warto poznać koncepcję pracy klasy w całym, trzyletnim cyklu kształcenia. Szkoły informowały o tym podczas dni otwartych. Dyrektorzy mówili o tym także na spotkaniach w gimnazjach.

Teraz szczegółowych informacji trzeba szukać na miejscu, bo na stronach internetowych szkół można znaleźć tylko podstawowe informacje o przedmiotach kierunkowych w danym profilu. To ważne szczególnie w przypadku "nowości". Np. w II LO w Opolu, oprócz dotychczasowego profilu biologiczno-chemicznego, w tym roku utworzona zostanie też klasa biologiczna. W pierwszej przedmiotami kierunkowymi są biologia, chemia i fizyka. W drugiej - biologia, chemia i język angielski. Tworzona jest z myślą o tych, którzy planują studia paramedyczne, ale nie lekarskie.
W III LO nowością będzie klasa dwujęzyczna dyplomacji europejskiej. Wśród przedmiotów pojawią się tu nauki polityczne, prawo międzynarodowe, protokół dyplomatyczny i historia polskiej dyplomacji. Obowiązywać będzie też inny system wychowania.

Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych mogą zdobyć maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za egzamin (po 50 za każdą część), 75 punktów za świadectwo i 25 za osiągnięcia wymienione na świadectwie. Szkoły będą przyjmowały kandydatów z najwyższą liczbą punktów, aż do wyczerpania limitu miejsc. Tylko wyjątkowo określają orientacyjne progi. Np. opolska "trójka" będzie przyjmować podania od kandydatów mających co najmniej 145 punktów. Żeby dostać się do opolskiego IV LO, wystarczy mieć 120 punktów.

Składając papiery do szkoły, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jakie przedmioty będą punktowane przy rekrutacji. We wszystkich liczyć się będzie ocena z języka polskiego, a ponadto trzy przedmioty wybrane.

Szkoły zazwyczaj określają listę przedmiotów, spośród których uczeń może wskazywać te wybrane. Często jednak jest tak, że ten wybór jest ograniczony. Np. w opolskim II LO - oprócz języka polskiego - liczyć się będą oceny z matematyki i języka obcego plus jeden wskazany przez ucznia z podanej listy. W III LO szkoła sama wskazuje przedmioty, w zależności od profilu klasy. W społecznym LO TAK obowiązkowy jest język polski i obcy, a uczeń wskazuje dwa pozostałe. W tej szkole można też dodatkowo zarobić 20 punktów za rozmowę z kandydatem o jego zainteresowaniach.

W szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne, obowiązkowy jest egzamin z języka, a w niektórych także test predyspozycji językowych.

W tym roku absolwenci gimnazjów, opuszczając szkołę, dostaną aż osiem dokumentów - oryginał świadectwa i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz po trzy (a nie dwie, jak było do tej pory) kopie każdego z nich. Mając możliwość składania papierów najwyżej do trzech szkół, będą tam zostawiali wyłącznie kopie dokumentów. Oryginały dostarczą dopiero po ogłoszeniu list przyjętych i po podjęciu ostatecznej decyzji, w której szkole zamierzają się uczyć.
Czasu na tę decyzję będzie tym razem mniej niż w ubiegłym roku, bo tylko dwa dni. Ma to znacznie ułatwić nabór i zapobiec długotrwałemu blokowaniu list przez kandydatów. Rekrutacja zakończy się 2 lipca.

KALENDARZ ABSOLWENTA GIMNAZJUM
- od 17 maja do 18 czerwca 2004 r. - składanie dokumentów
- 8 czerwca - wyniki egzaminu gimnazjalnego
- 25 czerwca - zakończenie roku szkolnego
- 25-28 czerwca - dostarczanie potwierdzonych kopii świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego
- 30 czerwca 2004 r. do godz. 12.00 - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły
- 2 lipca 2004 r. do godz. 12.00 - potwierdzenie przez kandydatów woli podjęcia nauki w szkole i dostarczenia oryginałów dokumentów.
- 2 lipca 2004 r. godz. 16.00 - ogłoszenie listy uczniów przyjętych do szkoły
- od 23 sierpnia do 30 sierpnia 2004 r. - dodatkowa rekrutacja do szkół.
31 sierpnia 2004 r. - ostateczne zakończenie rekrutacji

DUŻO MIEJSC
14 296 - tylu jest absolwentów gimnazjów na Opolszczyźnie
17 104 - tyle miejsc przygotowano dla nich w szkołach ponadgimnazjalnych, w tym:
5457 miejsc w liceach ogólnokształcących (31,9 proc.)
4132 miejsca w technikach (24,2 proc.)
4086 miejsc w liceach profilowanych (23,9 proc.)
3429 miejsc w zasadniczych szkołach zawodowych (20 proc.)

PUNKTY ZA OSIĄGNIĘCIA
Ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 6
Udział w konkursach:
szczebel ponadwojewódzki - 5
szczebel wojewódzki - 3
Osiągnięcia sportowe i artystyczne:
szczebel ponadwojewódzki - 3
szczebel wojewódzki - 2
szczebel powiatowy - 1
Stały wolontariat - 2
Wzorowe zachowanie - 1
Zajęcia kult.-art. - 1
Samorząd szkolny - 1


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę