Technologie wspomagają nauczanie

26 listopada 2003

Kioski informatyczne, strony WWW, telefonia GSM i wewnętrzna telewizja satelitarna jest wykorzystywana w nowo zaprezentowanym teleinformatycznym systemie wspomagającym zarządzanie uczelnią. Ma on pomóc w kontrolowaniu wydatków i przychodów, planowaniu zajęć i poprawić dostęp do informacji.

System nazywa się Uczelnia.XP, a jego twórcami są cztery firmy: Microsoft, Polkomtel (operator sieci telefonii komórkowej Plus GSM) oraz spółki Partners in Progress i 4M. Ostatnio zaprezentowały one swoją nową propozycję na konferencji "Nowoczesna uczelnia".
Twórcy systemu podkreślali, że pokazuje on, jak za pomocą nowoczesnych technologii można stworzyć społeczność informacyjną, która nie jest pozbawiona kontaktów osobistych.

- Uczelnia.XP oparta jest na platformie Microsoft Windows Server i bazie danych Microsoft SQL Server wyjaśnia Michał Gołębiewski z polskiego oddziału firmy Microsoft. - Nasze rozwiązanie jest kompleksowe, wykorzystuje nowoczesne metody komunikacji. Dla pracowników uczelni ważne będzie, że raz wprowadzone do systemu dane mogą być wielokrotnie wykorzystywane przez uprawnione osoby. Uczelnia.XP wpłynie na poprawę warunków nauki polskich studentów.

System składa się z wielu różnych teleinformatycznych elementów, które funkcjonują w różnych sferach uczelni. Dlatego w jego tworzenie zaangażowały się firmy z różnych dziedzin nowoczesnych technologii, m.in. twórcy oprogramowania i operator telekomunikacyjny.
- Po raz kolejny okazuje się, że telefonia komórkowa jest kołem napędzającym innowacje. Tym razem wspólnie z naszymi partnerami oferujemy nowe możliwości zarówno kadrze dydaktycznej uczelni, jak i studentom powiedział Leszek Hajkowski, Dyrektor Departamentu Klientów Kluczowych, Polkomtel SA.

Uczelnia.XP ma wspierać m.in. efektywne kierowanie kadrą uczelni, wspomagać proces planowania zajęć i tworzenia budżetu uczelni oraz zapewnić dostęp do informacji z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Zdaniem jego pomysłodawców, system ma także sprzyjać budowaniu więzi między uczelnią, jej pracownikami i studentami.
Furtką do niego ma być elektroniczna legitymacja.
- Elektroniczna legitymacja umożliwia studentom i pracownikom łatwy dostęp do zasobów uczelnianych przy pełnej kontroli ich wykorzystania. Pozwala to stworzyć uczelnię przyjazną i otwartą dla studentów - twierdzi Jacek Maciak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy 4M. - Elektroniczna legitymacja może zawierać wiele dodatkowych funkcji, jak np. mikropłatności, podpis elektroniczny, co daje niespotykane dotychczas możliwości wykorzystania informatyki i telekomunikacji w szkołach wyższych.


POWIĄZANE

Już po raz szósty Carlsberg Polska inicjuje ogólnopolski program edukacyjno-społ...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, obchodzony corocznie 7 czerwca prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę