BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Z premierem do Brukseli

19 maja 2003

Marta Mariańska i Agata Pietruczuk z Białegostoku, Małgorzata Kułyk z Sułkowic, Jarosław Zbozień z Łącka, Justyna Szambelan z Pruszkowa i Iwona Kowalska z Gdańska polecą wraz z premierem Leszkiem Millerem do Brukseli na pokładzie rządowego samolotu.

Podróż z premierem do stolicy Unii Europejskiej jest jedną z nagród dla zwycięzców ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Europa moich marzeń". Na konkurs nadesłano ponad 8 tys. prac.

Młode pokolenie Polaków jest szczerze zainteresowane tym wszystkim, co dotyczy integracji europejskiej i tym wszystkim co dotyczy roli, miejsca i pozycji Polski w jednoczącej się Europie – powiedział w piątek premier podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu.

Zwracając się do laureatów zauważył, że ich samych pewnie nie trzeba namawiać do wzięcia udziału w referendum. – Proszę, poproście waszych znajomych i krewnych, aby nie odbierali wam tej wielkiej szansy, jaka zdarza się w naszej trudnej historii, żeby umożliwili wam korzystanie ze wszystkich wspaniałych owoców, które narodzą się po wejściu Polski do Unii Europejskiej –  apelował.

Za trzy tygodnie obywatele polscy podejmą decyzję, czy chcą wstąpić do UE (...) To będzie suwerenny i wolny wybór obywateli polskich. Ja jako nie mający głosu członek europejskiej rodziny mogę tylko dać jedną radę: nie pozwólcie, aby osoby wstrzymujące się od głosu podjęły za was decyzję –  powiedział ambasador UE w Polsce Bruno Dethomas.  

Konkurs "Europa moich marzeń" był rozgrywany w czterech kategoriach: praca plastyczna – plakat, praca plastyczna – projekt znaczka pocztowego, projekt strony internetowej, esej na jeden z trzech wybranych tematów.

Marta Mariańska, autorka najlepszego plakatu, nazwała swoją pracę "Potrzeba Europy". Na sześciu polach umieściła symbole: słońce, oko, gwiazdy, sylwetkę człowieka, czerwone serce i napis "Euro".

Małgorzata Kułyk na swoim zwycięskim znaczku przedstawiła dwie trzymające się za ręce postacie: mężczyznę ubranego w polskie barwy narodowe – czerwone spodnie, białą koszulę, mającego na głowie czapkę krakuskę z pawim piórem – i kobietę w niebieskiej sukni ozdobioną dwunastoma żółtymi gwiazdami, umieszczonymi tak, jak na fladze Unii Europejskiej.

Justyna Szambelan napisała najwyżej oceniony esej na temat: "Polak? Europejczyk? Obywatel Świata? Jak rozumiesz pojęcie: obywatelstwo europejskie?". Iwona Kowalska napisała najlepszy esej na temat: "Historia Europy a historia Unii Europejskiej – ogólnoeuropejskie wartości w Europie jutra", a Agata Pietruczuk na temat: "Zjednoczona Europa – w jaki sposób integracja europejska wpłynie na kultury narodowe?".

Jarosław Zbozień przygotował najlepszą stronę internetową.    

Prace w kategorii plakat oceniała Europejska Akademia Sztuk; projekt znaczka – Poczta Polska; projekt strony internetowej – Prokom i Wirtualna Polska; esej – Katedra Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele Studiów Europejskich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina.

Laureaci pierwszych nagród konkursu oprócz podróży z premierem otrzymali także laptopy, zestawy multimedialne do nauki języka angielskiego. Autorki najlepszych esejów otrzymały także indeksy na uczelnie –  na UJ i UMCS.

Brukselę odwiedzą także zdobywcy II i III miejsc w każdej kategorii konkursu.

W waszych pracach było wiele optymizmu, było wiele planów związanych z przyszłością. Były i słowa mądrej krytyki
– powiedziała do uczestników konkursu inicjatorka konkursu posłanka Sylwia Pusz (SLD). 

Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Młodzi Bez Granic, Poczta Polska, Polskie Radio i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

W czwartym odcinku podcastu Doing Good Mateusz Ciasnocha przedstawił swoją wizję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę