aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Eksperci: przez suszę mniejsze będą zbiory zbóż i rzepaku

20 czerwca 2018
Eksperci: przez suszę mniejsze będą zbiory zbóż i rzepaku

Panująca w Polsce od kilku tygodni susza negatywnie wpływa na wzrost roślin i spowoduje spadek zbiorów zbóż i rzepaku - mówili eksperci i rolnicy na wtorkowej konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, niedobór wody występuje na całym obszarze kraju. Do 10 czerwca susza objęła już połowę gruntów ornych i najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych.

Jak powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki, resort zdaje sobie sprawę, że tak niekorzystna pogoda spowoduje straty w wielu gospodarstwach. Dodał, że jego zdaniem budżetu państwa może nie stać na to, by wypłacić pomoc każdemu gospodarstwu, które poniesie straty przez suszę. "Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy" - mówił. Dlatego - jak mówił - pomoc musi być kierowana tam, gdzie rolnicy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

Bogucki poinformował, że resort pracuje nad mechanizmem, który ma skierować pomoc głównie tam, gdzie rolnicy ponoszą straty już kolejny rok. Chodzi o to, by te gospodarstwa dostały bardziej znaczącą pomoc. "Prawdopodobnie na jutrzejsze posiedzenia Rady Ministrów trafi projekt rozporządzenia, które przygotowujemy od czterech miesięcy i dotyczy ono nie tylko pomocy klęskowej, ale kwestii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Będzie to projekt, który obniża oprocentowanie kredytów klęskowych do 0,5 proc." - powiedział.

Przypomniał, że w ubiegłym roku pomocą objęte były tereny, na których wystąpiły nawałnice. Wówczas rolnicy mogli dostać pomoc w wysokości 1 tys. zł/ha w przypadku upraw sadowniczych - 2 tys. Do rolników w sumie trafiło ponad 400 mln zł.

Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że tegoroczny maj był najcieplejszy od 55 lat, odkąd prowadzone są badania. Średnia temperatura wyniosła 18,7 stopnia C (w ub.r. - było to 15,3 stopnia). Przy tak wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu brak opadów powoduje, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do wzrostu, co oznacza gorsze zbiory.

Dodała, że z wieloletnich obserwacji wynika, że co 10 lat wegetacja przyspiesza o 4 dni. Rosną też opady, ale nie są one rozłożone równomiernie, a większość przypada na okres zimowy.

W ocenie ekspertów w tym roku będzie znacznie przyspieszenie żniw. Możliwe jest, że zbiory jęczmienia rozpoczną się już za kilka dni, a rzepaku - pod koniec czerwca. Zasadnicze żniwa powinny rozpocząć się ok. 5 lipca.

Tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku, gdy uzyskano 31,9 mln ton ziarna (wraz z kukurydzą). Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że zbiory mogą być na poziomie 28,5 mln ton, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - w granicach 26,5-28,5 mln ton. Natomiast Krajowa Federacja Producentów Zbóż nie podała szacunków, a jedynie stwierdzono, że zbiory zbóż ozimych będą o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych, a jarych - o ok. 25 proc.

Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mniej będzie rzepaku - zbiory będą na poziomie 2 mln ton wobec 2,7 mln ton w ub.r.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę