CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Eksport jaj na Antarktydę – polski handel zagraniczny jajami w 2016 roku

26 stycznia 2017
Eksport jaj na Antarktydę – polski handel zagraniczny jajami w 2016 roku

Analiza najnowszych informacji o wynikach polskiego handlu zagranicznego jajami w skorupkach za okres 11 miesięcy 2016 r. przeprowadzona przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wskazuje na dalszy spadek dynamiki eksportu. Wartość  sprzedaży zagranicznej jaj w ujęciu ilościowym była tylko niespełna o 2 proc. wyższa od jego wolumenu w 2015 r. i wyniosła 217 992 ton.

Prawie we wszystkich miesiącach 2016 r., wyłączając maj (+12%)  i październik (+8%), notowany był spadek miesięcznego wolumenu eksportu w porównaniu do poprzedniego miesiąca tego samego roku. W listopadzie 2016 r. wyeksportowano z Polski 17,6 tys. ton jaj - o 3,4 proc.  mniej niż w październiku. Warto przypomnieć, że we wrześniu  spadek sprzedaży zagranicznej sięgnął prawie 10 proc.

- Pesymistyczny obraz  tendencji w eksporcie w II połowie 2016 roku, daje analiza porównawcza do roku 2015 . W listopadzie, październiku i wrześniu 2016 r., wolumen eksportu był odpowiednio aż o 20,5%, 12% i 15% niższy porównując rok do roku – zauważa Katarzyna Gawrońska, główny specjalista w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz.

W okresie 11 miesięcy 2016 r. nie nastąpiły dynamiczne zmiany w grupie największych odbiorców jaj z Polski. Nadal, prawie 70% eksportu w ujęciu ilościowym, znajduje swoich klientów w Niemczech, Holandii, Włoszech i Czechach.   

Przedmiotem transakcji handlowych z kontrahentami z krajów trzecich objęte zostało 5,6 tys. ton jaj w skorupkach. Do Iraku – największego importera – wywóz jaj z Polski wyniósł w ubiegłym roku 1,2 tys. ton. Liczącym się rynkiem w handlu jajami w skorupkach dla polskich eksporterów  była też Szwajcaria. Jednak z analizy danych za 2016 r. wynika, że ostatnie  partie jaj wysyłane były  do tego kraju w  lipcu ubiegłego roku.

Krajowi eksporterzy coraz bardziej zwiększają zasięg geograficzny eksportu. Poza rynkiem unijnym, na który w dalszym ciągu trafia ponad 90% eksportowanych jaj, realizowane są wysyłki do coraz większego grona krajów trzecich. Zdaniem Katarzyny Gawrońskiej z KIPDiP w tym kontekście warto wspomnieć o wysyłkach jaj, chociażby do  Gwinei, Kongo, Kenii, Mali, Liberii, Omanu. Jako ciekawostkę, należy potraktować informacje, że jaja z Polski były wysyłane nawet na stację badawczą na Antarktydzie.

Powyższe opracowanie zostało przygotowane dla eksportu jajami w skorupkach - grupy CN 0407, która obejmuje również jaja wylęgowe. Ich udział w 2016 r. w wolumenie eksportu ogółem oscylował wokół 3 proc.


Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i...

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Pu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę