europejskie forum rolników 2025

Eksport pszenicy z Ukrainy do UE może spaść z 6 mln ton do 1 mln

7 marca 2025
Eksport pszenicy z Ukrainy do UE może spaść z 6 mln ton do 1 mln

Jeśli zmienią się warunki handlu między UE a Ukrainą, ukraińska pszenica może być zmuszona do szukania nowych rynków zbytu - UGA

Jeśli po zakończeniu autonomicznych działań handlowych zmienią się mechanizmy eksportu ukraińskich produktów rolnych do Unii Europejskiej, dostawy pszenicy na ten rynek mogą spaść z obecnych 6 mln ton do 1 mln ton. Taką opinię wyraził prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego Mykoła Gorbaczow, informuje Interfax-Ukraina.

– Mamy nadzieję, że w sezonie 2024/25 uda nam się sprzedać do Unii Europejskiej ok. 6 mln ton pszenicy. Krążą takie pogłoski, że od 6 czerwca br. są porozumienia, jeśli nie zostaną zastosowane te same mechanizmy, to w ramach kontyngentu będziemy mogli wyeksportować tylko 1 mln ton. Wtedy za 5 mln ton będziemy musieli szukać innych rynków zbytu" - powiedział.

Jednocześnie prezes UGA zwrócił uwagę na dość konstruktywne stanowisko Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności oraz polityków agrarnych, którzy starają się znaleźć nowe rynki zbytu dla ukraińskich produktów rolnych, w tym w szczególności dla krajów afrykańskich. Dlatego nawet jeśli Komisja Europejska nałoży restrykcje, według Horbaczowa ukraińskie zbiory zostaną w pełni sprzedane.

Mówiąc o innych uprawach zbóż, prezes UGA wyraził przekonanie, że obostrzenia nie będą miały na nie wpływu.

"Zapasy kukurydzy zostały już dostosowane. Europa importuje 20 mln ton kukurydzy rocznie, z czego ponad połowa to dostawy kukurydzy ukraińskiej. Tak więc Europa, aby uprawiać jamon i prosciutto, potrzebuje naszej kukurydzy. Nikt go nie zastąpi. To jest najszybszy sposób, aby to osiągnąć" - zapewnił.

Gorbaczow uważa również, że UE nie będzie ograniczać zakupów ukraińskiej soi, śruty i nasion słonecznika.

Jednocześnie prezes UGA zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie zmiany zasad handlu UE z Ukrainą, a proces negocjacyjny trwa.

Wyniki tych negocjacji w dużej mierze zależeć będą od Polski która sprawuje do 30 czerwca 2025 roku prezydencję w UE.

Eksport nasion zbóż i nasion oleistych selekcji krajowej i zagranicznej, produkowanych na Ukrainie, w 2024 r. wzrósł do 122,6 mln ton, czyli o 2,6% więcej niż w roku poprzednim (119,5 mln ton). O takiej liczbie poinformował 6 marca szef wydziału "Instytutu Ekonomiki Agrarnej" Aleksandr Zacharczuk, podała 6 marca służba prasowa centrum.

Jak zaznaczył naukowiec, w strukturze ukraińskiego eksportu nasion zbóż i roślin oleistych tradycyjnie dominuje kukurydza, która zajmuje w niej 96,5% udziału.

"Jednocześnie, już trzeci rok z rzędu, wielkość eksportu hybrydowych nasion kukurydzy przewyższa wielkość jej importu. W ubiegłym roku dostawy mieszańcowych nasion kukurydzy selekcji krajowej i zagranicznej z Ukrainy do krajów świata osiągnęły rekord lat niepodległości Ukrainy na poziomie 45,2 tys. ton, przekraczając wynik z 2023 r. o 6,4%", - podkreślił A.Zacharczuk.

Jednocześnie, jak zaznaczył, dostawy nasion zbóż z zagranicy wyniosły zaledwie 7,6 tys. ton, czyli prawie 6 razy mniej niż eksportowane.

"Tak więc przystąpienie Ukrainy do międzynarodowych systemów certyfikacji materiału siewnego w latach 2011-2020, a także uznanie przez Parlament Europejski w 2020 r. ukraińskiego systemu kwalifikacji materiału siewnego za równoważny z wymogami UE, pozwoliły Ukrainie na czwarty rok z rzędu zwiększyć wielkość eksportu krajowych i zagranicznych nasion selekcyjnych zbóż i roślin oleistych produkowanych w kraju. Przede wszystkim do krajów UE" – podsumował ekspert.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

7 marca weszła w życie rewizja Konwencji berneńskiej o ochronie dzikiej fauny i ...

W 2025 roku Rossielchoznadzor kontynuował kurs dotyczący cyfryzacji działań kont...

Na dzień 1 marca przedsiębiorstwa rolne Federacji Rosyjskiej posiadały na stanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę