OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Eksport pszenicy z Ukrainy do UE może spaść z 6 mln ton do 1 mln

7 marca 2025
Eksport pszenicy z Ukrainy do UE może spaść z 6 mln ton do 1 mln

Jeśli zmienią się warunki handlu między UE a Ukrainą, ukraińska pszenica może być zmuszona do szukania nowych rynków zbytu - UGA

Jeśli po zakończeniu autonomicznych działań handlowych zmienią się mechanizmy eksportu ukraińskich produktów rolnych do Unii Europejskiej, dostawy pszenicy na ten rynek mogą spaść z obecnych 6 mln ton do 1 mln ton. Taką opinię wyraził prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego Mykoła Gorbaczow, informuje Interfax-Ukraina.

– Mamy nadzieję, że w sezonie 2024/25 uda nam się sprzedać do Unii Europejskiej ok. 6 mln ton pszenicy. Krążą takie pogłoski, że od 6 czerwca br. są porozumienia, jeśli nie zostaną zastosowane te same mechanizmy, to w ramach kontyngentu będziemy mogli wyeksportować tylko 1 mln ton. Wtedy za 5 mln ton będziemy musieli szukać innych rynków zbytu" - powiedział.

Jednocześnie prezes UGA zwrócił uwagę na dość konstruktywne stanowisko Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności oraz polityków agrarnych, którzy starają się znaleźć nowe rynki zbytu dla ukraińskich produktów rolnych, w tym w szczególności dla krajów afrykańskich. Dlatego nawet jeśli Komisja Europejska nałoży restrykcje, według Horbaczowa ukraińskie zbiory zostaną w pełni sprzedane.

Mówiąc o innych uprawach zbóż, prezes UGA wyraził przekonanie, że obostrzenia nie będą miały na nie wpływu.

"Zapasy kukurydzy zostały już dostosowane. Europa importuje 20 mln ton kukurydzy rocznie, z czego ponad połowa to dostawy kukurydzy ukraińskiej. Tak więc Europa, aby uprawiać jamon i prosciutto, potrzebuje naszej kukurydzy. Nikt go nie zastąpi. To jest najszybszy sposób, aby to osiągnąć" - zapewnił.

Gorbaczow uważa również, że UE nie będzie ograniczać zakupów ukraińskiej soi, śruty i nasion słonecznika.

Jednocześnie prezes UGA zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie zmiany zasad handlu UE z Ukrainą, a proces negocjacyjny trwa.

Wyniki tych negocjacji w dużej mierze zależeć będą od Polski która sprawuje do 30 czerwca 2025 roku prezydencję w UE.

Eksport nasion zbóż i nasion oleistych selekcji krajowej i zagranicznej, produkowanych na Ukrainie, w 2024 r. wzrósł do 122,6 mln ton, czyli o 2,6% więcej niż w roku poprzednim (119,5 mln ton). O takiej liczbie poinformował 6 marca szef wydziału "Instytutu Ekonomiki Agrarnej" Aleksandr Zacharczuk, podała 6 marca służba prasowa centrum.

Jak zaznaczył naukowiec, w strukturze ukraińskiego eksportu nasion zbóż i roślin oleistych tradycyjnie dominuje kukurydza, która zajmuje w niej 96,5% udziału.

"Jednocześnie, już trzeci rok z rzędu, wielkość eksportu hybrydowych nasion kukurydzy przewyższa wielkość jej importu. W ubiegłym roku dostawy mieszańcowych nasion kukurydzy selekcji krajowej i zagranicznej z Ukrainy do krajów świata osiągnęły rekord lat niepodległości Ukrainy na poziomie 45,2 tys. ton, przekraczając wynik z 2023 r. o 6,4%", - podkreślił A.Zacharczuk.

Jednocześnie, jak zaznaczył, dostawy nasion zbóż z zagranicy wyniosły zaledwie 7,6 tys. ton, czyli prawie 6 razy mniej niż eksportowane.

"Tak więc przystąpienie Ukrainy do międzynarodowych systemów certyfikacji materiału siewnego w latach 2011-2020, a także uznanie przez Parlament Europejski w 2020 r. ukraińskiego systemu kwalifikacji materiału siewnego za równoważny z wymogami UE, pozwoliły Ukrainie na czwarty rok z rzędu zwiększyć wielkość eksportu krajowych i zagranicznych nasion selekcyjnych zbóż i roślin oleistych produkowanych w kraju. Przede wszystkim do krajów UE" – podsumował ekspert.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę