Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Energa pomaga bocianom - buduje platformy pod ich gniazda

26 marca 2018
Energa pomaga bocianom - buduje platformy pod ich gniazda

Około 11 tys. ptasich platform pod bocianie gniazda znajduje się na słupach należących do Grupy Energa – poinformowała spółka. Szacuje się, że może z nich korzystać jedna czwarta populacji polskich bocianów. Po zimie zbudowano lub poprawiono ponad 400 platform.

Spółka poinformowała, że pracownicy Energi Operator od ponad 20 lat montują pod gniazda specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia i podnoszą bezpieczeństwo ptaków. Szacuje się, że na należących do Energi słupach znajduje się ok. 11 tys. podestów, na których może zamieszkiwać jedna czwarta populacji polskich bocianów. W Polsce żyje ok. 40 tys. bocianich par.

Energa ocenia, że „liczba nowych gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych rośnie z roku na rok”. „Grupa Energa swoje działania konsultuje ze specjalistami z Fundacji Przyrodniczej pro Natura, z którymi współpracuje przy ogólnopolskim programie ochrony bocianów - Bociany.pl.” – podano.

Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji pro Natura zauważa, że w ostatnich dziesięcioleciach bociany zmieniły swoje preferencje związane z wyborem miejsca pod budowę gniazda. „Zmiana pokryć dachowych, wycinanie starych drzew oraz inne podejmowane przez człowieka działania sprawiły, że coraz częściej ptaki wybierają na swoje +domostwa+ słupy energetyczne” - tłumaczyła.

Jednak zlokalizowanie gniazda na linii energetycznej grozi ptakom porażeniem prądem. „Zainstalowanie podestu wynosi gniazdo ku górze, zabezpieczając tym samym jego mieszkańców przed kontaktem z linią energetyczną” – podkreśliła Berezowska-Niedźwiedź. Gniazda z linii energetycznych na podest energetycy przenoszą w okresie od października do marca, kiedy bociany przebywają „za granicą”.

Energa wyjaśniła, że miejsca, w których należy wykonać platformy, wskazują przeważnie sołtysi, mieszkańcy i urzędnicy gminni z danych miejscowości oraz służby energetyczne prowadzące oględziny linii napowietrznych. W tym roku ostatnich instalacji dokonywano jeszcze na przełomie lutego i marca, m.in. we wsi Drużyny koło Brodnicy. Wraz z nadejściem wiosny i powrotem ptaków z miejsc zimowania, zaczyna się okres lęgowy i wówczas wszelkie działania w sąsiedztwie ich gniazd są zabronione.

Berezowska-Niedźwiedź zwróciła uwagę, że każdy z nas może zgłosić przypadek nowo zbudowanego gniazda na liniach energetycznych, które stwarza zagrożenie dla bocianów.

Energa poinformowała, że najwięcej pomostów dla ptaków usytuowanych jest w olsztyńskim rejonie spółki Energa Operator, gdzie znajduje się ich ponad 5,3 tys. W okolicach Płocka i Koszalina liczba platform wynosi po około 1,6 tys. Na obszarze toruńskim na zasiedlenie czeka ponad 1 tysiąc stanowisk. W okolicach Kalisza - ponad 800 platform, a w okolicach Gdańska – ponad 600.

Grupa Energa powołała bezpłatną bocianią infolinię. Pod numerem telefonu: 0 801-26-24-26 dokonywać można zgłoszeń nie tylko dotyczących nowych oraz wymagających remontu starych gniazd. Przyjmowane są również informacje na temat chorych lub niesprawnych bocianów, które potrzebują pomocy. W ciągu pięciu lat infolinia przyjęła prawie siedem tysięcy zgłoszeń.

Grupa Energa wspólnie z Fundacją Przyrodniczą pro Natura realizuje kompleksowy projekt „bociany.pl” związany z ochroną bocianów. Oprócz ogólnopolskiego punktu informacyjnego na stronie www.bociany.pl prowadzona jest "Baza Gniazd Bociana Białego", dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego". Zbierane są wszelkie informacje na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.

Przez kilka lat wspólnie z organizacją "pro Natura" i Stacją Ornitologiczną PAN spółka prowadziła unikatowy na skalę Europy projekt "Energetyczni Obrączkarze Grupy Energa”. W czterech edycjach projektu energetycy zaobrączkowali blisko 5 tys. bocianich piskląt. Obrączki pozwalają teraz ornitologom śledzić losy bocianów w trakcie ich wędrówek oraz dostarczać cennych informacji dotyczących zagrożeń, na które narażone są ptaki.

W Polsce żyje ok. 40 tys. bocianich par, czyli ok. jednej czwartej ich światowej populacji. Bociany najchętniej osiedlają się w pobliżu podmokłych łąk i pastwisk, które zapewniają im pożywienie. Ogromna większość bocianów przylatuje do Polski przed 10 kwietnia.

 

Bożena Leszczyńska, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

W ostatnim dniu listopada ruszyły dwa z czterech planowanych jeszcze na ten rok ...

ARiMR przypomina, że 1 grudnia 2020 r. upływa termin na złożenie wniosku o udzie...

Badania prowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Pań...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę