e-petrol.pl: ceny paliw bez zmian

4 listopada 2019
e-petrol.pl: ceny paliw bez zmian
Od trzech tygodni koszty tankowania 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego praktycznie się nie zmieniają. Ta stabilizacja na niskich poziomach z pewnością cieszy kierowców, którzy za podróże w okresie Wszystkich Świętych zapłacili mniej niż przed rokiem.

Stabilizacja cen ropy naftowej w okolicach poziomu 60 dolarów za baryłkę przekłada się na sytuację na lokalnym rynku paliw, gdzie od początku października ceny na stacjach wahają się nieznacznie, utrzymując się poniżej poziomu 5 złotych za litr.

Benzyna drożeje w rafineriach
 
Ostatni tydzień października przyniósł niewielkie zmiany w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw. Nieznacznie podrożała 95-oktanowa benzyna i jej cena w ubiegły czwartek, pierwszy raz od 12 października, znalazła się powyżej poziomu 3900 PLN/metr sześc. Aktualnie metr sześcienny popularnej  Pb95 w rafineriach jest średnio wyceniany na 3905,60 PLN, czyli ponad 40 złotych drożej niż w piątek, tydzień wcześniej. W tym samym okresie o 21,40 PLN potaniał za to olej napędowy i średnio diesel w hurtowej ofercie producentów kosztuje 4005,60 PLN/metr sześc.
 
Stabilnie na stacjach
 
Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej Pb95 i oleju napędowego nie zmienia się od 3 tygodni i wynosi odpowiednio 4,92 PLN i 4,93 PLN/l. Niespodziewanie w detalu o grosz potaniał za to autogaz i litr LPG kosztuje na stacjach w Polsce średnio 1,96 PLN.
 
Początek listopada także nie powinien przynieść dużych zmian cen paliw na stacjach, ale możliwe są symboliczne podwyżki w przypadku oleju napędowego i autogazu. Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na bieżący tydzień wyglądają następująco: 4,88-4,99 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,91-5,02 PLN/l oraz 1,96-2,02 PLN/l dla autogazu.

 


Dalszy ciąg znanych problemów
 
W minionym tygodniu głównym medialnym doniesieniem, powtarzającym się niczym mantra jest „zwlekanie” z finalizacją prac nad umową mogącą rozstrzygnąć konflikt Chin i USA. Wprawdzie prezydent USA Donald Trump ogłosił, że spodziewa się podpisać znaczną część umowy handlowej z Chinami już wkrótce, jednak jak dotąd nie pojawiła się żadna finalna wersja porozumienia, która mogłaby pokazać kierunek dalszych działań na rynku. Kolejne plotki i doniesienia wskazują raczej, że sprawa odwlecze się jeszcze i będzie trzymać zainteresowanych w niepewności. 
 
Pojawiały się także w ubiegłym tygodniu doniesienia o chęci współpracy Rosji i OPEC  w kolejnych miesiącach, jednak przedwczesne byłoby zapowiadanie głębszych cięć produkcji krajów zaangażowanych w porozumienie. Interesująca w tym kontekście może być także prognoza Międzynarodowej Agencji Energi (IEA) w 2020 r., w myśl której rynek ropy naftowej będzie borykał się z nadmiarem podaży surowca. Zapowiedź nadpodaży i osłabienia popytu nawet może wymusić zaostrzenie w polityce cięć OPEC.
 
Ciekawostką z minionego tygodnia może pozostać także deklaracja prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro dotycząca woli członkostwa jego kraju w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Deklaracja padła na forum Future Investment Initiative w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej – Brazylia byłaby 15 członkiem grupy.
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę