aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: kolejne spadki przed nami

12 czerwca 2017
e-petrol.pl: kolejne spadki przed nami
W minionym tygodniu byliśmy świadkami wyraźnych obniżek cen detalicznych na stacjach. Koniunktura bynajmniej nie ulega odwróceniu – dlatego też spodziewamy się spadków również w tym tygodniu.

Obniżki, które się pojawiają, są rezultatem ostatnich zmian na rynku międzynarodowym (o czym piszemy w dalszej części komentarza) – a odzwierciedlenie ruchu na polskich stacjach będzie widoczne bardzo szybko.
 
Rafinerie mocno w dół
 
Spadkowa tendencja w rafineryjnych cennikach nabiera rozpędu – porównując ostatnie notowanie z tym sprzed tygodnia, jesteśmy świadkami ruchu w dół wynoszącego około 40 zł na metrze sześc. w cenach obu rodzajów benzyn. W cennikach dotyczących olejów opałowego i napędowego różnica wyniosła niemal 60 zł na metrze sześć. Aktualny średni hurtowy poziom ceny benzyny 95-oktanowej wyniósł w piątek 3465,8 zł/m sześc., a oleju napędowego - 3241,8 zł/m sześc. Średnio cena oleju opałowego osiągała 2027,6 zł/m sześc. 
 
Jak głęboko sięgną obniżki?
 
Jeśli chodzi o kształtowanie się cen w okresie między 12 a 18 czerwca 2017 r., spodziewamy się, że przeciętna cena benzyny Pb98 ulokuje się w „widełkach” 4,70-4,81 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej oczekujemy poziomów 4,38-4,47 zł/l. Jeśli chodzi zaś o olej napędowy – paliwo to kosztować może 4,12-4,24 zł/l. W cenach autogazu nadal oczekujemy spadków do poziomów 1,91-1,97 zł/l.


Cena ropy najniżej w tym roku

Zaskakujące dane o zmianie zapasów ropy i paliw w USA wpłynęły na wyraźne pogorszenie nastrojów na rynku naftowym. W ich efekcie notowania surowca w ubiegłym tygodniu pogłębiały tegoroczne minima, spadając na zamknięciu czwartkowej sesji poniżej poziomu 48 dolarów. W piątek przed południem baryłka ropy Brent powróciła do poziomu powyżej 48 dolarów.

Opublikowany w minioną środę rządowy raport na temat zmiany zapasów ropy i paliw w USA był dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Według Departamentu Energii (DoE) ilość zmagazynowanej ropy wzrosła o 3,3 mln baryłek, a jeszcze dzień wcześniej branżowy Amerykański Instytut Naftowy w swoim raporcie podał informację o spadku rezerw surowca o 4,6 mln baryłek. Tak duża rozbieżność, w połączeniu z odnotowanym przez DoE wzrostem zapasów paliw gotowych, przełożyły się na dynamiczną przecenę notowań ropy.

Amerykańskie dane o zapasach to kolejne potwierdzenie obaw o to, że wydłużone porozumienie producentów, przy utrzymanym poziomie cięć, może nie wystarczyć do unormowania poziomu globalnych zapasów produktów naftowych. W ostatnim czasie ponownie pojawiają się informacje o wzroście rezerw magazynowanych na tankowcach. Do takich działań może zachęcać sytuacja, z jaką mamy do czynienia na rynku terminowym, gdzie ropa z terminem dostawy na przyszły rok jest droższa od tej oferowanej obecnie.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę