aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: nowe porozumienie OPEC+ nie zatrzymało spadków

20 kwietnia 2020
e-petrol.pl: nowe porozumienie OPEC+ nie zatrzymało spadków

Powrót największych producentów ropy do współpracy i ich decyzja o bezprecedensowych cięciach wydobycia nie zatrzymuje obniżek na stacjach benzynowych. W minionym tygodniu tankowanie znowu było tańsze i coraz łatwiej znaleźć miejsca, gdzie za litr benzyny i oleju napędowego płacimy niecałe 4 złote.

Rynek naftowy ze spokojem przyjął decyzję OPEC+ w sprawie redukcji wydobycia. Ropa nie dość, że nie podrożała, to w trakcie tygodnia notowania surowca na giełdzie w Londynie spadły i ponownie znajdują się poniżej poziomu 30 dolarów. To daje uzasadnione podstawy do tego, aby oczekiwać dalszych obniżek cen paliw na stacjach.

Olej napędowy coraz tańszy w rafineriach

W poświątecznym tygodniu w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw obserwowaliśmy odmienne zachowanie notowań benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza nieznacznie drożała i w piątek metr sześcienny 95-oktanowej odmiany benzyny kosztował w rafineriach średnio 2831,40 PLN. Jego cena na przestrzeni tygodnia wzrosła o 22,80 PLN. W tym samym okresie diesel potaniał o blisko 100 PLN i w oficjalnych cennikach rodzimych producentów jego piątkowa cena wyniosła 3079,60 PLN/metr sześc.

Benzyna za mniej niż 4 złote?

W ubiegłym tygodniu popularna 95-tka potaniała o 7 groszy i w piątek kosztowała średnio 4,02 PLN/l. Znalezienie stacji, gdzie można zatankować benzynę za niecałe 4 złote za litr paliwa, nie jest obecnie trudnym zadaniem i w najbliższych dniach także średnia cena tego paliwa powinna przełamać tę barierę. Tanieje też diesel. Po obniżce o 5 groszy za tankowanie oleju napędowego płacilismy średnio 4,17 PLN/l. Od reszty stawki nie odstawał autogaz. Detaliczna cena LPG spadła w minionym tygodniu o 4 grosze i wyniosła w piątek 1,83 PLN/l.

Prognoza detalicznych cen przygotowana przez e-petrol.pl na bieżący tydzień zakłada dalsze niewielkie obniżki, a przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 3,87-4,04 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,05-4,18 PLN/l i 1,77-1,84 PLN/l dla autogazu.


Wielka decyzja (która nic nie zmienia?)

Sukces międzynarodowego porozumienia okazuje się właściwie czysto teoretyczny – ropa bowiem nie tylko nie odbija po nim w górę, ale raczej lokuje się na poziomach niższych niż w ostatnich dniach i wydaje się, że niewiele informacji jest w stanie odwrócić taki stan rzeczy. Z pewnością pewnym impulsem na plus może być ogłoszenie przez amerykańskie władze początku procesu „odmrażania gospodarki”, którego kolejne etapy będą uzależnione od sukcesów w zwalczaniu epidemii.

Ustalenia dotyczące redukcji poziomów produkcji na świecie są niewątpliwie niemałe - wiodąca dziesiątka państw Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zmniejszy wydobycie ropy do 26,683 mln baryłek na dobę. Łączne zaangażowanie Rosji i Arabii Saudyjskiej, głównych stron porozumienia, to redukcja po około 2,508 mln baryłek ropy dziennie w okresie od maja do czerwca, jednak już teraz słyszymy, że prognoza OPEC zakłada spadek globalnego zapotrzebowania na ropę na 2020 r. o 6,9 miliona baryłek dziennie.

Ciekawostką o pozytywnym wydźwięku może być poprawa popytu w Chinach, gdzie zdaniem agencji Reutera import ropy naftowej wzrósł w marcu o 12 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To jeden z pierwszych przejawów normalizacji rynku azjatyckiego, jednak chyba wpływ na rynek może być niewystarczający w obliczu paraliżu zarówno Europy, jak i Ameryki Północnej.

 

dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę