CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

e-petrol.pl: obecne ceny paliw mogą się obniżyć

6 lutego 2017
e-petrol.pl: obecne ceny paliw mogą się obniżyć
Wprawdzie w ubiegłym tygodniu w cenach detalicznych zobaczyliśmy sporą podwyżkę, ale dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że w kolejnych dniach tendencja może się odwrócić.

Wydarzenia ostatnich dni nie były na tyle dynamiczne, aby uznać je za wystarczające wytłumaczenie pięciogroszowej zwyżki średnich cen benzyny w Polsce. Kluczowe zatem może tu być działanie operatorów stacji na rzecz poprawy marż – to zapewne jedna z przyczyn wyższych cen.
 
Rafinerie jedynie korygują ceny
 
W minionym tygodniu zmienność cen hurtowych paliw na rynku polskim była raczej umiarkowana. Piątkowy poziom cen benzyny 95-oktanowej to 3697,20 zł/m sześc., a więc zaledwie o 10 zł więcej niż w tydzień wcześniej. W przypadku benzyny 98-oktanowej cena średnia wyniosła 3915,20 zł, również o niecałe 10 zł więcej niż przed tygodniem. Minimalne spadki dotyczą natomiast diesla i oleju opałowego, które kosztowały w ubiegłym tygodniu odpowiednio 3594,80 i 2390,60 zł/m sześc.
 
 
Prognozy wypadają spadkowo
 
W okresie między 6 i 12 lutego 2017 roku spodziewamy się, że cena średnia benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 4,99-5,11 zł/l, a jej popularniejsza odmiana Pb95 kosztować może 4,69-4,79 zł/l. Spadki mogą także być udziałem oleju napędowego, którego cena znajdzie się w widełkach 4,59-4,68 zł/l. Niewielka zmienność dotyczyć może gazu płynnego, dla którego przewidywany przedział cenowy to 2,15-2,23 zł/l.

Kolejny tydzień stabilizacji na rynku naftowym

Od początku stycznia cena ropy na giełdzie w Londynie waha się w okolicach poziomu 55 dolarów. Miniony tydzień także nie przyniósł przełomu na rynku naftowym. Notowania surowca co prawda rosły i w piątek przed południem znajdowały się powyżej 56,50 USD, czyli około dwa dolary wyżej niż na zamknięciu z wcześniejszego piątku. Ciągle utrzymują się jednak poniżej tegorocznych maksimów.

Pierwsze styczniowe podsumowania przestrzegania przez OPEC i producentów spoza kartelu warunków porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia wypadają zaskakująco dobrze. Według różnych szacunków zrealizowane zostało  nawet 80 proc. z planowanych cięć. Duża część obserwatorów rynku spodziewała się, że ten wynik może być słabszy, więc jest to argument za droższą ropą.

Nie widać jednak na razie skutków tych działań w postaci wyraźnego spadku zapasów surowca, a w USA w ostatnich tygodniach Departament Energii notował nawet wzrost rezerw ropy i benzyn.  Warto pamiętać, że redukcja rekordowo wysokich zapasów była jednym z głównych celów porozumienia producentów. Według sekretarza generalnego OPEC globalne rezerwy surowca muszą spaść o około 270 milionów baryłek i zbliżyć się do 5-letniej średniej, abyśmy mogli mówić o tym, że rynek naftowy wraca do równowagi.

W drugiej połowie minionego tygodnia impulsem do zwyżki na rynku naftowym były spekulacje na temat możliwych nowych sankcji na Iran. Administracja Donalda Trumpa ma rozważać taki krok w reakcji na testy rakiet balistycznych przeprowadzone przez władze w Teheranie. Ewentualne nowe obostrzenia we współpracy gospodarczej z Iranem nie przełożą się raczej bezpośrednio na eksport surowca z tego kraju, ale związane z nimi ryzyko dla stabilności dostaw ropy ma swoje odbicie na rynku naftowym.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę