aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: wakacyjne podróże coraz tańsze

11 lipca 2016
e-petrol.pl: wakacyjne podróże coraz tańsze
Kierowcy w Polsce powoli zaczynają zauważać na stacjach skutki, jakie dla rynku naftowego ma Brexit. Spadek cen ropy na światowych giełdach przekłada się na obniżki przy dystrybutorach i wakacyjne tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz tańsze.

Notowania ropy naftowej znalazły się w minionym tygodniu na poziomach obserwowanych ostatni raz w maju tego roku. W ślad za nimi podążają ceny na hurtowym rynku paliw, a zdecydowanym liderem wakacyjnej przeceny jest benzyna.

Spadkowy tydzień w rafineriach

Początek lipca na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniósł spadek cen. Mocno taniała benzyna – metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa kosztował w piątek aż 108,40 PLN mniej niż na koniec czerwca. Nieco wolniej spadały ceny diesla – w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca olej napędowy potaniał o 51,20 PLN.

Na koniec minionego tygodnia zarówno benzyna, jak i diesel w cennikach rafinerii są najtańsze od maja tego roku. Średnie ceny tych paliw na rynku hurtowym wynoszą aktualnie 3413,00 PLN/metr sześcienny  dla 95-oktanowej benzyny i 3332,40 PLN/metr sześcienny dla oleju napędowego.

Kolejny tydzień wakacji z obniżkami na stacjach

Paliwa na stacjach ponownie są tańsze i podobnie jak przed tygodniem skala zmiany nie była duża. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o dwa grosze do poziomu 4,46 PLN/l. O grosz spadla cena oleju napędowego i średnio za litr diesla płacimy 4,22 PLN. Nie zmieniła się cena autogazu, która utrzymała się na często notowanym w tym roku poziomie 1,59 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw w Polsce na bieżący tydzień zakłada utrzymanie obniżkowej tendencji. Szacowane przedziały cenowo to 4,38-4,48 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 4,18-4,28 PLN/l, a dla autogazu 1,56-1,62 PLN/l.

Zobacz komentarz wideo

Ropa wyjątkowo „dynamiczna”
 
W ostatnich dniach byliśmy świadkami wyjątkowo dynamicznych zmian w cenach surowca na londyńskiej giełdzie – dwukrotnie pojawiały się zmiany dzień do dnia przekraczające 2 USD, a od poziomu ponad 50 USD za baryłkę zeszliśmy w rejon 46 USD. Wśród przyczyn takich zmian można wskazać z całą pewnością na czwartkowe wyniki odczytu danych o zapasach ropy i paliw gotowych na rynku amerykańskim. Rezerwy ropy odnotowały obniżkę o 2,22 mln baryłek do 524,35 mln baryłek według danych Energy Information Administration (EIA). Skala spadków zaskoczyła zapewne analityków amerykańskich i tutaj można upatrywać przyczyn gwałtownej reakcji rynku. Jeśli chodzi o odczyt o zapasach paliw gotowych, w przypadku benzyn spadek wyniósł 0,122 mln baryłek, a dla średnich destylatów (w tym m.in. oleju napędowego) – 1,574 mln baryłek.
 
Wcześniej w ubiegłym tygodniu wydarzeniami, które napędziły nieco obaw inwestorom były weekendowe ataki na infrastrukturę naftową w Nigerii, które sparaliżowały na jakiś czas możliwość stabilizacji i poprawy poziomów produkcji surowca w tym afrykańskim kraju, która do niedawna była zapowiadana. Ostatnie dni przynoszą jednak doniesienia o możliwości powrotu do wyższych poziomów eksportu z innego kraju tego kontynentu – z Libii. Po ewentualnym opanowaniu sytuacji i uruchomieniu terminali ekspedycyjnych nad Morzem Śródziemnym, będziemy zapewne świadkami uzupełnienia podaży przez władze w Trypolisie. Jeśli Libia zacznie produkować chociażby na poziomach częściowo zbliżonych do tych sprzed „arabskiej wiosny”, może to być spory szok dla rynku – powrót surowca z Kanady i Nigerii oraz dodatkowe baryłki z Libii, trafiające m.in. na rynek europejski mogą przyczynić się do ponownego rozchwiania wolno stabilizującej się sytuacji rynkowej.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę