Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Europejski sektor kwiatów i roślin żywych zwraca się do Komisji w sprawie negatywnych skutków kryzysu wywołanego epidemią COVID-19

24 czerwca 2020
Europejski sektor kwiatów i roślin żywych zwraca się do Komisji w sprawie negatywnych skutków kryzysu wywołanego epidemią COVID-19

Razem z przedstawicielami sektora kwiatów i roślin żywych Copa i Cogeca zwróciły się do Komisji i zaprezentowały konkretne dane zebrane od swoich organizacji członkowskich z całej UE. Dotyczą one dramatycznych konsekwencji, które przyniósł w tym sektorze krach spowodowany epidemią COVID-19.

Sprawozdanie z kwestionariusza zaprezentowane Komisji przez Copa i Cogeca, ENA oraz AREFLH uwypukliło istotne straty finansowe w sektorze (szacowane 4,1 mld euro w ciągu sześciu tygodni w całej Europie). Był to także ciąg dalszy apeli o wsparcie na szczeblu unijnym. Wyniki kwestionariusza jasno pokazują, jak ważne są działania unijne, by utrzymać potencjał rynku i uchronić inwestycje sektorowe i miejsca pracy w obszarach wiejskich.

Obecne tendencje na rynku pokazują nieśmiałe sygnały częściowego powrotu do normy w niektórych podsektorach takich jak rośliny ogrodowe. Jednakże ogólna sytuacja jest taka, że nadal mamy do czynienia z utrzymującym się gospodarczym dołkiem w działalności oraz dużymi rozbieżnościami na jednolitym rynku.

Wyłączenia z reguł konkurencji przyznane przez Komisję Europejską na początku kryzysu uznajemy za pozytywny sygnał polityczny. Niemniej jednak nie wystarczą one, by przynieść odczuwalną ulgę finansową sektorowi kwiatów i roślin żywych głównie z powodu specyfiki tej branży. Trzeba zdziałać więcej.

Podczas spotkania z przedstawicielami sektora, Komisja przyznała, że branża kwiatów i roślin żywych jest jednym z tych segmentów rolnictwa, na których kryzys wywołany COVID-19 odbił się najbardziej. Zachęciła ona jednak przedstawicieli sektora do ubiegania się o wsparcie na szczeblu krajowym za pomocą przyszłego funduszu Next Generation EU o wartości 750 mld euro. Wynika to z faktu, iż zdaniem Komisji samego budżetu rolnictwa nie da zmobilizować na tyle, by dostarczyć bezpośredniego wsparcia temu sektorowi czy któremukolwiek innemu sektorowi rolnemu w ogóle.

Ponadto przedstawiciele branży apelują do Komisji o wznowienie zorganizowanego i regularnego dialogu z sektorem, organizując doroczne posiedzenia grupy dialogu obywatelskiego (GDO) ds. ogrodnictwa, o ponowne zainwestowanie w roczny zbiór/wymianę danych i statystyk na temat unijnej produkcji, konsumpcji i handlu, a także przeznaczenie linii budżetowych opracowanych specjalnie do tego, by wdrożyć promocję kwiatów i roślin żywych w ramach unijnych programów promocji produktów rolnych. Wznowienie dialogu z podmiotami z sektora posiadającymi wiedzę techniczną z całej Europy jest kluczowe do opracowywania odpowiednich polityk, umożliwienia wspierania powrotu sektora do normy, a także jego rozwoju. Eksperci z GDO pełnią funkcję ambasadorów unijnych polityk i pracy Komisji na szczeblu krajowym.

Podczas spotkania Komisja i przedstawiciele sektora uzgodnili, że spotkają się ponownie pod koniec roku, by omówić skutki pandemii COVID-19 dla sektora, kiedy dostępne będą nowe dane i zaktualizowana wersja kwestionariusza.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych pr...

Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi pragnie poinformować, że Marszałek Woj...

„Pracuj bezpiecznie z Cynkometem. Bezpieczne wakacje 2020” – takie jest hasło i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę