aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski sektor kwiatów i roślin żywych zwraca się do Komisji w sprawie negatywnych skutków kryzysu wywołanego epidemią COVID-19

24 czerwca 2020
Europejski sektor kwiatów i roślin żywych zwraca się do Komisji w sprawie negatywnych skutków kryzysu wywołanego epidemią COVID-19

Razem z przedstawicielami sektora kwiatów i roślin żywych Copa i Cogeca zwróciły się do Komisji i zaprezentowały konkretne dane zebrane od swoich organizacji członkowskich z całej UE. Dotyczą one dramatycznych konsekwencji, które przyniósł w tym sektorze krach spowodowany epidemią COVID-19.

Sprawozdanie z kwestionariusza zaprezentowane Komisji przez Copa i Cogeca, ENA oraz AREFLH uwypukliło istotne straty finansowe w sektorze (szacowane 4,1 mld euro w ciągu sześciu tygodni w całej Europie). Był to także ciąg dalszy apeli o wsparcie na szczeblu unijnym. Wyniki kwestionariusza jasno pokazują, jak ważne są działania unijne, by utrzymać potencjał rynku i uchronić inwestycje sektorowe i miejsca pracy w obszarach wiejskich.

Obecne tendencje na rynku pokazują nieśmiałe sygnały częściowego powrotu do normy w niektórych podsektorach takich jak rośliny ogrodowe. Jednakże ogólna sytuacja jest taka, że nadal mamy do czynienia z utrzymującym się gospodarczym dołkiem w działalności oraz dużymi rozbieżnościami na jednolitym rynku.

Wyłączenia z reguł konkurencji przyznane przez Komisję Europejską na początku kryzysu uznajemy za pozytywny sygnał polityczny. Niemniej jednak nie wystarczą one, by przynieść odczuwalną ulgę finansową sektorowi kwiatów i roślin żywych głównie z powodu specyfiki tej branży. Trzeba zdziałać więcej.

Podczas spotkania z przedstawicielami sektora, Komisja przyznała, że branża kwiatów i roślin żywych jest jednym z tych segmentów rolnictwa, na których kryzys wywołany COVID-19 odbił się najbardziej. Zachęciła ona jednak przedstawicieli sektora do ubiegania się o wsparcie na szczeblu krajowym za pomocą przyszłego funduszu Next Generation EU o wartości 750 mld euro. Wynika to z faktu, iż zdaniem Komisji samego budżetu rolnictwa nie da zmobilizować na tyle, by dostarczyć bezpośredniego wsparcia temu sektorowi czy któremukolwiek innemu sektorowi rolnemu w ogóle.

Ponadto przedstawiciele branży apelują do Komisji o wznowienie zorganizowanego i regularnego dialogu z sektorem, organizując doroczne posiedzenia grupy dialogu obywatelskiego (GDO) ds. ogrodnictwa, o ponowne zainwestowanie w roczny zbiór/wymianę danych i statystyk na temat unijnej produkcji, konsumpcji i handlu, a także przeznaczenie linii budżetowych opracowanych specjalnie do tego, by wdrożyć promocję kwiatów i roślin żywych w ramach unijnych programów promocji produktów rolnych. Wznowienie dialogu z podmiotami z sektora posiadającymi wiedzę techniczną z całej Europy jest kluczowe do opracowywania odpowiednich polityk, umożliwienia wspierania powrotu sektora do normy, a także jego rozwoju. Eksperci z GDO pełnią funkcję ambasadorów unijnych polityk i pracy Komisji na szczeblu krajowym.

Podczas spotkania Komisja i przedstawiciele sektora uzgodnili, że spotkają się ponownie pod koniec roku, by omówić skutki pandemii COVID-19 dla sektora, kiedy dostępne będą nowe dane i zaktualizowana wersja kwestionariusza.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę