aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski Zielony Ład-eurodeputowani podzieleni

4 października 2023
Europejski Zielony Ład-eurodeputowani podzieleni

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przesłuchała Maroša Šefčoviča (Słowacja) po tym, jak powierzono mu stanowisko wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

W swoim przemówieniu wprowadzającym Šefčovič podkreślił potrzebę sfinalizowania prac nad Europejskim Zielonym Ładem "w trybie pilnym i odważnym", przy jednoczesnym zapewnieniu właściwego wdrożenia już uzgodnionych środków. W pozostałych miesiącach swojej kadencji skupi się na trzech głównych zadaniach: zabieganiu o poparcie obywateli dla Zielonego Ładu, realizacji wszystkich oczekujących na rozpatrzenie wniosków oraz zapewnieniu wdrożenia dokumentów, w przypadku których osiągnięto już porozumienie. 

Jeśli chodzi o poprawę zaangażowania obywateli, Šefčovič zobowiązał się do organizowania ekologicznych dialogów społecznych i zacieśniania współpracy z zainteresowanymi stronami z przemysłu, rolnictwa i leśnictwa. Podkreślił również swoje pełne poparcie dla zakończenia prac nad zaległymi dokumentami dotyczącymi działań w dziedzinie klimatu, takimi jak te dotyczące odbudowy przyrodyekoprojektu dla zrównoważonych produktówsurowców krytycznychstruktury rynku energii elektrycznejemisji metanu i charakterystyki energetycznej budynków.

Komisarz Šefčovič wspomniał również o szeregu nowych propozycji, które zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach, w tym o celu klimatycznym na 2040 r. na początku 2024 r., środkach dotyczących energii wiatrowej i sieci wiatrowych oraz inicjatywie dotyczącej łagodzenia deficytu wody.

Pytania posłów do PE

Eurodeputowani zapytali pana Šefčoviča, w jaki sposób będzie koordynował działania UE w dziedzinie klimatu i poprosili o zobowiązanie się do zaproponowania przez Komisję opartego na podstawach naukowych celu klimatycznego UE na 2040 r. Sondowali również Šefčoviča, w jaki sposób zapewni pełne i terminowe wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska we wszystkich krajach UE, w tym prawodawstwa przyjętego w ramach Zielonego Ładu, i poprosili o przegląd nowych środków i wniosków, które Komisja planuje opublikować przed wyborami europejskimi.

W szczególności posłowie zwrócili się do pana komisarza Šefčoviča, kiedy Komisja przyjmie ramy prawne dotyczące zrównoważonych systemów żywnościowych i innych inicjatyw związanych z tzw. strategią "od pola do stołu" oraz w jaki sposób uwzględnione zostaną potrzeby zainteresowanych stron, w tym konsumentów, rolników, leśników i społeczności wiejskich.

Inni posłowie do PE pytali, w jaki sposób ułatwi negocjacje w sprawie unijnej ustawy o przywracaniu przyrody, aby zapewnić kompromis między Parlamentem a Radą, oraz jakie działania z unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej 2030 zamierza nadal realizować - w tym w sprawie celów finansowania.

Potrzebę bliższej współpracy z przemysłem podnieśli również posłowie, którzy zapytali wiceprzewodniczącego wykonawczego, w jaki sposób stworzy sektorowe mapy drogowe zgodne z unijnym prawem klimatycznym. Inni posłowie pytali o dobrostan zwierząt, przegląd REACH, mikroplastiki i rolę energii jądrowej w zielonej transformacji.

W wysłuchaniu wzięły udział komisje przemysłu, badań naukowych i energii, transportu i turystyki oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Pełne przesłuchanie można ponownie obejrzeć tutaj

Pan Šefčovič odpowiada obecnie za tekę ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania w kolegium komisarzy. Powierzono mu rolę wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu po decyzji Fransa Timmermansa o rezygnacji i kandydowaniu w nadchodzących wyborach powszechnych w Holandii.

Konferencja prasowa 

We wtorek 3 października o godz. 16.30 Pascal Canfin, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, poinformuje przedstawicieli mediów o ocenie obu wysłuchań. Konferencja prasowa odbędzie się w sali konferencyjnej Daphne Caruany Galizii (WEISS N -1/201) Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, za pośrednictwem Interactio i będzie transmitowana w Internecie.

Dalsze działania

Na podstawie zaleceń komisji oraz oceny dokonanej przez Konferencję Przewodniczących Komisji Parlamentu, Konferencja Przewodniczących przeprowadzi ocenę końcową i podejmie decyzję o zamknięciu procesu przesłuchania i przeprowadzeniu głosowania plenarnego.

oprac, e-mk, ppr.pl, źródło- europarlament.eu


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę