aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Europejski Zielony Ład-eurodeputowani podzieleni

4 października 2023
Europejski Zielony Ład-eurodeputowani podzieleni

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przesłuchała Maroša Šefčoviča (Słowacja) po tym, jak powierzono mu stanowisko wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

W swoim przemówieniu wprowadzającym Šefčovič podkreślił potrzebę sfinalizowania prac nad Europejskim Zielonym Ładem "w trybie pilnym i odważnym", przy jednoczesnym zapewnieniu właściwego wdrożenia już uzgodnionych środków. W pozostałych miesiącach swojej kadencji skupi się na trzech głównych zadaniach: zabieganiu o poparcie obywateli dla Zielonego Ładu, realizacji wszystkich oczekujących na rozpatrzenie wniosków oraz zapewnieniu wdrożenia dokumentów, w przypadku których osiągnięto już porozumienie. 

Jeśli chodzi o poprawę zaangażowania obywateli, Šefčovič zobowiązał się do organizowania ekologicznych dialogów społecznych i zacieśniania współpracy z zainteresowanymi stronami z przemysłu, rolnictwa i leśnictwa. Podkreślił również swoje pełne poparcie dla zakończenia prac nad zaległymi dokumentami dotyczącymi działań w dziedzinie klimatu, takimi jak te dotyczące odbudowy przyrodyekoprojektu dla zrównoważonych produktówsurowców krytycznychstruktury rynku energii elektrycznejemisji metanu i charakterystyki energetycznej budynków.

Komisarz Šefčovič wspomniał również o szeregu nowych propozycji, które zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach, w tym o celu klimatycznym na 2040 r. na początku 2024 r., środkach dotyczących energii wiatrowej i sieci wiatrowych oraz inicjatywie dotyczącej łagodzenia deficytu wody.

Pytania posłów do PE

Eurodeputowani zapytali pana Šefčoviča, w jaki sposób będzie koordynował działania UE w dziedzinie klimatu i poprosili o zobowiązanie się do zaproponowania przez Komisję opartego na podstawach naukowych celu klimatycznego UE na 2040 r. Sondowali również Šefčoviča, w jaki sposób zapewni pełne i terminowe wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska we wszystkich krajach UE, w tym prawodawstwa przyjętego w ramach Zielonego Ładu, i poprosili o przegląd nowych środków i wniosków, które Komisja planuje opublikować przed wyborami europejskimi.

W szczególności posłowie zwrócili się do pana komisarza Šefčoviča, kiedy Komisja przyjmie ramy prawne dotyczące zrównoważonych systemów żywnościowych i innych inicjatyw związanych z tzw. strategią "od pola do stołu" oraz w jaki sposób uwzględnione zostaną potrzeby zainteresowanych stron, w tym konsumentów, rolników, leśników i społeczności wiejskich.

Inni posłowie do PE pytali, w jaki sposób ułatwi negocjacje w sprawie unijnej ustawy o przywracaniu przyrody, aby zapewnić kompromis między Parlamentem a Radą, oraz jakie działania z unijnej strategii ochrony różnorodności biologicznej 2030 zamierza nadal realizować - w tym w sprawie celów finansowania.

Potrzebę bliższej współpracy z przemysłem podnieśli również posłowie, którzy zapytali wiceprzewodniczącego wykonawczego, w jaki sposób stworzy sektorowe mapy drogowe zgodne z unijnym prawem klimatycznym. Inni posłowie pytali o dobrostan zwierząt, przegląd REACH, mikroplastiki i rolę energii jądrowej w zielonej transformacji.

W wysłuchaniu wzięły udział komisje przemysłu, badań naukowych i energii, transportu i turystyki oraz komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Pełne przesłuchanie można ponownie obejrzeć tutaj

Pan Šefčovič odpowiada obecnie za tekę ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania w kolegium komisarzy. Powierzono mu rolę wiceprzewodniczącego wykonawczego ds. Europejskiego Zielonego Ładu po decyzji Fransa Timmermansa o rezygnacji i kandydowaniu w nadchodzących wyborach powszechnych w Holandii.

Konferencja prasowa 

We wtorek 3 października o godz. 16.30 Pascal Canfin, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, poinformuje przedstawicieli mediów o ocenie obu wysłuchań. Konferencja prasowa odbędzie się w sali konferencyjnej Daphne Caruany Galizii (WEISS N -1/201) Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, za pośrednictwem Interactio i będzie transmitowana w Internecie.

Dalsze działania

Na podstawie zaleceń komisji oraz oceny dokonanej przez Konferencję Przewodniczących Komisji Parlamentu, Konferencja Przewodniczących przeprowadzi ocenę końcową i podejmie decyzję o zamknięciu procesu przesłuchania i przeprowadzeniu głosowania plenarnego.

oprac, e-mk, ppr.pl, źródło- europarlament.eu


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę