Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Google stawia na EDP Renewables z długoterminową umową sprzedaży energii w Holandii

16 czerwca 2023
Google stawia na EDP Renewables z długoterminową umową sprzedaży energii w Holandii
pixabay
  • Zawarty za pośrednictwem Kronos Solar kontrakt to pierwsza umowa PPA EDPR na tym rynku.
  • Kontrakt podkreśla wyjątkową zdolność Kronos Solar EDPR do zawierania umów PPA z dużymi odbiorcami korporacyjnymi, która wpisuje się w jego strategię rozwoju wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych.

Madryt, 14 czerwca 2023 r. Kronos Solar EDPR deweloper farm fotowoltaicznych z siedzibą w Niemczech, w którym EDPR jest głównym udziałowcem zawarł długoterminową umowę PPA z Google na sprzedaż części z czystej energii wyprodukowanej przez cztery elektrownie fotowoltaiczne, które Kronos Solar EDPR realizuje obecnie w Holandii. Jest to pierwsza umowa PPA zabezpieczona na tym rynku przez Kronos Solar EDPR. Za jej sprawą spółka udowodniła, że jest zdolna do realizacji dużych inwestycji w obiekty fotowoltaiczne w ramach partnerstw z kluczowymi podmiotami na podstawie umów PPA. W ten sposób przyczynia się do rozwoju sektora OZE na takich rynkach jak Holandia i Niemcy, na których większość graczy stawia na projekty o mniejszej skali.

Umowa stanowi silny sygnał dla inwestycji na wczesnym etapie realizacji w ramach niemieckiego projektu 5GW+ Kronos Solar EDPR, który stawia przede wszystkim na dynamicznie rozwijający się rynek oparty na umowach PPA. Kronos Solar EDPR przyspiesza produkcję czystej energii w Holandii, a także rozwija swój potencjał zawierania umów PPA na szczeblu europejskim, które będą kluczowe do realizacji jego strategii.

Elektrownie słoneczne powstają w gminie Smalligerland, w prowincji Friesland, oraz w gminach Lochem i Berkelland w prowincji Gelderland i mają łączną moc zainstalowaną ok. 50 MWdc (40 MWac). Planowo mają zostać oddane do użytku przed końcem 2024 r. Kronos Solar EDPR i Google zawarli partnerstwo na 15 lat, w trakcie których będą rocznie wytwarzać ponad 49 GWh czystej energii.

Elektrownie będą mieć ponad 85 tysięcy dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają absorpcję promieniowania słonecznego po obu stronach panelu i pozwalają wykorzystać dostępne zasoby w bardziej wydajny i zrównoważony sposób.

EDP Renewables ma obecnie zabezpieczone ok. 50% całkowitej mocy zainstalowanej w portfelu aktywów fotowoltaicznych i planuje zrealizować obiekty OZE o łącznej mocy 17 GW do końca 2026 r.

Zawarcie tej umowy PPA wspiera realizację naszej strategii i wzmacnia potencjał inwestycyjny Kronos Solar EDPR. Za sprawą ambitnych celów, które stawiamy sobie na nowych rynkach – m.in. w Holandii – Kronos odegra istotną rolę w zaktualizowanym Planie Biznesowym EDPR. Ponadto obecność na tych rynkach sprawia, że doskonale uzupełniamy obecny zasięg geograficzny EDPR i pozwala nam rozszerzyć dostęp do głównych rynków UE, które przewodzą transformacji energetycznej zaznacza Duarte Bello, COO w EDP Renewables na Europę i Amerykę Łacińską.

Za sprawą silnego zaangażowania w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – krajach, których rynki coraz szybciej przekształcają się na zorientowane na umowy PPA – chcemy podkreślić naszą umiejętność nawiązywania partnerstw z wiodącymi globalnymi graczami w zakresie dostaw zielonej energii. W 2022 roku EDPR zakupiło 70% udziałów w Kronos Solar. Transakcja ta otworzyła przed nami perspektywę szybkiego rozwoju w obszarze bezpośredniej sprzedaży zielonej energii na rynkach pozbawionych dopłat, które w przyszłości staną się kluczowe zaznacza dr Alexander Arcache, CEO Kronos Solar EDPR.

 Martijn Bertisen, wiceprezes Google Netherlands, dodaje: Google zawsze był liderem inicjatyw na rzecz bezemisyjnej przyszłości, które stanowią ważny aspekt w trzeciej dekadzie naszych działań na rzecz klimatu. Zielona i cyfrowa transformacja wspierają siebie nawzajem. Mamy ambitny cel przejść wyłącznie na bezemisyjne źródła energii do 2030 r. we wszystkich lokalizacjach na świecie. Możemy go zrealizować tylko w bliskiej współpracy z wiodącymi graczami branży energetycznej, jak EDP Renewables, z którymi łączy nas wspólne zobowiązanie na rzecz długoterminowych celów w zakresie zrównoważonej energetyki.

Ta umowa PPA to już drugi kontrakt zawarty przez EDPR z Google; pierwszy został ogłoszony w kwietniu i dotyczył inwestycji w rozproszone systemy fotowoltaiczne w USA o łącznej mocy 650 MWdc (500 MWac), która stanowi największe wsparcie korporacyjne dla rozproszonej fotowoltaiki według S&P Global BloombergNEF, oraz największą umowę w obszarze rozproszonej energetyki, jaką EDPR zawarła z pojedynczym klientem.

 Za sprawą przejęcia Kronos Solar EDPR wkroczyła na nowe rynki, w tym do Holandii i Niemiec, i ma teraz obecność w 13 europejskich państwach, które łącznie odpowiadają za ponad 90% spodziewanego przyrostu mocy zainstalowanej w UE do 2030 r. Kronos Solar wyróżnia wieloletnie doświadczenie oraz 80 zakończonych z powodzeniem inwestycji w dziewięciu krajach; spółka ponadto dysponuje portfelem inwestycji w energetykę słoneczną na różnych etapach zaawansowania o łącznej mocy powyżej 9 GW.

 Kronos Solar jest przekonany, zwłaszcza w kontekście zeszłorocznego zakupu pakietu akcji przez EDPR, że znajdzie się wśród liderów w obszarze realizacji dużych parków energetycznych bez wsparcia krajowych programów dotacji w Niemczech, oraz że stanowi atrakcyjną spółkę dla pożądanych partnerów do realizacji projektów.

 Blisko połowa z przejętego portfela obiektów fotowoltaicznych znajduje się w Niemczech, czyli na rynku, w którym Kronos ma siedzibę główną. W 2022 r. niemiecki rząd przyjął „wielkanocny pakiet legislacyjny”, w którym postawił sobie ambitny cel osiągnięcia 360 GW mocy zainstalowanej w obiektach OZE do 2030 r. W zakresie elektrowni fotowoltaicznych Niemcy zakładają docelową moc zainstalowaną na poziomie 215 GW, którą mogą uzyskać dzięki przyspieszonemu przyrostowi mocy zainstalowanej w wymiarze 22 GW rocznie.

 Wejście EDP na nowe rynki otwiera możliwości ekspansji nie tylko w branży energetyki słonecznej, ale również w innych obszarach, w tym w energetyce wiatrowej także w połączeniu z hybrydyzacją, technologią wodorową i magazynowaniem energii.

*** 

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii wiatrowej i słonecznej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

 Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2023 w USA i Top Employer 2023 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Kolumbii i w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

 EDPR jest działem EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku mediów w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii - w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.

 EDP – główny akcjonariusz EDPR – figuruje na Dow Jones Index nieprzerwanie od 14 lat, a niedawno został uznany za najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo energetyczne na świecie na tymże indeksie.

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

fot, ppr.pl NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrona i OPZZRIOR piki...

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę