aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Google stawia na EDP Renewables z długoterminową umową sprzedaży energii w Holandii

16 czerwca 2023
Google stawia na EDP Renewables z długoterminową umową sprzedaży energii w Holandii
pixabay
  • Zawarty za pośrednictwem Kronos Solar kontrakt to pierwsza umowa PPA EDPR na tym rynku.
  • Kontrakt podkreśla wyjątkową zdolność Kronos Solar EDPR do zawierania umów PPA z dużymi odbiorcami korporacyjnymi, która wpisuje się w jego strategię rozwoju wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych.

Madryt, 14 czerwca 2023 r. Kronos Solar EDPR deweloper farm fotowoltaicznych z siedzibą w Niemczech, w którym EDPR jest głównym udziałowcem zawarł długoterminową umowę PPA z Google na sprzedaż części z czystej energii wyprodukowanej przez cztery elektrownie fotowoltaiczne, które Kronos Solar EDPR realizuje obecnie w Holandii. Jest to pierwsza umowa PPA zabezpieczona na tym rynku przez Kronos Solar EDPR. Za jej sprawą spółka udowodniła, że jest zdolna do realizacji dużych inwestycji w obiekty fotowoltaiczne w ramach partnerstw z kluczowymi podmiotami na podstawie umów PPA. W ten sposób przyczynia się do rozwoju sektora OZE na takich rynkach jak Holandia i Niemcy, na których większość graczy stawia na projekty o mniejszej skali.

Umowa stanowi silny sygnał dla inwestycji na wczesnym etapie realizacji w ramach niemieckiego projektu 5GW+ Kronos Solar EDPR, który stawia przede wszystkim na dynamicznie rozwijający się rynek oparty na umowach PPA. Kronos Solar EDPR przyspiesza produkcję czystej energii w Holandii, a także rozwija swój potencjał zawierania umów PPA na szczeblu europejskim, które będą kluczowe do realizacji jego strategii.

Elektrownie słoneczne powstają w gminie Smalligerland, w prowincji Friesland, oraz w gminach Lochem i Berkelland w prowincji Gelderland i mają łączną moc zainstalowaną ok. 50 MWdc (40 MWac). Planowo mają zostać oddane do użytku przed końcem 2024 r. Kronos Solar EDPR i Google zawarli partnerstwo na 15 lat, w trakcie których będą rocznie wytwarzać ponad 49 GWh czystej energii.

Elektrownie będą mieć ponad 85 tysięcy dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają absorpcję promieniowania słonecznego po obu stronach panelu i pozwalają wykorzystać dostępne zasoby w bardziej wydajny i zrównoważony sposób.

EDP Renewables ma obecnie zabezpieczone ok. 50% całkowitej mocy zainstalowanej w portfelu aktywów fotowoltaicznych i planuje zrealizować obiekty OZE o łącznej mocy 17 GW do końca 2026 r.

Zawarcie tej umowy PPA wspiera realizację naszej strategii i wzmacnia potencjał inwestycyjny Kronos Solar EDPR. Za sprawą ambitnych celów, które stawiamy sobie na nowych rynkach – m.in. w Holandii – Kronos odegra istotną rolę w zaktualizowanym Planie Biznesowym EDPR. Ponadto obecność na tych rynkach sprawia, że doskonale uzupełniamy obecny zasięg geograficzny EDPR i pozwala nam rozszerzyć dostęp do głównych rynków UE, które przewodzą transformacji energetycznej zaznacza Duarte Bello, COO w EDP Renewables na Europę i Amerykę Łacińską.

Za sprawą silnego zaangażowania w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – krajach, których rynki coraz szybciej przekształcają się na zorientowane na umowy PPA – chcemy podkreślić naszą umiejętność nawiązywania partnerstw z wiodącymi globalnymi graczami w zakresie dostaw zielonej energii. W 2022 roku EDPR zakupiło 70% udziałów w Kronos Solar. Transakcja ta otworzyła przed nami perspektywę szybkiego rozwoju w obszarze bezpośredniej sprzedaży zielonej energii na rynkach pozbawionych dopłat, które w przyszłości staną się kluczowe zaznacza dr Alexander Arcache, CEO Kronos Solar EDPR.

 Martijn Bertisen, wiceprezes Google Netherlands, dodaje: Google zawsze był liderem inicjatyw na rzecz bezemisyjnej przyszłości, które stanowią ważny aspekt w trzeciej dekadzie naszych działań na rzecz klimatu. Zielona i cyfrowa transformacja wspierają siebie nawzajem. Mamy ambitny cel przejść wyłącznie na bezemisyjne źródła energii do 2030 r. we wszystkich lokalizacjach na świecie. Możemy go zrealizować tylko w bliskiej współpracy z wiodącymi graczami branży energetycznej, jak EDP Renewables, z którymi łączy nas wspólne zobowiązanie na rzecz długoterminowych celów w zakresie zrównoważonej energetyki.

Ta umowa PPA to już drugi kontrakt zawarty przez EDPR z Google; pierwszy został ogłoszony w kwietniu i dotyczył inwestycji w rozproszone systemy fotowoltaiczne w USA o łącznej mocy 650 MWdc (500 MWac), która stanowi największe wsparcie korporacyjne dla rozproszonej fotowoltaiki według S&P Global BloombergNEF, oraz największą umowę w obszarze rozproszonej energetyki, jaką EDPR zawarła z pojedynczym klientem.

 Za sprawą przejęcia Kronos Solar EDPR wkroczyła na nowe rynki, w tym do Holandii i Niemiec, i ma teraz obecność w 13 europejskich państwach, które łącznie odpowiadają za ponad 90% spodziewanego przyrostu mocy zainstalowanej w UE do 2030 r. Kronos Solar wyróżnia wieloletnie doświadczenie oraz 80 zakończonych z powodzeniem inwestycji w dziewięciu krajach; spółka ponadto dysponuje portfelem inwestycji w energetykę słoneczną na różnych etapach zaawansowania o łącznej mocy powyżej 9 GW.

 Kronos Solar jest przekonany, zwłaszcza w kontekście zeszłorocznego zakupu pakietu akcji przez EDPR, że znajdzie się wśród liderów w obszarze realizacji dużych parków energetycznych bez wsparcia krajowych programów dotacji w Niemczech, oraz że stanowi atrakcyjną spółkę dla pożądanych partnerów do realizacji projektów.

 Blisko połowa z przejętego portfela obiektów fotowoltaicznych znajduje się w Niemczech, czyli na rynku, w którym Kronos ma siedzibę główną. W 2022 r. niemiecki rząd przyjął „wielkanocny pakiet legislacyjny”, w którym postawił sobie ambitny cel osiągnięcia 360 GW mocy zainstalowanej w obiektach OZE do 2030 r. W zakresie elektrowni fotowoltaicznych Niemcy zakładają docelową moc zainstalowaną na poziomie 215 GW, którą mogą uzyskać dzięki przyspieszonemu przyrostowi mocy zainstalowanej w wymiarze 22 GW rocznie.

 Wejście EDP na nowe rynki otwiera możliwości ekspansji nie tylko w branży energetyki słonecznej, ale również w innych obszarach, w tym w energetyce wiatrowej także w połączeniu z hybrydyzacją, technologią wodorową i magazynowaniem energii.

*** 

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii wiatrowej i słonecznej na świecie, z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

 Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2023 w USA i Top Employer 2023 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Kolumbii i w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

 EDPR jest działem EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku mediów w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii - w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.

 EDP – główny akcjonariusz EDPR – figuruje na Dow Jones Index nieprzerwanie od 14 lat, a niedawno został uznany za najbardziej zrównoważone przedsiębiorstwo energetyczne na świecie na tymże indeksie.

 

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę