aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Greenpeace zapowiada zawiadomienia do RDOŚ i prokuratury ws. pożarów wysypisk śmieci

6 lipca 2018
Greenpeace zapowiada zawiadomienia do RDOŚ i prokuratury ws. pożarów wysypisk śmieci

Badania gleby z pogorzelisk w miejscach, gdzie płonęły wysypiska śmieci, wykazały ogromne stężenia trujących substancji, które uwolniły się do środowiska. W związku z tym Greenpeace zapowiada złożenie zawiadomień do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz do prokuratury.

Jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, od początku roku na terenie całego kraju doszło do około 80 pożarów wysypisk śmieci. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini, wysypisko w miejscowości Wszedzień koło Mogilna. Według służb, wiele wskazuje na to, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

Sprawą zainteresowała się Greenpeace, której działacze pobrali próbki gleby z pogorzelisk w Zgierzu i w Trzebini. Wyniki badań wskazują, że wraz z pożarami do środowiska uwolnione zostały ogromne ilości wyjątkowo niebezpiecznych substancji, tj. arsenu, ołowiu czy kadmu. Są to tzw. metale ciężkie, które - zdaniem specjalistów Greenpeace - są wyjątkowo groźne dla zdrowia i działają szkodliwie m.in. na układ nerwowy, krwionośny oraz oddechowy. Ponadto gromadzą się w organizmie, a wydalenie ich trwa latami.

"Każdy z tych metali ciężkich jest niezwykle toksyczny, np. kadm uszkadza przede wszystkim nerki, ołów działa na układ nerwowy" - tłumaczył ekspert ds. polityki ekologicznej Greenpeace dr Leszek Pazderski na czwartkowej konferencji prasowej. Jak dodał, wydalenie ołowiu z organizmu człowieka trwa około 50 lat; kadmu - 15 lat.

Marek Józefiak z Greenpeace ocenił w rozmowie PAP, że podstawową sprawą jest, "aby inspekcja ochrony środowisk była lepiej dofinansowana, bo jeżeli inspektorzy nie będą mieli pieniędzy na działania, to nie pomogą żadne narzędzia ani prerogatywy". Zaznaczył też, że "muszą się zmienić warunki uzyskiwania pozwoleń na działalność polegającą na magazynowaniu odpadów". "To musi podlegać kontroli, trzeba oczyścić ten sektor z ludzi, którzy zamierzają łamać prawo" - dodał.

Jego zdaniem, Ministerstwo Środowiska powinno przygotować gruntowną reformę tego sektora. Ponadto powinno "wzmocnić instytucje odpowiedzialne za kontrolę magazynów odpadów, by miały one realne narzędzia ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzi".

"Trzeba działać, ale te rozwiązania, które dzisiaj są proponowane, służą jedynie temu, żeby ugasić pożary" - zauważył Józefiak. Zwrócił jednocześnie uwagę, że brakuje rozwiązań, które poprawiłyby selektywną zbiórkę odpadów oraz zmniejszyłyby ich ilość.

"Ugaszenie pożarów nie rozwiąże problemów, powinniśmy się skupić na tym, że rośnie nam w Polsce góra śmieci, a system recyklingu nie działa" - powiedział aktywista. Według niego, instytucje które zajmują się odpadami komunalnymi, kierują się najniższą ceną. "Kiedy najniższa cena stanowi główne kryterium, to potem płacimy podwójnie - wyższą cenę za oddawanie odpadów oraz zdrowiem" - podkreślił.

W związku z wynikami badań ze Zgierza i Trzebini członkowie Greenpeace poinformowali, że zamierzają złożyć zawiadomienia do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi i Krakowie o wystąpieniu szkody w środowisku. Zapowiedzieli też skierowanie spraw do prokuratury. W czerwcu organizacje pozarządowe, m.in. Greenpeace oraz Towarzystwo na rzecz Ziemi, złożyły również uwagi do nowelizacji ustawy o odpadach do resortu środowiska.

 

Dorota Stelmaszczyk, Paweł Krajewski (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę