dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Grupa Azoty i Instytut Nowych Syntez Chemicznych zacieśnią współpracę

9 lutego 2018
Grupa Azoty i Instytut Nowych Syntez Chemicznych zacieśnią współpracę

Zacieśnienie i usystematyzowanie współpracy przewiduje list intencyjny podpisany w czwartek przez Grupę Azoty i puławski Instytut Nowych Syntez Chemicznych. Mają m.in. wspólnie starać się o fundusze na badania naukowe i innowacje.

Dokument został podpisany w urzędzie wojewódzkim w Lublinie „To jest ważny krok, który przyczyni się także do rozwoju województwa lubelskiego, regionu mającego dużo do nadrobienia w gospodarce” – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Prezes Grupy Azoty, Wojciech Wardacki, podkreślił, że trwająca już od wielu lat współpraca z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych przejdzie na nowy etap. „Chcemy wspólnie występować o środki unijne i środki rządowe dotyczące rozwoju. Tu musi być symbioza i połączenie nauki i przemysłu” – powiedział Wardacki.

Instytut ma wspierać Azoty Puławy w uruchomieniu nowej wytwórni kwasu azotowego. Wspólnie mają być prowadzone prace dotyczące tzw. inteligentnych nawozów, dostosowanych do wymagań poszczególnych roślin i warunków glebowych. Inteligentne nawozy mają być konkurencyjną odpowiedzią Grupy Azoty na nawozy importowane napływające na polski rynek.

„Największym zagrożeniem w tej chwili nie jest import nawozów wieloskładnikowych, tylko nawozów saletrzanych, których największym producentem w Polsce są Puławy. Jednym ze sposobów znalezienia naszego miejsca i przeciwdziałania, jest pójście w specjalistyczne nawozy inteligentne” – powiedział Wardacki, podając przykłady wspólnych inicjatyw.

Instytut Nowych Syntez Chemicznych dotychczas uczestniczył m.in. w modernizacji dwu linii produkcyjnych wytwórni amoniaku w Grupie Azoty Police, instalacji do produkcji kwasu azotowego w Tarnowie i Kędzierzynie-Koźlu, budowie instalacji odsiarczania spalin w Puławach. Od czasu powstania Grupy Azoty, jej spółki wydały łącznie 80 mln zł na zlecenia dla Instytutu.

Zgodnie z założeniami strategii Grupy Azoty jej wydatki na badania, rozwój i innowacje mają do 2020 r. osiągnąć 1 proc. przychodów.

Dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, prof. Janusz Igras powiedział, że placówka prowadzi zaawansowane prace nad nawozami inteligentnymi, ma też inne propozycje dla przemysłu nawozowego i rolnictwa. „Pracujemy nad precyzyjnym rolnictwem, czyli dokładną aplikacją nawozów w oparciu o mapy zasobności gleby” - powiedział.

Instytut został ostatnio unowocześniony kosztem 120 mln zł – podał Igras. „Jesteśmy liderem, jeśli chodzi o branżę chemiczną w Polsce. Nie mamy konkurenta również w Europie w obszarze nawozów, katalizatorów, tworzyw biodegradowalnych” – powiedział Igras.

Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach zatrudnia około 400 osób, w tym 36 osób z tytułami doktora, doktora habilitowanego i profesora. Niemal cały jego budżet, wahający się od 40 do 100 mln zł rocznie pochodzi ze zleceń na prace naukowe – podał Igras.

 

Zbigniew Kopeć, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Żywność dla dzieci jest bardzo ważnym elementem rynku. Państwo będzie nadal wspi...

My mówimy, jak ważne jest szukanie prawdy w polityce; chcemy szukać prawdy w rel...

PSL nie wejdzie w samorządach w żadną koalicję z Prawem i Sprawiedliwością - zap...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę