aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grupa przyjaciół spójności chce utrzymania polityki spójności z lat 2014-2020

30 listopada 2018
Grupa przyjaciół spójności chce utrzymania polityki spójności z lat 2014-2020

W przyjętej podczas czwartkowego szczytu w Bratysławie deklaracji grupa przyjaciół polityki spójności zadeklarowała chęć utrzymania finansowania polityki spójności i wspólnej polityki rolnej na poziomie z wieloletnich ram finansowych z lat 2014-2020.

W szczycie wzięli udział premierzy ośmiu państw: Słowacji, Polski, Czech, Estonii, Chorwacji, Węgier, Malty i Słowenii, a także przedstawiciele władz: Bułgarii, Cypru, Litwy, Łotwy, Rumunii, Włoch, Portugalii i Grecji. Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W szczycie uczestniczyli też unijny komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger, a także wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Vazil Hudak.

W przyjętej deklaracji zaznaczono, że polityka spójności okazała się kluczowym instrumentem, który służy skutecznej realizacji spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE. Podkreślono również rolę wspólnej polityki rolnej we wzmacnianiu obszarów wiejskich.

"Stopień ambicji politycznych powinien kształtować treść i wielkość wieloletnich ram finansowych, a nie odwrotnie. Silna, bezpieczna i dobrze prosperująca Europa wymaga wystarczającego poziomu finansowania zarówno istniejących, jak i nowych polityk" - czytamy w deklaracji.

"Polityka spójności potrzebuje wystarczających środków, aby jeszcze bardziej pobudzić i utrzymać realną konwergencję, wzrost gospodarczy, miejsca pracy, inwestycje i konkurencyjność w całej UE i UE na rynku globalnym, a jednocześnie zwalczać nierówności w państwach członkowskich poprzez cele spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej oparte na Traktacie (o funkcjonowaniu UE)" - dodano.

Grupa przyjaciół polityki spójności podkreśliła, że polityka spójności i wspólna polityka rolna powinny być uproszczone, skuteczne i wystarczająco elastyczne dla państw członkowskich. "Obie polityki powinny być finansowane na poziomie wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020. Aby zapewnić przewidywalność i długoterminowe planowanie, należy zachować wstępnie przydzielone krajowe koperty w trakcie wszystkich wieloletnich ram" - czytamy w deklaracji.

Ponadto grupa przyjaciół polityki spójności w deklaracji zaznaczyła, że budżet UE musi zapewnić wystarczające finansowanie m.in. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, przeciwdziałania terroryzmowi, walki ze zmianami klimatycznymi, badań i innowacji, digitalizacji, kwestii migracji, a także wzmocnienia zewnętrznych działań UE.

W deklaracji oceniono również, że Brexit stanowi "wyjątkową okazję" do zrezygnowania z rabatów dla państw członkowskich od 2021 r.

Czwartkowy szczyt w Bratysławie był pierwszym spotkaniem w tym formacie od sześciu lat. Ostatni szczyt odbył się w październiku 2012 r.

Na początku maja projekt wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27 przyjęła Komisja Europejska. Przewiduje on, że w niektórych obszarach Wspólnota wyda mniej - zredukowane miałyby zostać m.in. fundusze na politykę spójności oraz wspólną politykę rolną. Polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem, a także wspólna polityka rolna dalej będą największymi częściami unijnej kasy. Z oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli KE wynika jednak, że cięcia w polityce spójności mają wynieść 7 proc., a we wspólnej polityce rolnej - ok. 5 proc.

Ostateczna decyzja co do wielkości wieloletniego budżetu UE będzie podejmowana przez państwa unijne jednogłośnie.

W połowie listopada przeciwko zaproponowanym przez KE cięciom środków na politykę spójności i rolnictwo w przyszłym budżecie unijnym wypowiedział się w głosowaniu Parlament Europejski.

 

Mateusz Roszak (PAP)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę