aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Istotny spadek eksportu jaj

2 maja 2017
Istotny spadek eksportu jaj

W pierwszych miesiącach tego roku w dalszym ciągu widoczne jest spowolnienie tempa wzrostu eksportu jaj spożywczych z Polski na rynki Wspólnoty i poza jej granicę. Przy czym, pierwsze wyraźne oznaki  relatywnie niskiej dynamiki eksportu można było już zauważyć w drugiej połowie 2016 r.

Analiza handlu za okres styczeń – luty 2017 r. wskazuje, że sprzedaż zagraniczna jaj była o jedną czwartą niższa niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku. Według danych wstępnych w styczniu tego roku wyeksportowano  18,1 tys. ton, a w lutym 16,1 tys. ton jaj , czyli odpowiednio o  21% i 27% mniej niż w analogicznych miesiącach 2016 r.  

- Mimo gorszych wyników w handlu zagranicznym z początkiem roku, nie należy wykluczać dalszego ożywienia dynamiki eksportu w kolejnych miesiącach. Takie założenie wspierają przeszłe doświadczenia. W 2016, po dobrze zapowiadającym się początku roku (wysokim wolumenie eksportu w styczniu i lutym), w  kolejnych miesiącach sytuacja polskich eksporterów stale się pogarszała, a najniższe wyniki sprzedaży rejestrowano w II półroczu. Odmienne relacje wystąpiły w 2015 r., gdzie po znacznie niższym popycie eksportowym na jaja w I kwartale roku, zwiększyła się aktywność w wymianie handlowej, osiągając roczny wzrost dynamiki eksportu jaj na poziomie 13% - mówi Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Jej zdaniem, na słabszy wynik eksportu w okresie styczeń – luty 2017 r., poza niższym zainteresowaniem importem polskich jaj przez kluczowych odbiorców w UE, z pewnością wpłynął brak realizacji większych transakcji handlowych z odbiorcami w krajach trzecich. Według wstępnych danych statystycznych, z grona krajów trzecich, zarejestrowano wywóz tylko do Szwajcarii. W  kolejnych miesiącach należy się spodziewać realizacji nowych kontraktów handlowych poza granicami UE.  

Na początku 2017 r. zauważalne są zmiany w strukturze geograficznej polskiego eksportu jaj w odniesieniu do ubiegłego roku. W prawie 90% eksportowane jaja trafiły do siedmiu aktualnie największych odbiorców: Holandii, Niemiec, Węgier, Francji, Czech, Włoch, Rumunii. Analizując dane za okres dwóch pierwszych miesięcy r/r,  sprzedaż jaj do Holandii wzrosła o 11% do 10,0 tys. ton, natomiast do Niemiec spadła o 4% do 9,8 tys. ton.

Już pod koniec roku 2016, zauważalne było mniejsze zainteresowanie importem jaj z Polski ze strony włoskich importerów – w bieżącym roku wartość eksportu w ujęciu ilościowym była niższa r/r o 82%. Z drugiej zaś strony, w dalszym ciągu bardziej chłonny jest rynek we  Francji i na Węgrzech – eksport do tych krajów w styczniu i lutym tego roku wyniósł odpowiednio 2,5 tys. ton (+181% r/r) i 3,2 tys. ton (+78%). Wzmożony eksport do tych państw widoczny jest już od 2016 r. Zwłaszcza na Węgrzech jaja z importu mają stale duży udział w podaży tych produktów na rynku.

 

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę