Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Jak chronić panele fotowoltaiczne z polisy mieszkaniowej?

7 lipca 2020
Jak chronić panele fotowoltaiczne z polisy mieszkaniowej?

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak wartościowe mienie dobrze jest ubezpieczyć na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Polisa na fotowoltaikę dostępna jest w ramach ubezpieczenia mieszkania lub jako osobny produkt.Panele solarne czy fotowoltaiczne umieszczone na dachu lub na posesji domu narażone są na różne niebezpieczeństwa, m.in. na uderzenia piorunów podczas burzy, pożar czy wichury. Jeśli wykupimy ubezpieczenie, które obejmie ochroną instalacje, np. przez https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-gdzie-kupic-i-ile-kosztuje-polisa to w razie szkód otrzymamy odszkodowanie, które pokryje straty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy.


Polisa na dom z instalacją fotowoltaiczną – jak działa?


Zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznych jest bardzo dużo. Mogą one ulec zniszczeniu w wyniku nagłych zmian w pogodzie: wichura, upadek drzewa lub upadek innej konstrukcji, intensywne opady gradu, burza z piorunami, a także w wyniku pożaru. Zdarza się również, że panele solarne są kradzione lub dewastowane.


Polisę na instalację fotowoltaiczną lub solarną możemy wykupić na wypadek dwóch rodzajów strat:

  • jako zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód wyrządzonych przez zjawiska atmosferyczne lub osoby trzecie (wandalizm, dewastacja, kradzież z włamaniem);

  • jako zabezpieczenie na wypadek strat finansowych spowodowanych przestojem w działaniu instalacji (awarie).


Ubezpieczenia fotowoltaiki lub paneli solarnych – jaki rodzaj polisy?


Na rynku ubezpieczeniowym polisy na instalacje solarne lub fotowoltaiczne dostępne są:

  • w podstawowej wersji ubezpieczenia na dom,

  • jako dodatek do podstawowego ubezpieczenia na dom,

  • jako indywidualne ubezpieczenie.


Ubezpieczenie na solary czy fotowoltaikę w podstawie polisy na dom możemy wykupić jeśli panele zamontowane są na dachu, a inne części instalacji umieszczone są wewnątrz budynku. Instalacja traktowana jest wówczas jako stałe elementy nieruchomości. Obecność fotwoltaiki zwiększa oczywiście wartość nieruchomości i tym samym wartość sumy ubezpieczenia – to przekłada się na wyższą składkę polisy.


Ubezpieczenie fotowoltaiki w ramach rozszerzenia lub jako odrębną polisę należy wykupić, jeśli panele lub kolektory słoneczne umieszczone są na posesji domu. Traktuje się je wówczas jako budowlę na stałe związaną z gruntem – na tej samej zasadzie jak garaż czy altana ogrodowa.


Ponieważ panele słoneczne czy fotowoltaiczne wykonane są ze szkła, warto także ubezpieczyć na wypadek stłuczenia elementów szklanych. Ta opcja u większości ubezpieczycieli dostępna jest jako dodatek do polisy, ale warto doczytać w dokumencie OWU, czy panele są uznane za szklane elementy nieruchomości.


Ubezpieczenie paneli – ile trwa umowa?


Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferujemy umowy na polisy mieszkaniowe na okres 12 miesięcy. Po tym czasie umowę możemy wypowiedzieć lub przedłużyć.


Ważnym dokumentem przy umowie na polisę jest OWU – tam znajdują się wszelkie szczegóły. Uwagę należy zwróci szczególnie na Wyłączenia Odpowiedzialności, czyli spis sytuacji, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody w instalacji solarnej i nie wypłaci nam odszkodowania.


Towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają także ograniczenia przy sumach ubezpieczenia – są to kwoty, do których ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić nam rekompensatę. Jeśli starty opiewać będą na kwotę większą niż podana w OWU, część kosztów będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni. Przykładowo Generali zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania za uszkodzenia paneli solarnych do kwoty 30 000 zł. Stawki te są różne u poszczególnych ubezpieczycieli. 

 


POWIĄZANE

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Obecnie coraz częściej spotykamy się z oznaczeniami „bez GMO” lub „wolne od GMO”...

Temat grypy ptaków  na chwilę odszedł na boczny tor bowiem świat drobiarski skup...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę