Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Jak otrzymać dotacje na fotowoltaikę w rolnictwie?

15 stycznia 2021
Jak otrzymać dotacje na fotowoltaikę w rolnictwie?

Jesteś rolnikiem i rozważasz instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie? Rok 2021 to dobry czas na taki wybór. Możesz liczyć na dotację w tej usłudze i opłacalną inwestycję. Dowiedz się więcej na temat korzyści takiego rozwiązania i dlaczego warto uzyskać na to ulgę. 

Korzyści płynące z fotowoltaiki

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która pozwala na ekologiczne i oszczędne uzyskanie energii elektrycznej. Zajmuje się ona przetwarzaniem światła słonecznego, dzięki któremu możemy uzyskać prąd elektryczny. Jest to metoda energii odnawialnej, która ma w obecnych czasach dużą przewagę nad kowencjonalnymi sposobami uzyskiwania energii. Dzięki niej możemy zadbać o środowisko, co jest szczególnie ważne w coraz bardziej ocieplającym się klimacie. Co więcej, rozwiązanie to jest szeroko dostępne - w większości miejsc posiadamy dostęp do światła i jest to wystarczający czynnik, który dostarcza nam energię. Jest to niezwykle przyszłościowe rozwiązanie, które posiada coraz więcej zwolennków. Coraz popularniejsze jest zakładanie takich instalacji w domach czy gospodarstwach wiejskich. Dowiedziono, iż posiadanie takiej instalacji znacznie obniża rachunki za energię elektryczną, co pozwala na szybki zwrot kosztów inwestycji. Jest ona montowana na dachu budynku i dostosowana do każdego klienta, tak aby jak najbardziej zmaksymowalizować ilość energii. Na począ zawsze jest przeprowadzana rozmowa, na podstawie której podejmuje się decyzję o wyborze konkretnej instalacji. Powstały specjalne kalkulatory fotowoltaiki, które tworzą najlepszy wariant dopasowany do potrzeb. Co zdecydowanie przemawia na plus to możliwość skorzystania z systemu tak zwanych upustów, który pozwala na oddanie nadmiaru wyprodukowanej energii, a także jej odebranie, kiedy jest potrzebna. Pozwala to na rozsądne gospodarowanie zasobami i dobre ich wykorzystanie. Dzięki temu w słoneczne miesiące możliwe jest wyprodukowanie nadwyżki energii, która pokryje zapotrzebowanie zimą. 

Jak uzyskać dofinansowanie?

Kwestią, która często odrzuca naszą myśl o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej w naszym gospodarstwie jest wysoki koszt montażu. Warto jednak to jeszcze raz dokładnie przemyśleć i przeliczyć na lata płaconych rachunków. Ponadto, niewiele osób wie, ale istnieje niezwykle korzystna opcja dotacji do fotowoltaiki dla rolników. Program Agroenergia pozwala na uzyskanie paneli w swoim gospodarstwie w znacznie niższej cenie. Zakłada on dofinansowanie inwestycji, które służą budowaniu samodzielności energetycznej na obszarach miejskich. Zwiększa to bezpieczeństwo lokalne i polepsza jakość powietrza, dlatego też zachęca się, aby jak najwięcej osób wzięło w tym udział. Na czym to polega? Należy złożyć odpowiedni wniosek o dotację, lub skorzystać z pożyczki na inwestycje. Dofinansowaniu podlegają inwestycje w nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, jak i te, które służą mniejszemu zużyciu surowców pierwotnych. Osoby, które mogą się o nie ubiegać to rolnicy idywidualni, czyli osoby fizyczne, które posiadają nieruchomości rolne o powierzchni użytków rolnych nie przekraczających 300 ha, a także oni od przynajmniej 5 lat mieszkać w danej gminie, na której jest położona nieruchomość. Możemy uzyskać nawet 40 procent dotacji na koszty kwalifikowanych, a pożyczka może pokryć nawet 100 procent takich kosztów - jej wysokość będzie mogła wynieść od 100 tysięcy do nawet 2 milionów złotych. Finansowane są zarówno mikroinstalacje do 50 kWp, jak i większe - od 50 kWp do 1 MWp. Warto już dzisiaj złożyć wniosek, aby jak najszybciej uzyskać jego rozpatrzenie. Dodatkowo ciekawą opcją jest możliwość uzyskania 25% ulgi w podatku rolniczym. Jeżeli zainwestujemy w instalację, 1/4 tej kwoty jest odliczana od należnego podatku rolnego. Dzięki temu możemy zaoszczędzić na instalacji, jak i również nie płacić przez dany okres podatku rolnego.

Dlaczego warto? 

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to pewna inwestycja na przyszłość. Koszty wydają się być początkowo wysokie, ale kiedy podsumujemy nasze wydatki w przeciągu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat na energię elektryczną, zdecydowanie zmienimy zdanie. Szacuje się, iż rachunki za prąd przy panelach są nawet 90% niższe! Nie jesteśmy więc narażeni na ewentualne podwyżki ceny prądu. Ponadto tak jak wiemy, jako rolnicy w 2021 możemy liczyć na dopłaty do tego rozwiązania. Te oszczędności możemy przeznaczyć na inne istotne kwestie dla naszego domostwa czy biznesu. Oprócz tego należy pamiętać, iż robiąc taki krok, dbamy o nasze środowisko i promujemy ekologiczne rozwiązania. W usługach firmy Sunvival montaż jest niezwykle szybki, ponieważ zazwyczaj zajmuje do 10 dni, a producent zapewnia aż 30 lat gwarancji wydajności, a także 3 lata darmowego ubezpieczenia. Możemy wybrać interesujący nas pakiet - standard, profit lub flexi, w zależności od tego, czy chcemy posiadać dodatkowy monitoring, jakiej wydajności modelu potrzebujemy oraz długości ubezpieczenia.

 


POWIĄZANE

W dniu 25.02.2021 r. przedstawiciele Oddziału Terenowego KOWR w Rzeszowie wzięli...

Doceniamy trud włożony w wypracowywanie projektu Planu Strategicznego dla Wspóln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę