Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Jurgiel z Hoganem o rekompensatach dla rolników w związku z ASF

20 października 2017
Jurgiel z Hoganem o rekompensatach dla rolników w związku z ASF

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) była jednym z tematów omawianych przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z komisarzem ds. rolnictwa UE Philem Hoganem.

Rozmowy, które odbyły się w czwartek w resorcie rolnictwa, dotyczyły kwestii rynkowych, negocjacji przez UE porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020, harmonogramu wdrażania wniosku GSAA, Paktu dla wsi, a także pomocy krajowej - poinformowało biuro prasowe resortu.

Spotkanie miało charakter roboczy.

"Poruszyliśmy sześć ważnych kwestii. Pierwsza dotycząca spraw rynkowych, chodzi o pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF. Omówiliśmy nasz wniosek przekazany Komisji Europejskiej, komisarz Hogan zapewnił, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat" – powiedział po spotkaniu minister. Dodał, że chodzi o to, by uznać, że nie jest to pomoc publiczna.

Straty dla rolników prowadzących produkcję świń na terenach, gdzie występuje afrykański pomór świń wynikają z ograniczeń w eksporcie, niższych cen świń w strefach objętych restrykcjami, oraz trudności w sprzedaży świń i wieprzowiny.

Rozmowa dotyczyła możliwości rozłożenia na kwartały kontyngentów na przywóz zbóż: pszenicy, kukurydzy i jęczmienia. "Z doświadczeń lat ubiegłych widać, że niektóre kontyngenty wykorzystane są w ciągu jednego lub dwóch miesięcy od ich otwarcia. My chcemy, aby były one rozłożone w ciągu całego roku" – podkreślił Jurgiel. Jak mówił, niezbędna jest ochrona celna unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż, gdyż napływ od 2018 roku zwiększonej ilości zbóż, w krótkim czasie może spowodować jego destabilizację.

"Rozmawialiśmy też o perspektywach otwarcia rynku USA na import jabłek i gruszek z UE. Prosiliśmy, aby KE włączyła się do prac w tej sprawie, ponieważ rozmowy trwają już zbyt długo" – podkreślił minister.

Dostęp do amerykańskiego rynku dla producentów tych owoców w Polsce jest ważny w związku z trudnościami ze zbytem jabłek w związku m.in. z rosyjskim embargiem.

Negocjacje porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi były kolejnym punktem omawianym podczas spotkania - powiedział Jurgiel. Zdaniem szefa resortu rolnictwa KE powinna w negocjacjach zabezpieczać unijne rolnictwo przez ewentualnymi zakłóceniami rynku. Problem dotyczy szczególnie rynku wołowiny.

Podczas spotkania minister Jurgiel postulował też o uelastycznienie przepisów dotyczących ram wykonania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zabiegał o wydłużenie harmonogramu wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku (GSAA), by był taki sam sposób składania wniosków także po 2020 r.

W Polsce beneficjenci preferują składanie wniosków w formie papierowej i w tej sytuacji pracownicy ARiMR przenoszą do GSAA wszystkie informacje z dostarczanych przez rolników wniosków.

Minister Jurgiel zabiegał też o podwyższenie kwoty de minimis w sektorze rolnym. Obecna kwota tej pomocy wynosi 15 tys. euro. do wykorzystania w okresie trzech lat. "To jest zbyt mało" - ocenił minister. Wyjaśnił, że wiele form pomocy realizowanych jest ze środków budżetu krajowego, szczególnie pomocy związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Skala tych zjawisk i wysokość szkód, jaka dotyka co roku rolników jest duża.

Jurgiel i Hogan rozmawiali także o współpracy między KE a polskim resortem w zakresie wdrażania programów dotyczących obszarów wiejskich. Komisarz zadeklarował, że wyznaczy ekspertów, którzy przedyskutują polskie rozwiązania przyjęte m.in. w pakcie dla obszarów wiejskich i strategii średniookresowej, i będą wskazywali na możliwości ich finansowania z unijnych programów.

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę