Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

KE chce ściślejszego egzekwowania przepisów prawa konsumenta w UE

26 lipca 2024
KE chce ściślejszego egzekwowania przepisów prawa konsumenta w UE

Komisja opublikowała wczoraj dwa sprawozdania na temat skuteczności transgranicznej współpracy organów ochrony konsumentów i Komisji w zakresie egzekwowania prawa na mocy rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów.

Sprawozdanie dwuletnie zawiera przegląd działań prowadzonych przez sieć współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów (CPC) w latach 2022–2023 oraz identyfikuje kluczowe tendencje rynkowe, w tym obszary budzące obawy, w przypadku których organy ds. współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów spodziewają się największych wyzwań dla konsumentów w najbliższej przyszłości. W sprawozdaniu stwierdzono, że tematy związane z transformacją cyfrową i ekologiczną, w szczególności sprawiedliwość cyfrowa pod względem przejrzystości cen, influencer marketing, sztuczna inteligencja czy nielegalne twierdzenia dotyczące ekologiczności i pseudoekologiczny marketing, będą nadal określać priorytety sieci CPC w nadchodzących latach. Dane zebrane z corocznych akcji kontrolnych pokazują, że przestrzeganie podstawowych praw konsumentów w internecie nadal utrzymuje się średnio na poziomie około 50%.

W sprawozdaniu ze stosowania rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów przedstawiono praktyczne stosowanie rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów od momentu jego wejścia w życie w styczniu 2020 r. oraz wpływ, jaki system współpracy w zakresie egzekwowania prawa wywarł na przestrzeganie przez przedsiębiorców unijnych przepisów w zakresie ochrony konsumentów. Ogólnie rzecz biorąc, w sprawozdaniu stwierdzono, że rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów było przydatne w rozwiązywaniu powszechnych naruszeń unijnego prawa konsumenckiego, które mają wpływ na kilka państw członkowskich. Niemniej jednak w sprawozdaniu stwierdzono również, że obecne mechanizmy egzekwowania prawa muszą zostać wzmocnione, aby skutecznie stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak szybkie mnożenie się nielegalnych praktyk na rynkach cyfrowych i niski poziom przestrzegania przepisów, zwłaszcza przez przedsiębiorców spoza UE.

oprac, e-mk, ppr.pl na apodst źródlo; commission europa


POWIĄZANE

Pół miliona mniej amerykańskiej młodzieży zgłosiło obecne używanie e-papierosów ...

Nie jedz, nie sprzedawaj ani nie podawaj wycofanych jaj kurzych z Milo's Poultry...

Gmina Sterdyń zaprasza na niezwykłe wydarzenie jakim niewątpliwie jest połączeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę