aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki kopalni Konin nad jeziorem Gopło

16 czerwca 2017
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki kopalni Konin nad jeziorem Gopło

KE wysłała w środę dodatkową, uzasadnioną opinię do polskich władz ws. odkrywki węgla brunatnego Tomisławice kopalni Konin. Odkrywka ta znajduje się obok chronionego w ramach sieci Natura 2000 Jeziora Gopło.

Sprawa ta ciągnie się od 2012 r. Wówczas Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec naszego kraju. Chodziło o niewykonanie oceny oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej na obszarze ochrony Natura 2000 nad Jeziorem Gopło w północno-środkowej Polsce.

Teraz Komisja zdecydowała się wysłać dodatkową uzasadnioną opinię w związku z naruszeniem przepisów dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej na obszarach należących do sieci Natura 2000.

"Działalność kopalni odkrywkowej powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych, co może doprowadzić do zakłócenia równowagi hydrologicznej wokół jeziora i mieć poważne, negatywne skutki dla tych obszarów" - podkreśliła KE w komunikacie.

Komisja poruszyła kwestię nieprzeprowadzenia oceny oddziaływania kopalni odkrywkowej na środowisko, w szczególności ze względu na niewłaściwe metody modelowania. Według komunikatu Polskie władze zobowiązały się do skorygowania modelu hydrogeologicznego, jednak nowy model potwierdza zagrożenie wystąpienia poważnych, negatywnych skutków.

"Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydana dla kopalni w 2007 r. na podstawie pierwszej oceny jest jednak nadal aktualna i, mimo nowych ustaleń po zastosowaniu nowego modelu, nie podjęto żadnych działań w celu przeprowadzenia jej przeglądu" - wskazała KE.

Z tego względu Komisja podjęła decyzję o przesłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii i umożliwieniu Polsce odpowiedniego uwzględnienia tych nowych ustaleń oraz dostosowania warunków eksploatacji kopalni odkrywkowej. Jeżeli Polska nie podejmie działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Odkrywka Tomisławice została uruchomiona 20 września 2011 roku i pozwoliła zastąpić zamkniętą w czerwcu odkrywkę Kazimierz. Będzie eksploatowana do około 2030 roku. Jej zasoby przemysłowe oszacowano na 41 mln ton.

Docelowo wydobycie z odkrywki Tomisławice ma wynosić 2-2,5 mln ton węgla rocznie. Rocznie cała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin wydobywa ok. 9 mln ton węgla.

Rzeczniczka PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin Ewa Galantkiewicz powiedziała w środę PAP, że do czasu zapoznania się z opinią KE, spółka nie będzie komentować sprawy.

(PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę