Kielce/ Porozumienie PŚ i samorządu nt. wspólnych działań dla ochrony parków krajobrazowych

14 maja 2018
Kielce/ Porozumienie PŚ i samorządu nt. wspólnych działań dla ochrony parków krajobrazowych

Warsztaty i praktyki studenckie, rozwiązania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które będą stosowane w parkach krajobrazowych regionu – przewiduje podpisane w Kielcach porozumienie o współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i samorządu województwa świętokrzyskiego.

Podpisane w poniedziałek porozumienie dotyczy działań służących ochronie wartości przyrodniczych, historycznych i walorów turystycznych na obszarach chronionych – parkach krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Współpraca obejmie m.in. organizację zajęć terenowych, warsztatowych i praktyk zawodowych z udziałem studentów uczelni oraz realizację innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii, możliwych do zastosowania na terenie parków krajobrazowych.

„Studenci zamiast w murach uczelni będą tworzyć projekty w terenie. Pomogą oni m.in. w inwentaryzacji obiektów budowlanych znajdujących się na terenach chronionych. Z jednej strony mamy wiedzę inżynierską np. w zakresie budowy mostów. Przebadanie i rewitalizacja tych starych konstrukcji to będzie dla naszych studentów i naukowców coś zupełnie nowego. Do tego dojdą praktyki studenckie przy bardzo ciekawych obiektach” – podkreślił podczas konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Wiesław Trąmpczyński.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas dodał, że podpisane porozumienie jest korzystne dla obu stron. „Politechnika jest zainteresowana tym, żeby tworzyć przestrzeń dla młodych naukowców, którzy będą mogli wyjechać w teren i robić analizy, ekspertyzy na miejscu oraz doskonalić swój warsztat inżynierski. Nam z kolei zależy, żeby wykorzystać potencjał uczelni w opracowaniu niezbędnych ekspertyz, które posłużą nam jako punkt wyjściowy do planowania inwestycji na terenie parków krajobrazowych” - zapewnił Jarubas.

Prof. Grzegorz Świt z Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że podpisane porozumienie to tylko usankcjonowanie działań rozpoczętych pół roku temu. Studenci i naukowcy kieleckiej uczelni już od kilku miesięcy pomagają przywrócić dawną świetność Ciuchci Ekspres Ponidzie. „Dokonaliśmy już inwentaryzacji ośmiu drewnianych mostów znajdujących się na trasie przejazdu kolejki. Przeprowadziliśmy też oględziny mostu pod Umianowicami. Za kilka dni gotowa będzie pełna ekspertyza techniczna. Wtedy też będzie wiadomo, ile wyniesie koszt modernizacji tych mostów” – zaznaczył prof. Świt.

„Gdy poznamy wysokość tych kosztów, to będziemy mogli przygotować wniosek prawdopodobnie do służb ministerialnych. Chcemy zaangażować też w tę inwestycję środki regionalne. Poza tym wszyscy udziałowcy Ciuchci Ekspres Ponidzie deklarują, że także dołożą się do finansowania tego projektu” – zapewnił Jarubas.

Dyr. Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz przypomniał, że rozpoczęła się realizacja dwóch projektów związanych z rewitalizacją zabytkowej ciuchci, współfinasowanych ze środków unijnych. W Umianowicach powstanie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Reaktywowana zostanie też kolejka wąskotorowa na odcinku Umianowice-Hajdaszek. Koszt obu inwestycji wyniesie 18 mln zł.

„W Hajdaszku mamy zabytkowy dworzec z 1924 roku, to jedna z najpiękniejszych drewnianych stacyjek. Będziemy ją odnawiać i uruchamiać kilkukilometrowy odcinek kolejki wąskotorowej. Przy realizacji tych inwestycji liczymy na ścisłą współpracę ze studentami i naukowcami Politechniki Świętokrzyskiej. Ich wiedza i umiejętności będą nam bardzo potrzebne” – nie ukrywał Hałatkiewicz. Dodał, że obie inwestycje maja zostać zakończone najpóźniej na początku 2020 roku.

 

Janusz Majewski (PAP)


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę