aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja PE za ograniczeniem emisji CO2 m.in. w transporcie i rolnictwie

25 stycznia 2018
Komisja PE za ograniczeniem emisji CO2 m.in. w transporcie i rolnictwie

Komisja środowiska PE opowiedziała się w środę za ograniczeniem emisji CO2 przez sektory transportu, rolnictwa, budynków i odpadów w UE o co najmniej 30 proc. do 2030 r. w odniesieniu do poziomów emisji z 2005 r.

Zgodnie z przegłosowaną propozycją kraje UE będą miały własne wiążące cele krajowe w zakresie ograniczenia emisji CO2. Przykładowo Polska do końca przyszłej dekady będzie musiała je zmniejszyć w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa i odpadów o 7 proc. w stosunku do 2005 roku.

Porozumienie ma przybliżyć UE do wypełnienia paryskiego porozumieniem klimatycznego, które zakłada 40-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku w porównaniu z poziomami z roku 1990.

"Dobrą wiadomością dzisiejszego dnia jest to, że nasz głos zmienia europejskie zobowiązania w ramach porozumienia paryskiego w konkretne cele i działania, a przyjęte prawo jest bardziej rygorystyczne niż pierwotny wniosek Komisji, jednak wciąż jesteśmy daleko od prawdziwie niskiego poziomu emisji" - powiedział w środę Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE), sprawozdawca projektu w komisji.

Jak dodał, aby walczyć z globalnym ociepleniem, konieczne są dalsze cięcia emisji. "Europa, a także inne części świata będą musiały natychmiast przystąpić do prac nad propozycjami dodatkowych redukcji emisji" - dodał.

PE podkreśla, że decyzja pozwoli na stworzenie wiążących celów redukcji dla sektorów, które nie są objęte systemem handlu emisjami, tzw. ETS. Ta grupa - sektory rolnictwa, transportu, budownictwa i odpadów - jest określana mianem non-ETS i odpowiada łącznie za około 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Przegłosowana propozycja zakłada, że każde państwo członkowskie UE będzie musiało postępować zgodnie ze swoją "ścieżką" redukcji emisji, począwszy od 1 czerwca 2019 r. (Komisja Europejska wcześniej proponowała 2020 r.). Europosłowie przyjęli też w środę rezolucję, która ma służyć zwiększeniu absorpcji CO2 przez lasy.

Przedstawiciele państw członkowskich i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie nowych wiążących celów redukcji CO2 dla tych sektorów w grudniu ub.r. Decyzja musi być zaakceptowana ostatecznie przez PE na sesji plenarnej. Ma to się stać w marcu tego roku.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę