dnikukurydzy_210818
Orlen_81018

Komisja PE za ograniczeniem emisji CO2 m.in. w transporcie i rolnictwie

25 stycznia 2018
Komisja PE za ograniczeniem emisji CO2 m.in. w transporcie i rolnictwie

Komisja środowiska PE opowiedziała się w środę za ograniczeniem emisji CO2 przez sektory transportu, rolnictwa, budynków i odpadów w UE o co najmniej 30 proc. do 2030 r. w odniesieniu do poziomów emisji z 2005 r.

Zgodnie z przegłosowaną propozycją kraje UE będą miały własne wiążące cele krajowe w zakresie ograniczenia emisji CO2. Przykładowo Polska do końca przyszłej dekady będzie musiała je zmniejszyć w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa i odpadów o 7 proc. w stosunku do 2005 roku.

Porozumienie ma przybliżyć UE do wypełnienia paryskiego porozumieniem klimatycznego, które zakłada 40-procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku w porównaniu z poziomami z roku 1990.

"Dobrą wiadomością dzisiejszego dnia jest to, że nasz głos zmienia europejskie zobowiązania w ramach porozumienia paryskiego w konkretne cele i działania, a przyjęte prawo jest bardziej rygorystyczne niż pierwotny wniosek Komisji, jednak wciąż jesteśmy daleko od prawdziwie niskiego poziomu emisji" - powiedział w środę Gerben-Jan Gerbrandy (ALDE), sprawozdawca projektu w komisji.

Jak dodał, aby walczyć z globalnym ociepleniem, konieczne są dalsze cięcia emisji. "Europa, a także inne części świata będą musiały natychmiast przystąpić do prac nad propozycjami dodatkowych redukcji emisji" - dodał.

PE podkreśla, że decyzja pozwoli na stworzenie wiążących celów redukcji dla sektorów, które nie są objęte systemem handlu emisjami, tzw. ETS. Ta grupa - sektory rolnictwa, transportu, budownictwa i odpadów - jest określana mianem non-ETS i odpowiada łącznie za około 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Przegłosowana propozycja zakłada, że każde państwo członkowskie UE będzie musiało postępować zgodnie ze swoją "ścieżką" redukcji emisji, począwszy od 1 czerwca 2019 r. (Komisja Europejska wcześniej proponowała 2020 r.). Europosłowie przyjęli też w środę rezolucję, która ma służyć zwiększeniu absorpcji CO2 przez lasy.

Przedstawiciele państw członkowskich i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie nowych wiążących celów redukcji CO2 dla tych sektorów w grudniu ub.r. Decyzja musi być zaakceptowana ostatecznie przez PE na sesji plenarnej. Ma to się stać w marcu tego roku.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

W związku z przekazanymi uwagami samorządu rolniczego do projektu ustawy o zmian...

Wśród analityków rynku drobiu pojawiły się głosy, że analiza zgłoszeń w systemie...

Tauron chciałby sfinalizować transakcję przejęcia pięciu farm wiatrowych na prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę