dnikukurydzy_210818

Komisja zaopiniowała budżet rolny na 2019 r. bez poprawek

17 października 2018
Komisja zaopiniowała budżet rolny na 2019 r. bez poprawek

Sejmowa Komisja Rolnictwa pozytywnie zaopiniowała we wtorek budżet rolny na 2019 r. i nie wniosła do niego poprawek. Wydatki budżetowe na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne zaplanowano na 4,1 mld zł tj. ok. 4 proc. niższym niż w 2018 r.

Dodatkowo wydatki zostaną uzupełnione m.in. środkami, które znajdą się w budżetach wojewodów (część 85) o kwotę 1 mld 120 mln zł oraz w rezerwach celowych w (części 83) na kwotę 3 mln 912 mln zł oraz środkami europejskimi w wysokości 20,2 mld zł - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk.

Ponadto w ustawie budżetowej na 2019 r. zaplanowano wydatki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w kwocie 17 mld 700 mln zł - dodał wiceminister.

W przyszłorocznym budżecie przewidziano ponadto 330 mln zł jako pożyczkę z banku BGK dla jednostek samorządu terytorialnego na finansowanie działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - poinformował.

W sumie w ustawie budżetowej na 2019 r. na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne przewidziano ok. 47,5 mld zł.

Jak mówił Romańczuk, wydatki na rolnictwo z budżetu krajowego łącznie z wydatkami na KRUS wyniosą 26 mld 878 mln zł, co stanowi 6,46 proc. wydatków budżetowych ogółem. W porównaniu do 2018 r. zmniejszają się wydatki z budżetu środków europejskich (o ok. 1,230 mld zł), a jednocześnie zwiększają się wydatki z budżetu państwa na rolnictwo, rynki rolne, rozwój wsi i KRUS o 148,4 mln zł.

Wydatki na rolnictwo (część 32) wyniosą 895,3 mln zł, a tym na ubezpieczenia upraw rolnych jest 100 mln zł; na rozwój wsi (część 33) jest 3,2 mld zł, w tym 2,9 mld pochłonie działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a 38 mln zł - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W części rynki rolnej (część 35) przewidziano wydatki na poziomie 39 mln zł, w tym 28,5 mln zł będą to wydatki bieżące Głównego Inspektoratu jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W rezerwach celowych (część 83) zaplanowano kwotę ponad 3,9 mln zł, w tym m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych - 432 mln zł; na dopłaty do paliwa rolniczego 1 mln 180 mln zł; na dofinansowanie spółek wodnych - 40 mln zł; na dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych 550 mln zł.

Posłowie opozycji krytycznie wyrażali się o projekcie wskazując m.in. na zbyt małe środki na rolnictwo. Posłanka Dorota Niedziela (PO) zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu budżetu rolnego na przyszły rok, jednak nie zyskał on aprobaty komisji. W rezultacie komisja pozytywnie zaopiniowała projekt, który trafi teraz do komisji finansów publicznych.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W kończącym się w piątek naborze wniosków ws. pomocy suszowej Agencja Restruktur...

Ministerstwo rolnictwa Chin potwierdziło w piątek wykrycie pierwszego ogniska af...

W najbliższych dniach tankujący benzynę mogą liczyć na obniżki, jednak dla właśc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę