aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komu może opłacać się przejście na ryczałt?

3 kwietnia 2024
Komu może opłacać się przejście na ryczałt?

art. sponsorowany

Opodatkowanie w formie ryczałtu może być opłacalne dla wielu przedsiębiorców. Ryczałt upraszcza rozliczenia podatkowe, zmniejszając tym samym obciążenia administracyjne. Komu opłaca się być opodatkowanym w formie ryczałtu? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest ryczałt?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to obok skali podatkowej i podatku liniowego inna forma opodatkowania działalności gospodarczej polskich przedsiębiorców. Jeśli wahasz się nad odmienną formą współpracy, na https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-b2b będziesz mógł znaleźć jej alternatywę.

Decydując się na opodatkowanie w formie ryczałtu, musimy mieć świadomość, że opodatkowany zostaje wyłącznie przychód. Oznacza to, że wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci określoną część swojego zarobku i na tym koniec. Z tego względu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest korzystną opcją dla wszystkich podatników generujących niewielkie koszty.

Stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12% 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Ryczałt można opłacać według jednej z powyższych stawek albo kilku — w przypadku prowadzenia różnorodnej działalności.

Kto może przejść na ryczałt?

Ta forma opodatkowania może być atrakcyjna i dostępna dla różnych grup przedsiębiorców, do których należą:

 • małe i średnie przedsiębiorstwa,
 • przedsiębiorcy otwierający działalność,
 • przedsiębiorcy o nieregularnych dochodach,
 • przedsiębiorcy o ograniczonych kosztach działalności,
 • przedsiębiorcy wybierające proste rozwiązania,
 • przedsiębiorcy niezatrudniający dużej liczby pracowników.

Z opodatkowania w formie ryczałtu mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i również członkowie spółek cywilnych i jawnych, (których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln złotych). Jeśli podatnicy lub spółki wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powinni:

 • prowadzić ewidencję przychodów za każdy rok podatkowy,
 • posiadać i przechowywać faktury oraz inne dowody zakupu towarów,
 • prowadzić ewidencję środków trwałych.

Jakie są zalety ryczałtu?

Przejście na ryczałt wiąże się z licznymi korzyściami dla różnych grup przedsiębiorców. Do najważniejszych zalet opodatkowania w formie ryczałtu należą

 • niezmienne obciążenie podatkowe — dzięki przejściu na ryczałt przedsiębiorcę nie dotyczą wahania wysokości podatku w zależności od wysokości osiągniętego dochodu, dzięki czemu może zaplanować roczne budżetowanie firmy. Stawki ryczałtu zależą od rodzaju prowadzonej działalności, wynoszą od 2% do 17%;
 • proste rozliczenia — uproszczony proces rozliczeń ryczałtowych pozwala przedsiębiorcy na płacenie stałej kwoty podatku niezależnie od wielkości jego dochodu;
 • uproszczona księgowość — ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ogranicza do niezbędnego minimum prowadzenie księgowości, co oszczędza czas i pieniądze przedsiębiorcy;

Zanim przejście na ryczałt stanie się faktem, warto skonsultować się z księgowym w celu wyboru najlepszej formy opodatkowania. Dobrym rozwiązaniem są narzędzia do wyliczeń stawek ryczałtu jak na przykład https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-stawek-ryczaltu. Dzięki nim możesz samodzielnie sprawdzić, czy ta forma opodatkowania będzie korzystna dla Twojej działalności.

Przejście na ryczałt z korzystną formą opodatkowania opłaci się małym i średnim przedsiębiorstwom, osobom fizycznym, spółkom cywilnym i jawnym. Na małej księgowości i prostocie rozliczeń skorzystają też przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, o znikomych kosztach działalności oraz nieregularnych dochodach.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę