aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komu może opłacać się przejście na ryczałt?

3 kwietnia 2024
Komu może opłacać się przejście na ryczałt?

art. sponsorowany

Opodatkowanie w formie ryczałtu może być opłacalne dla wielu przedsiębiorców. Ryczałt upraszcza rozliczenia podatkowe, zmniejszając tym samym obciążenia administracyjne. Komu opłaca się być opodatkowanym w formie ryczałtu? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest ryczałt?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to obok skali podatkowej i podatku liniowego inna forma opodatkowania działalności gospodarczej polskich przedsiębiorców. Jeśli wahasz się nad odmienną formą współpracy, na https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-b2b będziesz mógł znaleźć jej alternatywę.

Decydując się na opodatkowanie w formie ryczałtu, musimy mieć świadomość, że opodatkowany zostaje wyłącznie przychód. Oznacza to, że wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci określoną część swojego zarobku i na tym koniec. Z tego względu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest korzystną opcją dla wszystkich podatników generujących niewielkie koszty.

Stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12% 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Ryczałt można opłacać według jednej z powyższych stawek albo kilku — w przypadku prowadzenia różnorodnej działalności.

Kto może przejść na ryczałt?

Ta forma opodatkowania może być atrakcyjna i dostępna dla różnych grup przedsiębiorców, do których należą:

 • małe i średnie przedsiębiorstwa,
 • przedsiębiorcy otwierający działalność,
 • przedsiębiorcy o nieregularnych dochodach,
 • przedsiębiorcy o ograniczonych kosztach działalności,
 • przedsiębiorcy wybierające proste rozwiązania,
 • przedsiębiorcy niezatrudniający dużej liczby pracowników.

Z opodatkowania w formie ryczałtu mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i również członkowie spółek cywilnych i jawnych, (których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln złotych). Jeśli podatnicy lub spółki wybiorą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powinni:

 • prowadzić ewidencję przychodów za każdy rok podatkowy,
 • posiadać i przechowywać faktury oraz inne dowody zakupu towarów,
 • prowadzić ewidencję środków trwałych.

Jakie są zalety ryczałtu?

Przejście na ryczałt wiąże się z licznymi korzyściami dla różnych grup przedsiębiorców. Do najważniejszych zalet opodatkowania w formie ryczałtu należą

 • niezmienne obciążenie podatkowe — dzięki przejściu na ryczałt przedsiębiorcę nie dotyczą wahania wysokości podatku w zależności od wysokości osiągniętego dochodu, dzięki czemu może zaplanować roczne budżetowanie firmy. Stawki ryczałtu zależą od rodzaju prowadzonej działalności, wynoszą od 2% do 17%;
 • proste rozliczenia — uproszczony proces rozliczeń ryczałtowych pozwala przedsiębiorcy na płacenie stałej kwoty podatku niezależnie od wielkości jego dochodu;
 • uproszczona księgowość — ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ogranicza do niezbędnego minimum prowadzenie księgowości, co oszczędza czas i pieniądze przedsiębiorcy;

Zanim przejście na ryczałt stanie się faktem, warto skonsultować się z księgowym w celu wyboru najlepszej formy opodatkowania. Dobrym rozwiązaniem są narzędzia do wyliczeń stawek ryczałtu jak na przykład https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-stawek-ryczaltu. Dzięki nim możesz samodzielnie sprawdzić, czy ta forma opodatkowania będzie korzystna dla Twojej działalności.

Przejście na ryczałt z korzystną formą opodatkowania opłaci się małym i średnim przedsiębiorstwom, osobom fizycznym, spółkom cywilnym i jawnym. Na małej księgowości i prostocie rozliczeń skorzystają też przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, o znikomych kosztach działalności oraz nieregularnych dochodach.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę