aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w okresie 29 stycznia - 1 lutego 2021 r.

3 lutego 2021
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w okresie 29 stycznia - 1 lutego 2021 r.

W dniach 29 stycznia - 1 lutego 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

Ognisko HPAI nr 12 w 2021 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 25 129 kur reprodukcyjnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest miejscowości Lisewo, w gminie Lisewo, powiat chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w związku z otrzymaniem informacji o zwiększonej śmiertelności w stadzie. Jest to ognisko wtórne do ogniska HPAI nr 9 w 2021 r. stwierdzonego 25 stycznia br. w tej samej miejscowości.

Ognisko HPAI nr 13 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 85 232 sztuk drobiu, w tym: 63 112 kogutków rzeźnych oraz 22 120 kaczek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o objawach nerwowych oraz zwiększonej śmiertelności drobiu.

Ognisko HPAI nr 14 w 2021 r. stwierdzono  na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 13 865 indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Żodyń, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku ze stwierdzeniem ogniska nr 8 w 2021 r. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o spadku pobierania paszy i wody w stadzie.

Ognisko HPAI nr 15 w 2021 r. stwierdzono  na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 38 002 indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Józefów, w gminie Wróblew, powiat sieradzki, woj. łódzkie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody.

Ognisko HPAI nr 16 w 2021 r. stwierdzono  na podstawie wyników badań z 1 lutego 2021 r. otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 23 560 indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody i paszy.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, w tym: zabicie drobiu i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie dezynfekcji wstępnej, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI.

 

GIW / GLW


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę