aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konferencja Polowa w CDT Chechło

7 czerwca 2019
Konferencja Polowa w CDT Chechło

W dniach 4-5 czerwca br firma Bayer zorganizowała Konferencję Polową dla dziennikarzy mediów rolnych. Spotkanie mające na celu ukazanie praktycznego wymiaru innowacji Bayer odbyło się na terenie Centrum Doradztwa Technicznego Bayer zlokalizowanego na południu Polski w Chechle.

 

Firma Bayer od czterech lat w gospodarstwie Bernadety i Ryszarda Sładek prowadzi Centrum Doradztwa Technicznego (CDT). CDT na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego o powierzchni 12 ha pełni funkcję szkoleniową, jak również pokazową. Dominują tu gleby trzeciej i czwartej klasy bonitacyjnej, jednak zdarzają się również słabsze - klasy piątej. W tej lokalizacji w sezonie 2019 zlokalizowanych jest około 1900 poletek. Dużą część powierzchni wykorzystuje się również do prowadzenia doświadczeń odmianowych oraz pestycydowych o charakterze rejestracyjnym. Mnogość różnych typów prowadzonych doświadczeń czyni to miejsce unikatowym na mapie Górnego Śląska.

 

Zboża

 

Sekator Plus oraz Huzar Activ Plus

Na plantacji w 2019 w zbożach zwracamy uwagę na nowy herbicyd przeciwko chwastom dwuliściennym Sekator Plus składający się z trzech substancji aktywnych 2,4-D 433g/l, amidosulfuronu 25 g/l i jodosulfuronu 6,25 g/l. Produkt przeznaczony jest do stosowania w zbożach ozimych w dawce 0,6 l/ha oraz w zbożach jarych w dawce 0,45-0,6 l/ha. Na plantacji Sekator Plus w dawce 0,6 l/ha został zastosowany w mieszaninie zbiornikowej z Atlantis Star w dawce 0,15 kg/ha eliminując jednocześnie miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne. Herbicyd wyróżnia się elastycznym terminem stosowania ponieważ można go stosować nawet do fazy 2 kolanka zbóż z dobrym efektem chwastobójczym przeciwko pełnemu spektrum chwastów włączając przytulię czepną, chaber bławatek i fiołek polny. W ofercie handlowej znajdzie się w sezonie 2020.

Na kolekcji odmian pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta wiosną zastosowano Huzar Activ Plus obserwując wysoką skuteczność kompleksowego zwalczania chwastów oraz brak negatywnego wpływu na wysiane odmiany.

 

 

 

Ascra Xpro 260 EC

Na plantacji pokazowej prezentujemy nowy fungicyd Ascra Xpro 260 EC, który wejdzie do szerokiej dystrybucji w 2020r. Ascra Xpro to najnowszy fungicyd o unikalnym składzie, oprócz protiokonazolu 100 g/l zawiera aż dwie substancje z grupy SDHI, czyli biksafen 65 g/l oraz fluopyram 65 g/l. Na plantacji Ascra Xpro została zastosowana w dawce 1 l/ha w zabiegu T2, gdyż w terminie tym fungicyd pokazuje swoje najlepsze cechy takie jak doskonała kontrola nad chorobami, a zwłaszcza septoriozą. Zwiększone działanie interwencyjne dzięki fluopyramowi zapewnia lepszą kontrolę nad utajonymi stadiami chorób. Ascra Xpro to również korzystne efekty fizjologiczne poprawiające odporność na stres wywołany suszą, zwiększoną efektywność fotosyntezy, lepszy rozwój korzeni i liści co bezpośrednio przekłada się na wyższą wydajność oraz rentowność uprawy.

 

Rzepak

Na plantacji pokazowej rzepaku ozimego w Chechle w sezonie jesiennym obserwowano bardzo liczne naloty mszyc. Nasilenie było tak duże, iż koniecznym okazało się wykonanie dwóch zabiegów insektycydowych – w tym celu zastosowano Decis 50 EW. Długa i ciepła jesień sprzyjała silnemu wzrostowi roślin oraz niestety również rozwojowi chorób: suchej zgnilizny kapustnych i mączniaka rzekomego. W fazie ok.4- 6 liści rzepaku interwencyjnie wykonano zabieg fungicydem Tilmor 240 EC. Rzepak do zakończenia jesiennej wegetacji wykształcił rozetę składającą się z 12 -13 liści. Łagodna zima pozwoliła na bardzo dobre przezimowanie rzepaku - obsada wyjściowa wyniosła średnio 42 szt/m2. Wiosenne prowadzenie łanu polegało na kontroli szkodników, których nasilenie nie było zbyt wysokie. Do zwalczania szkodników łodygowych użyto Decis 50 EW natomiast słodyszka i szkodniki łuszczynowe zwalczono przy pomocy insektycydów Proteus 110 OD i Biscaya 240 OD.

Do ochrony fungicydowej plantacji oraz by wspomóc regenerację roślin po zimie i odpowiednio ukształtować ich pokrój zastosowano Tilmor® 240 EC. Na „kwiat” wykonano zabieg Propulse 250 EC w fazie opadania pierwszych płatków, przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych.

 

Kukurydza

Siew kukurydzy wykonano 4 maja 2019 w bardzo sprzyjających warunkach. Dzięki wilgotnej i ciepłej pogodzie uzyskano bardzo szybkie i równomierne wschody, które pozwoliły na wykonanie precyzyjnych zabiegów herbicydowych. W programach zwalczania chwastów obok standardowo realizowanych wariantów herbicydowych tj.: przed-wschodowego (Adengo), po-wschodowego (Maister Power) i wariantu sekwencyjnego przed i po-wschodowego (Adengo + Maister Power) wprowadzono zabiegi przed-wschodowe z udziałem herbicydu Roundup Flex 480. Zastosowanie Roundup Flex po siewie kukurydzy przed jej wschodami, pozwoliło na redukcję zachwaszenia i stoworzenie idealnych warunków wzrostowych dla kukurydzy (takie rozwiązanie jest bardzo częstą praktyką w uprawach bezoorkowych). Kolejny - następujący po Roundup zabieg – w naszym przypadku Adengo– wykonany został nalistnie w fazie 2 liści kukurydzy z użyciem najniższej zarejestrowanej dawki 0,33 l/ha, która okazała się w pełni wystarczająca. W dalszym okresie wegetacji do zwalczania larw omacnicy prosowianki (w momencie ich masowego wylęgu) zostanie użyty Proteus 110 OD. Ponadto dzięki rozszerzeniu rejestracyjnemu fungicydu Propulse 250 SE do zastosowań w ochronie kukurydzy przeciwko chorobom grzybowym, wykonany zostanie zabieg zapobiegawczy lub interwencyjny zwalczający żółtą i drobną plamistość liści kukurydzy.

 

 

Rośliny Strączkowe

Jedna z nowości produktowych Bayer w sezonie 2019 jest herbicyd Bandur 600 SC (aklonifen 600 g/l). Jest to produkt do przedwschodowego stosowania w uprawie ziemniaka, grochu na suche nasiona, słonecznika w dawce 2,5-3 l /ha, a także w innych uprawach m.in. warzyw. Preparat naniesiony na glebę tworzy powłokę ochronną, najlepiej działa na chwasty w fazie liścieni i pierwszych liści właściwych. Pierwszymi objawami działania Bandura jest żółkniecie, bielenie liści chwastów prowadzące do ich zasychania.
Na poletkach pokazowych CDT Bayer w Chechle Bandur zastosowano w uprawie grochu na suche nasiona. Groch wysiano 27 marca, herbicyd Bandur zastosowano 7 kwietnia, tj 10 dni po siewie w jednorazowej dawce 3 L/ha. Zarówno podczas siewu jak i aplikacji herbicydu panowała sucha pogoda, pierwsze deszcze spadły około 12 dni po zastosowaniu herbicydu Bandur. Widać, że tak zmiennych warunkach pogodowych Bandur doskonale radzi sobie z zachwaszczeniem, nie było konieczności wykonywania zabiegu poprawkowego.

 

 

Buraki

W lokalizacji CDT Chechło prezentujemy stosowanie systemu Conviso Smart w burakach cukrowych. System już w tym roku pojawił się w wymiarze komercyjnym na polach plantatorów. Tegoroczna wiosna nie była łaskawa dla buraków. Wschody trwały bardzo długo, nadal widać jeszcze brak wyrównania roślin na poletkach. W kombinacjach z Conviso (dawkowanie 2 x 0,5 l/ha; 1 x 1 l/ha) jest już widoczne dobre zwalczanie samosiewów rzepaku i co bardzo ważne buraków. Porównaniem do Conviso One jest dobrze znany schemat odchwaszczania buraków oparty o 3 zabiegi wykonane mieszanką Betanalu maxxPro z Metronem. Przyjrzenie się efektom dobrze znanego programu zwalczania chwastów w burakach i nowego Conviso Smart pozwala na zaobserwowanie zwalczania burakochwastów na poletkach.

Obok naszego innowacyjnego systemu Conviso Smart prezentujemy również inne kombinacje ochrony tradycyjnej. Nieuchronność wycofania preparatów zawierających desmedifam powoduje, że trzeba będzie szukać i uczyć się nowych schematów odchwaszczania. W doświadczeniach pokazujemy możliwość wykorzystania środka Roundup 360 SL do zastosowania krótko po siewie buraków i sekwencji kolejnych zabiegów przygotowanych w oparciu i Kemiron 500 SC oraz Metron 700 S.C.

 

O Bayer

Bayer jest globalnym przedsiębiorstwem posiadającym kluczowe kompetencje w obszarze nauk Life Science: ochronie zdrowia oraz żywieniu. Produkty i działania firmy Bayer mają na celu przynoszenie ludziom korzyści, wspierają wysiłek związany z wyzwaniami stawianymi przez rosnącą i starzejącą się globalną populację. Bayer dąży do tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, a marka Bayer kojarzona jest z zaufaniem, niezawodnością i jakością na całym świecie. W roku podatkowym 2018 grupa Bayer zatrudniała ok. 117 000 pracowników, a wielkość sprzedaży wyniosła 39,6 mld €. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,6 mld €, a wydatki na badania i rozwój 5,2 mld €. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bayer.com. 

Biuro prasowe Bayer


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę