aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kraków/ Centrum Edukacji Ekologicznej w Lesie Wolskim prawie na ukończeniu

3 września 2018
Kraków/ Centrum Edukacji Ekologicznej w Lesie Wolskim prawie na ukończeniu

Centrum Edukacji Ekologicznej w Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim w Krakowie jest prawie na ukończeniu. Otwarcie ośrodka nastąpi na przełomie roku – poinformował PAP dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf.

Koszt inwestycji – remont Pawilonu Okocimskiego i przystosowanie go do potrzeb Centrum Edukacji Ekologicznej – to prawie 5 mln zł, z czego większość dofinansowania pochodzi z pieniędzy unijnych.

Warsztaty, zajęcia, spotkania i prelekcje prowadzone będą zarówno dla przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i dla pozostałych grup wiekowych, w tym dla seniorów. Tematyka ekologiczna spotkań obejmie szeroki zakres z różnych dziedzin – od planowania przestrzennego miasta i okolic przez transport i komunikację, zagrożenia dla środowiska aż po edukację ekologiczną i przyrodniczą.

Piotr Kempf zwrócił uwagę, że Centrum będzie na trasie do zoo i może być przystankiem dla zmierzających tam grup. Uspokoił przy tym, że Centrum Edukacji Ekologicznej nie zakłóci spokoju, z jakiego słynie Las Wolski.

W Pawilonie Okocimskim powstają pracownie: ceramiczna i edukacyjna, rzeźby i fotografii, kuchnia warsztatowo-edukacyjna, strefa wystawowa oraz kiosk. Obiekt dostosowany zostanie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Elewacje budynku odzyskają dawny blask z zachowaniem modernistycznych detali architektonicznych.

Teren wokół budynku uzyska nową nawierzchnię, powstaną ścieżki, droga dojazdowa i chodniki. Obiekt otrzyma nowoczesne rozwiązania techniczne, np. zasilanie z paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy urządzenia do rekuperacji ciepła. Powstaną także grządki permakulturowe (bez stosowania nawozów sztucznych, a przy użyciu gleby bogatej w składniki mineralne), miejsca postojowe dla niepełnosprawnych, nowe oświetlenie i obiekty małej architektury. Pojawi się też nowe oświetlenie.

Pawilon Okocimski powstał w 1936 r. według projektu Jana Ogłodka, współpracownika Adolfa Szyszki-Bohusza. Inwestorem obiektu był Antoni Jan Goetz, właściciel Browaru Okocim. W pawilonie działał chętnie odwiedzany lokal gastronomiczny. Od 10 lat obiekt był nieczynny i popadał w ruinę. Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków.

 

Beata Kołodziej (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę