aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRIR: Potrzebna interwencja na rynku nawozów azotowych

25 sierpnia 2022
KRIR: Potrzebna interwencja na rynku nawozów azotowych

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 24 sierpnia 2022 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o wprowadzenie interwencyjnych dopłat do zakupu nawozów azotowych.

Samorząd rolniczy jest zaniepokojony sytuacją wstrzymania produkcji nawozów azotowych przez główne firmy produkcyjne tej branży w Polsce za względu na wysokie koszty gazu.

Uważamy, że to może spowodować znaczące skutki dla polskiej gospodarki. W okresie jesiennym po zbiorze plonów oraz po otrzymaniu zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich rolnicy zazwyczaj kupują nawozy azotowe do stosowania w okresie wiosennym.

Rozumiemy, że kłopoty zakładów azotowych wynikające z wysokich cen gazu mogą doprowadzić do znacznych wzrostów cen nawozów. W związku z tym uważamy, że konieczne jest podjęcie interwencji przez Rząd RP.

Proponujemy, żeby rozważyć możliwość dopłaty do nawozów azotowych kupionych od 1 września br. do końca 2022 r., co pozwoliłoby rolnikom zmniejszyć koszty, a zakładom azotowym uruchomić produkcję.

Zmniejszenie stosowania nawozów azotowych spowoduje zmniejszenie produkcji rolnej, co będzie powodem wzrostu cen żywności dla konsumentów, inflację i trudności z zakupem żywności zwłaszcza dla najuboższych konsumentów.

Przedstawiając powyższe zwracamy się do Pana Premiera o rozważenie możliwości wprowadzenia wyżej zaproponowanej interwencji.

 


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę