aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MAKROpuls: Sprzedaż już prawie na plusie, budownictwo odczuwa spadek inwestycji

22 lipca 2020
MAKROpuls: Sprzedaż już prawie na plusie, budownictwo odczuwa spadek inwestycji

Zgodnie z opublikowanymi we wtorek danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w czerwcu w cenach bieżących o 1,9% r/r wobec spadku o 8,6% w maju, co było znacząco powyżej konsensusu rynkowego (-4,0%) i naszej prognozy (-2,5%).

Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych wzrosła w czerwcu do -1,3% r/r wobec -7,7% w maju. Przyczynami silnego wzrostu dynamiki sprzedaży w czerwcu były postępujące zmniejszenie obaw gospodarstw domowych związanych z utrzymującą się epidemią, utrzymujący się efekt odłożonego popytu (zwiększenie wydatków gospodarstw domowych niezrealizowanych z powodu obostrzeń obowiązujących w okresie marzec-maj), odnotowany w czerwcu wzrost dynamiki wynagrodzeń następujący w warunkach wyhamowania spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz korzystna różnica w liczbie dni roboczych (w maju br. liczba dni roboczych była o jeden mniejsza niż w 2019 r., podczas gdy w czerwcu br. była ona o 2 większa niż przed rokiem).

Efekt odłożonego popytu wciąż istotny

Efekt odłożonego popytu był szczególnie widoczny w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle i części” (zwiększenie nominalnej sprzedaży o 42,4% m/m w czerwcu wobec wzrostu 46,8% w maju) oraz „włókno, odzież i obuwie” (27,0% m/m wobec 129,6%). Szacujemy, że silne wzrosty sprzedaży w tych kategoriach przyczyniły się do wzrostu rocznej dynamiki sprzedaży ogółem w cenach stałych o 2,8 pkt. proc. pomiędzy majem i czerwcem. Warto jednak odnotować, że w obu tych kategoriach czerwcowa sprzedaż była nadal niższa niż przed rokiem (odpowiednio o 6,4% i 3,7%). Jedyną kategorią, w której odnotowano wyraźny wzrost sprzedaży w czerwcu w ujęciu rocznym były „meble, RTV i AGD” (16,1% r/r wobec 14,4% w maju). Do wzrostu dynamiki w tej kategorii przyczynił się jednak efekt niskiej ubiegłorocznej bazy, co sugeruje ostrożność w interpretowaniu tych danych jako sygnału wyraźnego zwiększenia popytu gospodarstw domowych na dobra trwałego użytku. W sumie czerwcowe dane o sprzedaży wskazują na stopniowo wygasający negatywny wpływ pandemii COVID-19 na popyt konsumpcyjny. Oczekujemy, że w lipcu roczna dynamika sprzedaży, wspierana przez przesunięcia w strukturze konsumpcji związane ze zwiększeniem turystyki krajowej kosztem turystyki zagranicznej oraz dalszą poprawę nastrojów konsumenckich, ukształtuje się na dodatnim poziomie.

Dane o aktywności w budownictwie kolejnym sygnałem spadku inwestycji prywatnych

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w czerwcu o 2,4% r/r wobec spadku o 5,1% w maju, co było poniżej naszej prognozy (0,0% r/r) i konsensusu rynkowego (-1,8%). Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej przyczynił się wspomniany wyżej efekt dni roboczych. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w czerwcu o 2,5% m/m, co wskazuje na wyraźny spadek aktywności w budownictwie. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku dynamiki produkcji budowlano-montażowej w czerwcu było obniżenie dynamiki produkcji wśród jednostek realizujących budowę budynków (-5,7% r/r wobec -5,3% w maju). Stanowi to kolejny – po cytowanych wyżej danych o klimacie inwestycyjnym w przedsiębiorstwach – sygnał spadku aktywności inwestycyjnej sektora prywatnego (firm i gospodarstw domowych), co jest zgodne z naszą prognozą spadku inwestycji ogółem w II kw. o 7,0% r/r. Odnotowany w czerwcu wzrost rocznej dynamiki produkcji w pozostałych dwóch kategoriach („obiekty inżynierii lądowej i wodnej” oraz „roboty budowlane specjalistyczne”) był związany głównie z korzystnym efektem dni roboczych.

Przed nami pogłębienie spadku aktywności w budownictwie

Podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym że sytuacja w budownictwie znacząco pogorszy się w II poł. 2020 r. Wsparciem dla tego scenariusza są silne pogorszenie klimatu inwestycyjnego w przedsiębiorstwach, utrzymujący się na niskim na tle historycznym (i znacząco niższym niż w dołku cyklu koniunktury w budownictwie odnotowanym w 2013 r.) poziom wskaźnika koniunktury GUS obrazującego bieżący portfel zamówień firm budowlanych, oczekiwane wyraźne zmniejszenie inwestycji drogowych w 2020 r. w porównaniu z 2019 r. oraz nakładów brutto na środki trwałe jednostek samorządu terytorialnego, a także wyraźne zmniejszenie aktywności w budownictwie mieszkaniowym (liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, obniżyła się w II kw. br. o 22,9% r/r wobec spadku o 2,5% w I kw., a liczba pozwoleń na budowę zmniejszyła się o 9,5% r/r wobec wzrostu o 1,0% w I kw.).

Ryzyko w górę dla dynamiki PKB w II kw.

Wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w czerwcu są neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji. Opublikowane dotychczas dane o aktywności gospodarczej w czerwcu sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy dynamiki PKB w II kw. br. (-10,5% r/r). Nasz zrewidowany scenariusz makroekonomiczny dla lat 2020 i 2021 przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę