aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mapa średnich cen energii w lipcu 2023 r. – analiza Energy Solution

10 sierpnia 2023
Mapa średnich cen energii w lipcu 2023 r. – analiza Energy Solution

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego przygotowała comiesięczną analizę średnich cen energii. W lipcu 2023 roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w UE średnio 83,30 Euro, czyli o ponad 8 proc. mniej, niż w ubiegłym miesiącu. W Polsce cena ta wynosiła w lipcu ponad 118 Euro i była najwyższa w Europie. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2024 r. wynosiła w ubiegłym miesiącu ponad 130  Euro i w stosunku do czerwca była niższa o 0,5 proc. W Polsce spółki handlujące energią, oczekiwały za 1 MWh niecałe 150 Euro. 

Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski - Dyrektor Działu Portfolio Management, ekspert firmy Energy Solution.

  • Średnia cena energii na rynku SPOT w lipcu w UE spadła o 8,4 proc. w stosunku m/m i wyniosła 83,30 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii SPOT w lipcu spadła o ok. 1 proc. m/m, i wynosiła 118,60 EUR/MWh,
  • Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) zmalała w lipcu m/m o -0,47 proc. i wyniosła 130,10 EUR/MWh,
  • W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w lipcu wyniosła 148,81 EUR/MWh i była o ok. 0,5 proc. niższa od tej w czerwcu.

energia elektryczna średnia cena SPOT lipiec 2023

 

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej opisywanej strefy 83 EUR/MWh, wobec 91 EUR/MWh w czerwcu (-8 proc.).

Lipiec przebiegał pod dyktando uspokojenia notowań najważniejszych, z punktu widzenia wytwarzania energii elektrycznej, towarowych rynków hurtowych. Rozpoczynając od węgla kamiennego, którego ceny w obserwowanych kontraktach API2 pozostawały stosunkowo blisko wycen z końca czerwca, przez ceny gazu ziemnego, aż do kursu uprawnień do emisji, zakresy zmian cen pozostawały relatywnie niewielkie. Rynki cechowały się większą zmiennością w krótszej części krzywych forward na najbliższe okresy (zmienność cenowa produktów na najbliższy miesiąc pozostawała wyższa niż dla indeksów rocznych).

Cena energii elektrycznej w ramach kontraktu terminowego na 2024 na TGE była niższa zaledwie o -1 proc. w porównaniu do średnich cen ważonych wolumenem z czerwca (655 zł/MWh – lipiec, 662 zł/MWh –  czerwiec). Oznacza to, że wciąż pozostajemy jednym z najdroższych obszarów cenowych na ten okres dostaw, ale nieznacznie poprawiła się sytuacja polskich odbiorców. Średnia cena kontraktu rocznego na energię elektryczną dla prezentowanej na wykresach strefy wyniosła 130,10 EUR/MWh wobec 130,72 EUR/MWh miesiąc wcześniej (spadek o -0,5 proc.). 

Rynek spotowy (rynek dnia następnego) w analizowanych krajach Europy rozliczył się średnią 83,30 EUR/MWh wobec 90,92 EUR/MWh w czerwcu (-8,4 proc.). Dla krajowego rynku sytuacja nie była tak korzystna, ponieważ średnia za lipiec wyniosła 522 zł/MWh w porównaniu do 532 zł/MWh (-1,9 proc.). Było sporo dni, w których kraje o wysokim udziale zainstalowanej mocy OZE osiągały wyceny znacznie 

niższe niż Polska. Co istotne, rozszerza się niekorzystna dla polskich odbiorców (których wyceny są oparte o ceny spotowe) różnica pomiędzy średnią z krajowego rynku a innymi krajami zestawienia. W segmencie krótkoterminowym rynku hurtowego różnica ta wynosi 35,30 EUR/MWh za lipiec wobec 28,91 EUR/MWh za czerwiec.

Dla polskiego rynku energii elektrycznej istotnym zdarzeniem minionego miesiąca było z pewnością przyspieszenie prac związanych z powstaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Instytucja ta ma za zadanie zabezpieczać dostawy mocy w ramach Krajowego Systemu Elektronergetycznego, po wcześniejszej integracji finansowej i operacyjnej elektrowni węglowych wchodzących obecnie w skład koncernów: PGE, Enea, Tauron, Energa.

 ***

Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada kompetencje w zakresie projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Świadczy usługi w obszarze audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Realizuje na rzecz klientów instalacje fotowoltaiczne, jak i rozwija projekty farm PV. W 2018 roku rozpoczęła prace nad systemem telemetrii danych energetycznych, skutecznie wdrażając rozwiązanie w ponad 16 krajach Europy. Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę