aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Menadżerowie agrobiznesu w Łysomicach

7 listopada 2019
Menadżerowie agrobiznesu w Łysomicach
MRiRW

– Unia Europejska oczekuje, że podstawą europejskiego rolnictwa będą gospodarstwa rodzinne – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który odbywał się w Łysomicach koło Torunia.

Kongres skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących produkcję roślinną i zwierzęcą, rolników indywidualnych oraz przedstawicieli sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na tendencje występujące obecnie w kierunkach rozwoju europejskiego rolnictwa.

– To nie jest prawdą, że w Unii Europejskiej przyszłość należy do dużych gospodarstw rolnych – stwierdził minister.

Współczesna polityka rolna koncentruje się na rozwoju rolnictwa zrównoważonego, rodzinnego, dbającego o środowisko naturalne. W tym kierunku idą wymogi dotyczące ochrony wód, gleby, dobrostanu zwierząt.

– Przez lata wmawiano rolnikom, że jedynym źródłem rozwoju gospodarstwa jest jego powiększanie – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że – doprowadziło to wiele gospodarstw do bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej związanej z przeinwestowaniem poprzez nadmierne zakupy gruntów rolnych.

Z tego powodu są problemy z notyfikacją przepisów w sprawie oddłużania gospodarstw rolnych, gdyż Komisja Europejska uważa to za niedozwoloną pomoc państwa.

Minister zwrócił uwagę na dramatyczny spadek wiedzy na temat gleb i procesów w nich zachodzących. Za niebezpieczne uznał brak zmianowania zgodnego z wymaganiami dla danej gleby i upraw. Tymczasem w Unii Europejskiej preferowany jest typ gospodarstwa rodzinnego, prowadzącego produkcje zrównoważoną. I do takich gospodarstw kierowany jest główny strumień pomocy.

– Małe gospodarstwa mają nie tylko charakter produkcyjny, ale też pełnią bardzo ważną rolę społeczną – podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że to właśnie te gospodarstwa generują i utrzymują zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi społeczne dotyczące ochrony zdrowia, infrastruktury technicznej itp.

Minister podkreślił, że wprowadzone w tym roku przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego oraz produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej wyzwoliły wiele inicjatyw. Dzięki temu zwiększyły się możliwości uzyskania dodatkowych dochodów przez rolników, a konsumenci zyskali bezpośredni dostęp do wyrobów wysokiej jakości bez udziału licznych pośredników.

– Mamy bardzo dobre przepisy dotyczące spółdzielni rolników, ale trudno jest przełamać opór przed wspólnym gospodarowaniem – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Minister poinformował ponadto o podpisaniu przez wszystkich ministrów deklaracji dotyczącej priorytetowego traktowania rolnictwa i obszarów wiejskich.

– To pokazuje, jak wielką uwagę do tych zagadnień przywiązuje obecny rząd – podkreślił minister Ardanowski.

Rolnictwo i obszary wiejskie są ogromnym, skomplikowanym mechanizmem naczyń połączonych. Z tego względu problemy muszą być rozwiązywane w sposób kompleksowy, we współpracy wszystkich resortów.

Omawiając aktualną sytuację w rolnictwie minister odniósł się również do dzierżawców.

– Rozwiewam wszystkie wątpliwości – ci dzierżawcy, którzy nie wyłączyli 30% gruntów w 2011 roku nie będą mieli przedłużonych umów dzierżawy po zakończonym okresie umowy – podkreślił minister.

Szef resortu rolnictwa dodał, że powracające w ten sposób do Zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa grunty będą wystawiane do nowych przetargów na dzierżawę ziemi.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Wg wiceprzewodniczącego Ogólnoukraińskiej Rady Rolnej Denysa Marczuka, odblokowa...

Komisja Europejska rozpoczęła spotkania wyjaśniające z przedstawicielami Ukrainy...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę