aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mimo wojny Ukraina należy do TOP-5 światowych eksporterów

23 stycznia 2023
Mimo wojny Ukraina należy do TOP-5 światowych eksporterów

Nawet podczas wojny Ukraina nadal znajduje się w pierwszej piątce światowych eksporterów produktów rolnych, powiedział 19 stycznia minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski.

„Ukraina wraz z międzynarodowymi partnerami dołożyła wszelkich starań, aby poszerzyć nowe szlaki logistyczne, w tym uruchomić korytarz zbożowy. Dzięki temu pozostaliśmy gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Nawet w tak trudnych warunkach od początku wojny, naszemu państwu udało się wyeksportować ponad 40 mln ton zbóż, nasion oleistych i ich przetworów, dostarczając tym samym żywności dla setek milionów ludzi na całym świecie. Mimo wszystko Ukraina zachowała pozycję w TOP-5 światowych eksporterów produktów rolnych „, – podkreślił M. Solski.

Ukraina wyeksportowała 9 mln ton pszenicy w 2022/23 MY

Według stanu na 20 stycznia Ukraina wyeksportowała 25,136 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym dotychczas w styczniu 2,39 mln ton, poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej.

W analogicznym okresie ubiegłego roku eksport wyniósł 36,084 mln ton, z czego w styczniu 3,612 mln ton.

W sumie 9,082 mln ton pszenicy (16,574 mln ton w 2021/22 MY), 1,734 mln ton jęczmienia (5,391 mln ton), 14,219 mln ton kukurydzy (13,714 mln ton), 12,5 tys. ton żyta (148,9 tys. ton) ).

Ukraina wyeksportowała 76,5 tys. ton mąki (62,1 tys. ton), w tym 72,8 tys. ton mąki pszennej (61,1 tys. ton).

Zbiór kukurydzy na Ukrainie zakończony w 87% - Od 19 stycznia ukraińscy rolnicy zbierali zboża i rośliny strączkowe na 11 mln ha, czyli 95% planowanej powierzchni. Wielkość produkcji wyniosła 51,9 mln ton przy średnim plonie 4,73 t/ha - poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej.

Rolnicy zebrali 3,7 mln ha kukurydzy na ziarno, czyli 87% według planu. Wielkość produkcji wyniosła 24,4 mln ton przy średnim plonie 6,61 t/ha.


Około 3 mln ton ukraińskich produktów rolnych miesięcznie nie trafia na eksport podczas powolnej kontroli w Bosforze

Pod warunkiem prawidłowego funkcjonowania „korytarza zbożowego” wolumen ukraińskiego eksportu od momentu uruchomienia inicjatywy zbożowej (1 sierpnia 2022 r.) powinien wynieść 25-29 mln ton. Od października ukraińskie porty są zmuszone do pracy na połowie swoich możliwości, zmniejszyła się wielkość floty wpływającej do portów w celu załadunku, a wielkość eksportu zmniejszyła się o 3 mln ton miesięcznie – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. 19 stycznia.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest celowe sabotowanie przez stronę rosyjską inspekcji statków na Bosforze.

„Począwszy od października 2022 r. delegatura rosyjska we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (JCC) zaczęła sztucznie spowalniać proces inspekcji statków. Po pierwsze, gdy tylko wolumen eksportu zaczął rosnąć, strona rosyjska ograniczyła liczbę zespołów inspekcyjnych bez żadnego wyjaśnienia z 5 na 3. Po drugie, sztucznie wydłużają czas przeprowadzania kontroli sprawdzając wskaźniki, które nie są regulowane dokumentami JCC i nie mają nic wspólnego z umową zbożową. Trwa to nie mniej niż 4 godzin na inspekcję jednego statku, a dziennie odbywa się 5-7 inspekcji, podczas gdy wymaganych jest 16-18. Rzadko zdarzają się przypadki, gdy Rosjanie po prostu odmawiają pracy z fikcyjnych powodów, gdy wszystkie inne strony w JCC potwierdzają warunki kontynuacji inspekcji” – czytamy w komunikacie.
Na dzień 18 stycznia 121 statków oczekuje na inspekcję JCC w Bosforze (28 z produktami rolnymi na pokładzie, 93 to statki płynące do portów w celu załadunku). Średni czas oczekiwania to 2-5 tygodni, co również prowadzi do wielomilionowych strat dla właścicieli ładunków.

Kolejka obserwowana jest od listopada 2022 r. Znajduje to odzwierciedlenie w wolumenie eksportu. Tym samym w listopadzie porty wyeksportowały o 47 proc. mniej produktów rolnych niż w październiku. W październiku do wywozu brakowało prawie 2 mln ton produktów rolnych. W listopadzie i grudniu liczba ta wynosiła 3 mln ton miesięcznie. Tendencja ta utrzymuje się również w styczniu” – zaznaczył resort.

Spadły ceny eksportowe ukraińskiego rafinowanego oleju słonecznikowego – Jak podaje C, ceny eksportowe ukraińskiego oleju słonecznikowego rafinowanego dezodoryzowanego spadają od końca grudnia. Presję na ceny wywiera słabszy popyt ze strony importerów, którzy głównie gromadzili potrzebne ilości przed wakacjami.

 

źródło: apkainfor


POWIĄZANE

Korporacja Spożywcza Kazachstanu kończy proces gromadzenia środków dla rolników ...

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż ...

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę