aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mondelēz International poszerza program zrównoważonego pozyskiwania pszenicy

6 lipca 2018
Mondelēz International poszerza program zrównoważonego pozyskiwania pszenicy
Newseria Biznes

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozyskiwaniem pszenicy w sposób zrównoważony, tak aby do 2022 roku inicjatywa objęła wszystkie ciastka produkowane w Unii Europejskiej. Obecnie jest to 60% ciastek. Harmony to kolejny, obok Cocoa Life, program Mondelēz International wspierający zobowiązania firmy dotyczące ograniczenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne. 

 

Do 2022 roku roczna zrównoważona produkcja pszenicy pod szyldem Harmony, programu zainicjowanego przez Mondelēz International już 10 lat temu, zwiększy się do ponad 280 tys. ton. Pozwoli to pokryć zapotrzebowanie na pszenicę niezbędną do produkcji całego europejskiego portfolio ciastek Mondelēz International, w tym marek takich jak belVitaMilkaczy Barni (Lubisie). W Polsce, do marek międzynarodowych, które biorą udział w programie Harmony, do końca 2018 roku dołączą DelicjePetitki Biszkopty.

 

Obecnie, inicjatywa obejmuje 1,7 tys. rolników, 13 młynów i 21 spółdzielni rolniczych na sześciu rynkach (Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Polska i Włochy). W 2017 roku wspierani przez program rolnicy wyprodukowali 177 tys. ton pszenicy. Stanowi to ok. 75% produkcji ciastek Mondelēz International w Europie Zachodniej i 60% w całej Unii Europejskiej, wliczając marki takie jak LUOreo,LiGAFontaneda

 

„Europejscy konsumenci coraz częściej utożsamiają produkty wysokiej jakości ze zrównoważonymi metodami produkcji. Są świadomi, jaki wpływ na środowisko mają ich wybory żywieniowe oraz stawiają wysokie wymagania w tym obszarze wobec producentów” – powiedział Hubert Weber, Wiceprezes Mondelēz International i Prezes na Europę. „Jako największy producent ciastek w Europie, odgrywamy istotną rolę w zapobieganiu zmianom klimatu i niedoborom surowców poprzez promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych oraz polepszanie bioróżnorodności w naszym łańcuchu dostaw. Działając w ten sposób, przyczyniamy się do stworzenia bardziej sprawiedliwego, przejrzystego i zintegrowanego łańcucha dostaw, w ramach którego wysoka jakość dla konsumentów oznacza jednocześnie pozytywny wpływ na rolników i społeczeństwo”.

 

W latach 2009-2016 program Harmony doprowadził do ograniczenia ilości pestycydów stosowanych na polach nim objętych o 20%[1]. Rolnicy należący do Harmony w Europie zasiali łącznie 1026 hektarów kwiatów wokół pól objętych programem, na których zaobserwowano niemal 17 mln pszczół oraz ponad 30 gatunków motyli. 

 

Dekada zrównoważonego partnerstwa Harmony

Uruchomiony po raz pierwszy 10 lat temu we Francji program Harmony wspiera bioróżnorodność i dobre praktyki związane z ochroną środowiska w zakresie produkcji pszenicy w Europie. Inicjatywa łączy wszystkich uczestników łańcucha dostaw pszenicy – rolników, spółdzielnie rolnicze i młyny. Program angażuje partnerów stosujących zrównoważone praktyki rolnicze w uprawie i przetwórstwie pszenicy, w zamian oferując dodatkowe zyski z ich plonów. Rolnicy objęci programem decydują się na ograniczenie ilości zużywanej wody, dbanie o jakość gleby, ochronę bioróżnorodności oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla, jednocześnie odnosząc z tego korzyści.

Harmony opracowano we współpracy z organizacjami pozarządowymi, specjalistami od ochrony środowiska oraz organizacjami naukowymi.  Procedury wdrożone w ramach tej inicjatywy podlegają corocznej kontroli, mającej zapewnić ich przestrzeganie. 

 

Program działający w oparciu o zrównoważone praktyki, ma na celu:

 • zminimalizowanie wykorzystania pestycydów i nawozów poprzez stosowanie odpornych odmian pszenicy, systemu płodozmianu oraz dbałość o jakość gleby,
 • unikanie stosowania zbędnych oprysków i środków chemicznych,
 • ograniczenie emisji dwutlenku węgla, w szczególności poprzez obniżenie ilości stosowanych nawozów,
 • zachowanie jakości wody,
 • ochronę lokalnej bioróżnorodności: 3% pól, na których uprawiana jest pszenica, poświęcane jest na ukwiecone połacie lub żywopłoty, które stają się całorocznym źródłem pyłków i nektaru dla owadów zapylających. 

 

„Program Harmony to coś znacznie więcej niż ustalony zestaw zrównoważonych praktyk w uprawie pszenicy” – powiedział Romeo Lacerda, Prezydent Kategorii Ciastek na Europę. „To ruch, który łączy wszystkie podmioty działające w ramach naszego łańcucha dostaw z tymi, którym zależy na maksymalizacji pozytywnego wpływu, jaki możemy wywrzeć na środowisko i bioróżnorodność. Umożliwiając współpracę organizacji pozarządowych i rolników, jesteśmy w stanie wdrażać praktyki rolnicze, które są zarazem wydajne i mają praktyczne zastosowania. Poprzez tego typu działania możemy stać się katalizatorem pozytywnych zmian”.

 

Program Harmony w liczbach

 • 1,7 tys. rolników, 13 młynów i 21 spółdzielni rolniczych w Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Polsce i Włoszech
 • 39 tys. hektarów obsiewanych pszenicą w ramach programu Harmony każdego roku 
 • 177 tys. ton pszenicy pozyskiwanej w ramach programu Harmony każdego roku
 • 1026 hektarów kwiatów zasadzonych wokół pól objętych programem
 • -20% produktów fitosanitarnych wykorzystanych w latach 2009-2016 na polach objętych programem Harmony wg. francuskiego indeksu TFI (wskaźnik częstotliwości oprysków) 
 • 75% ciastek sprzedawanych w Zachodniej Europie zawiera pszenicę pochodzącą z programu Harmony (60% w całej UE).  

 


[1]Źródło: TFI (wskaźnik częstotliwości oprysków) obejmujący kampanię Harmony w latach 2009-2016, w porównaniu ze średnią krajową dla pszenicy z 2008 r. (francuskie Ministerstwo Rolnictwa).

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę