aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MRiRW: Polska popiera działania KE ws. zwiększenia produkcji roślin białkowych

30 stycznia 2019
MRiRW: Polska popiera działania KE ws. zwiększenia produkcji roślin białkowych

Polska popiera działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Plan rozwoju produkcji białka paszowego w UE oraz zwalczanie afrykańskiego pomoru świń były tematami poniedziałkowego posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli, w którym uczestniczył minister Ardanowski - podało we wtorek MRiRW.

Zdaniem ministra plan białkowy jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych obecnie na forum UE. "Polska popiera wszelkie działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO" – mówił w swoim wystąpieniu minister Ardanowski.

Minister zaapelował do KE o utrzymanie wsparcia finansowego dla produkcji pasz białkowych przynajmniej na obecnym poziomie. Poparł też rozwój uprawy soi w UE w ramach Inicjatywy Naddunajskiej, w której Polska uczestniczy.

Ardanowski zwrócił też uwagę na potrzebę powrotu do dyskusji na temat możliwości wykorzystania mączek mięsno-kostnych w paszach, jako źródła dobrego białka (Unia zakazała ich stosowania kilka lat temu w związku z chorobą krów - BSE).

Minister zaapelował do Komisji o opracowanie planu działań na rzecz rozwoju produkcji białek w Unii Europejskiej. "Wykorzystanie śruty rzepakowej jest też dobrym przykładem zwiększenia produkcji białka w żywieniu zwierząt" – zapewnił szef polskiego resortu rolnictwa.

W punkcie dotyczącym zwalczania ASF, Komisja poinformowała, że na teranie UE i w państwach sąsiedzkich stada dzików rozrosły się w sposób niekontrolowany. Stąd też istnieje potrzeba opracowania długofalowej strategii depopulacji dzików. Konieczna jest skoordynowana współpraca wielu instytucji działających w sferze rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz służb celnych, służb weterynaryjnych i przewoźników dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

KE uznała, że usuwanie padłych dzików z lasów jest niezbędną formą walki z chorobą.

Minister Ardanowski poinformował, że Polska zgadza się ze stanowiskiem KE w zakresie konieczności ograniczania populacji dzików w walce z ASF. Zaapelował ponadto do KE o wypracowanie skutecznego sposobu walki z ASF w całej UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania podejmowanych w tym zakresie działań.

Ardanowski jednocześnie podkreślił, że Polska, która zmaga się z tą chorobą od prawie 5 lat we wschodniej części kraju, ponosi olbrzymie koszty związane z jej zwalczaniem.

Kolejnym tematem posiedzenia były zasady finansowania przyszłej WPR. Polska wraz z innymi krajami (łącznie 17 państw członkowskich) zabiega o utrzymanie obecnego poziomu finansowania rozwoju obszarów wiejskich po 2020 r., co zostało wyrażone we wspólnej deklaracji.

"Ministrowie omówili również zasady tworzenia i finansowania przyszłej rezerwy kryzysowej. Ardanowski podkreślił potrzebę wyłączenia najmniejszych rolników (otrzymujących do 2000 euro płatności bezpośrednich) z finansowania rezerwy kryzysowej w ramach tzw. dyscypliny finansowej. Jednocześnie wyraził pogląd, że niewykorzystane środki rezerwy kryzysowej z 2020 r. powinny zostać zwrócone rolnikom" - poinformował resort rolnictwa.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W dniu 2 lipca br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, w ...

Pierwsze oświadczenie Ursuli von der Leyen do nowego Parlamentu Europejskiego - ...

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę