CTR_80917

MRiRW: ponad 13 tys. rolników dostało w 2016 r. kredyty preferencyjne

13 marca 2017
MRiRW: ponad 13 tys. rolników dostało w 2016 r. kredyty preferencyjne
PAP / Darek Delmanowicz

Ponad 13 tys. rolników otrzymało w ubiegłym roku kredyty preferencyjne na otworzenie produkcji rolnej lub na inwestycje w gospodarstwie - poinformował w środę resort rolnictwa. Kredyty na ten rok już są dostępne w bankach współpracujących z ARiMR.

W ubiegłym roku banki udzieliły 9 tys. 382 kredytów preferencyjnych na ponad 541 mln zł na odtworzenie środków trwałych i na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane klęskami żywiołowymi.

Natomiast ponad 3,6 tys. kredytów na ponad 1 mld zł dostali rolnicy na inwestycje w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej, inwestycje w przetwórstwie m.in. produktów rolnych i ryb lub zakup akcji i udziałów w spółkach przetwórczych.

Kredyty te były tańsze dla producentów rolnych, bo do ich oprocentowania dopłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze środków budżetowych.

Kredyty klęskowe można otrzymać na podstawie oszacowania szkód przez komisje powołaną przez wojewodę, jeżeli straty wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji. Można go przeznaczyć na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni i innych budynków i budowli służących do produkcji, jak również na zakup m.in. kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, stada podstawowego inwentarza żywego czy nowych ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.

Kredyt inwestycyjny udzielany jest na podstawie biznes planu i może być przeznaczony m.in. na sfinansowanie budowy, przebudowy i modernizacji budynków gospodarczych, na zakup maszyn rolniczych, na zakup użytków rolnych, na zakładanie i wyposażenie sadów wieloletnich, modernizację i budowę magazynów.

Kredyty klęskowe i inwestycyjne na 2017 r. są już dostępne w bankach współpracujących z ARiMR m.in. BGŻ BNP Paribas, Banku Polskiej Spółdzielczości, SGB Banku.

Ponadto, do końca kwietnia 2017 r. rolnicy mogą starać się o kredyty na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, podjętych w związku z prowadzeniem produkcji mleka, trzody chlewnej lub owoców i warzyw.

(PAP)


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę